WebEx Toplantısı Kaydetme

Document created by Cisco Localization Team on Oct 12, 2016Last modified by Cisco Localization Team on Jun 16, 2017
Version 5Show Document
 • View in full screen mode

 

Sunucuya Toplantı Kaydetme


 

Sunucuya bir toplantı kaydettiğinizde, kaydı durdurmanızın ardından kayıt otomatik olarak Kayıtlarım sayfasına kopyalanır. Kayıt, ayrıca hizmet merkezinizin kayıtlar sayfasına otomatik olarak kopyalanabilir.

Site yöneticiniz tüm toplantıları ağ tabanlı kaydedici ile kaydetme seçeneğini etkinleştirdiyse, sitenizde barındırılan tüm toplantılar otomatik olarak kaydedilir ve ağdaki kayıtlar yalnızca site yöneticisi tarafından yönetilip silinebilir; bu kayıtları siz silemezsiniz.

  

Not


 • Kaydı durdurup daha sonra yeniden kaydetmeye başlarsanız ayrı bir kayıt dosyası oluşturulur. Bir toplantının tüm kayıtlarını tek bir dosyaya kaydetmeyi tercih ederseniz kaydı durdurmak yerine duraklatın.

   

 • Bir toplantıyı kaydetmeden önce mikrofon sesini ayarlayın. En iyi sonuçları almak için kayıt sırasında büyük ayarlamalar yapmayın.

   

 • Bir ekran paylaşımını veya görüntülü toplantıyı kaydetmeyi planlıyorsanız, en yüksek kalitede kayıt için bilgisayarınızın monitörünü 1024x768 çözünürlüğe ayarlayın.

   


        

Kayıt Düğmesini Kullanarak Sunucuya Toplantı Kaydetme

1             Toplantı penceresinde Kaydet’i seçin.
2   Sesli konferansın kaydedildiğinden emin olun.
Daha fazla bilgi için aşağıdaki konulara bakın:  
Not          

En iyi sonuçları almak için toplantıları kaydederken WebEx Ses’i kullanın.

    
  Kaydedici paneli açılır ve kayıt otomatik olarak başlar.

Kaydedici Panelini Kullanarak Sunucuya Toplantı Kaydetme

   
1   Toplantınızı başlatın.
2   Gerekirse, Kaydedici panelini açmak için:
 • Kaydedici panelini açmak için panel penceresinin üzerindeki Kaydedici düğmesini seçin.
 • Masaüstünüzü veya bir uygulamayı paylaşıyorsanız Toplantı Kontrolleri panelinden Kaydedici komutunu seçerek Kaydedici panelini açın.
3   Kaydedici panelinde Kaydet’i seçin.

Bir toplantı sırasında toplantı sahibi rolünü başka bir katılımcıya devrederseniz kaydı yine de sizin yönetmeniz gerekir.

Kaydedici panelinde kırmızı bir Kayıt Göstergesi simgesi gösterilir ve kaydın devam ettiğini belirten "Kaydediyor" ifadesi görünür.

Not      

Masaüstünüzü veya bir uygulamayı paylaşıyorsanız, kayıt devam ederken Toplantı Kontrol panelinde bir kayıt göstergesi görünür.

WebEx Ses ile Toplantı Kaydetme

 

Sesli konferans bağlantısı için toplantıda WebEx Ses’in kullanıldığından emin olun. Bu seçeneği genellikle toplantıyı planlarken ya da anlık toplantı ayarlarını belirlerken belirtirsiniz.

  

Toplantıyı Kayıt Düğmesini Kullanarak Sunucuya Toplantı Kaydetme içinde açıklanan şekilde kaydedin.

  

Sesli konferans, toplantı kaydına otomatik olarak dahil edilir.

  

Not


  
 • En iyi sonuçları almak için toplantıları kaydederken WebEx Ses’i kullanın.

   

 • WebEx Ses’i kullandığınızda toplantı sahibi ve katılımcılar ses bağlantısı için telefon veya bilgisayar kullanabilir. Toplantı kayıtları için her iki seçenek de kullanılabilir.

   

 • Ses bağlantısı için bilgisayar kullanırsanız ve İnternet üzerinden ilk kez ses bağlantısı kuruyorsanız, ses ayarını yapmanıza yardımcı olacak Ses Ayarı Sihirbazı görüntülenir. Ayarlarınızı belirtmek için talimatları izleyin.

   

 • Ses bağlantısı için bilgisayarınızı kullandığınızda, hoparlör ve mikrofon ses ayarlarını düzenlemenize olanak tanıyan Ses Seviyesi paneli görünür. Toplantınızı kaydederken doğru ayarları kullandığınızdan emin olmak için bu ayarları kontrol edin.

   

  
  

Diğer Telekonferanslar ile Toplantı Kaydetme

  

Bir toplantıyı başka bir telekonferans hizmetiyle kaydedebilirsiniz; ancak, başka bir hizmet kullanıyorsanız kayıt hizmetine bağlı olduğundan emin olun. Diğer telekonferans hizmeti kayıt hizmetine doğru şekilde bağlanmazsa kaydınız ses içermez.

   

Not


   

En iyi sonuçları almak için toplantıları kaydederken WebEx Ses’i kullanın. Toplantınız için başka bir telekonferans hizmeti belirtirseniz, ses bağlantısı ve kalitesi bu telekonferans hizmetine bağlı olarak değişir; WebEx toplantı hizmetinin kontrolü dışındadır.

   

Bir toplantıyı kaydederken başka bir telekonferans hizmeti kullanmayı planlıyorsanız, telekonferansın aşağıdaki prosedürde açıklanan şekilde kaydınıza eklendiğinden emin olun.

   

Etkinliği Kayıt Düğmesini Kullanarak Sunucuya Toplantı Kaydetme içinde açıklanan şekilde kaydedin.  

   

Diğer telekonferans hizmetine henüz bağlı değilseniz, WebEx Kaydedici (Sunucuya Kaydetme) Ayarı sihirbazı görüntülenir.

   
      
1             Başka telekonferansı kaydet’i seçin.
2             İleri'yi seçin. Sihirbazın sonraki sayfası görüntülenir.
3   Telekonferans hizmetiniz için aşağıdaki bilgileri belirtin:
 • (Gerekli) Aranacak numara: Telekonferans hizmetinize bağlanmak için aranacak numara. Bu numara - — () gibi diğer karakterleri içeremez.
 • Karşılama geçme hanesi: Telekonferans hizmetinizi aradığınızda sesli karşılamayı atlamak için kullanılabilen bir tuş veya rakam.
 • Kullanıcı kimliğinden önce duraklama: Kullanıcı kimliğinizi girmeniz istenmeden önce beklemeniz gereken saniye sayısı. 
Not: Karşılamayı atlamayı seçerseniz bu bekleme süresi kısalır.
 • (Gerekli) Kullanıcı Kimliği: Telekonferans hizmeti için kullanıcı kimliğiniz. Kullanıcı kimliğinizin sonunda bir tuşa basmanız istenirse bunu eklemeyi unutmayın. Telekonferans hizmetinize bağlı olarak, kullanıcı kimliği bir pin numarası, konferans kimliği, toplantı numarası veya erişim kodu olabilir.
 • PIN kodundan önce duraklama: Son tuşa basmanızla kimlik numaranızı (PIN) veya varsa ikinci kullanıcı kimliğinizi girmenizin istenmesi arasında beklemeniz gereken saniye sayısı.
 • Kullanıcı PIN Kodu: Kimlik numaranız (PIN) veya varsa ikinci kullanıcı kimliğiniz. Telekonferans hizmetinize bağlı olarak, PIN kodu bir pin numarası, kullanıcı kimliği, konferans kimliği, toplantı numarası veya erişim kodu olabilir.
4             İleri'yi seçin. Sistem diğer telekonferans hizmetine bağlanmayı dener. Ayar sihirbazının üst kısmında bağlantının başarılı olup olmadığını bildiren bir mesaj görüntülenir.
5   Bağlantının başarılı olduğunu doğrulamak için Ayar sihirbazındaki talimatları izleyin.
6   Ayar sayfasının üst kısmındaki mesaj bağlantının başarılı olduğunu belirtirse ve karşılama sesini duyarsanız, Kaydı Başlat’ı seçerek toplantınızı kaydedin ve telekonferansınızı ekleyin.

Kaydı Duraklatma ve Sürdürme

   
1   Toplantınızı sunucuya kaydetmeye başlayın.
2   Kaydı duraklatmaya hazır olduğunuzda Duraklat’ı seçin.    

Kaydedici durum metni, Kaydın duraklatıldığını gösterir ve duraklat düğmesi turuncu renkte yanıp söner. Kaydı duraklattığınızda bir uygulamayı veya masaüstünü paylaşıyorsanız, Kayıt gösterge simgesinin rengi sarı-turuncu olur.

   
3   Toplantıyı kaydetmeyi sürdürmek için Duraklat’ı seçin.
Not      

Bir kaydı duraklatıp daha sonra sürdürürseniz, kayıt bilgileri aynı dosyaya kaydedilir.

        

Kayıt Kalitesini İyileştirme İpuçları

 

Ağ Tabanlı Kaydedici, yüksek kaliteli kayıtlar oluşturmak için videoyu 2,5 kare/saniye hızında yakalarken kayıt dosyalarının boyutunu çok küçük tutar. Kayıt kalitesini daha da artırmak için bu bölümdeki teknikleri kullanın.

  

Video Kalitesini İyileştirme

    
 • Fare hareketlerini yakalarken başlangıçta farenizi yavaşça hareket ettirin ve zamanla hızlandırın.

   

 • Bir düğmeyi veya menü öğesini seçmeden önce farenizi nesnenin üzerinde kısa süre duraklatın. Bunun yapılması, nesneyi seçmenizden önce kaydedicinin nesneyi yakalamasını sağlar.

   

 • Karmaşık veya uzun eylemleri kaydetmeyi planlıyorsanız, hataları en aza indirmek için kaydı başlatmadan önce diziyi kodlayın.

   

 • Kaydetmeden önce monitörünüzün çözünürlüğünü 1024x768 piksele ayarlayın.

   

  

Ses Kalitesini İyileştirme

    
 • Ses kalitesi kötüyse bilgisayarınızın ses kartını, mikrofonunu veya hoparlörlerini yükseltmeyi deneyin.

   

 • Mikrofonunuzun ses düzeyini bozulmaya neden olmayacak şekilde mümkün olan en yüksek düzeye ayarlayın.

   

 • Ses kaydetmek için telefon kulaklığı kullanın. Kulaklıklar genellikle telefon ahizelerinden veya hoparlörlerinden daha iyi kalite sağlar.

   

 • Mikrofonunuzdan yaklaşık altı inç (15 cm) uzakta durarak net bir şekilde konuşun.

   

 • İstenmeyen arka plan gürültüsünü önlemek için sessiz bir yerde kayıt yapın. Kağıt ve kitap gibi taşınırken gürültü oluşturan nesnelerden uzak durun.

   

  

 


Attachments

  Outcomes