Sitenizin Telekonferans Seçeneklerini Yapılandırma

Document created by Cisco Localization Team on Oct 14, 2016Last modified by Cisco Localization Team on Apr 5, 2017
Version 3Show Document
 • View in full screen mode
 

Varsayılan Telekonferans Seçeneklerini Ayarlama

  

Not


Bu prosedür, yalnızca Meeting Center, Event Center ve Training Center için geçerlidir.  


   

Sitenize yönelik kullanılabilir seçeneklerden varsayılan ses seçeneklerini belirtin. Bu seçenekler, WebEx planlama sayfaları, Microsoft Outlook planlayıcısı ve One-Click kurulum sihirbazında varsayılan seçim olarak görünür.

   

Kullanıcıların telefonda "1" tuşuna basmak zorunda kalmadan geri arama telekonferansına katılıp katılamayacağını da belirtebilirsiniz. Bu seçenek, katılımcılar telefon sisteminin tuş sesleri gönderemediği bazı Avrupa ülkelerinde yaşıyorsa kullanışlı olur.  

   

WebEx Sesi seçeneğini kullanıyorsanız, katılımcılar sesli konferanslara katıldığında ve bunlardan ayrıldığında WebEx'in bir ses çalmasını sağlayabilirsiniz.  

   
      
1    Sol navigasyon çubuğunda, Yapılandırma > Ortak Site Ayarları > Seçenekler öğesini seçin.   
2              Telefon girişi ve çıkış zil sesi'ne kaydırın ve hizmetler için aşağıdaki seçeneklerden birini seçin:   
 • Bip sesi: WebEx, katılımcı katıldığında veya ayrıldığında basit bir ses çalar.    
 •       Adı duyur: WebEx, her katılımcıdan toplantıya katılırken adını söylemesini ister ve katılımcının adını duyurur.    
 • Ses yok: WebEx, katılımcı katıldığında veya ayrıldığında hiçbir ses çalmaz.    
3    Kullanıcıların geri arama telekonferansına "1" tuşuna basmadan otomatik olarak katılmasını sağlamak için Telekonferansa "1" tuşuna basmadan katıl seçeneğinin yanındaki Açık öğesini seçin.   
4              Varsayılan site sesi seçenekleri bölümünde, aşağıdaki varsayılan seçeneklerden herhangi birini seçin:    
 • Entegre VoIP: Oturum sesinin telefon kullanımı yerine İnternet üzerinde gönderildiği IP Üzerinden Ses (VoIP) özelliğini kullanmak için bu seçeneği belirleyin.
 • Yok: Sitenizden sesli konferansı hariç tutmak için bu seçeneği belirleyin.
 • WebEx telekonferansı: Oturum sesi için telefonu kullanmak üzere bu seçeneği belirleyin. Aşağıdaki seçeneklerden birini seçin:
  •       

   Ücretli veya Ücretsiz: Katılımcıların çağrı yapmasını sağlamak için aşağıdaki seçeneklerden birini seçerek ücretli veya ücretsiz gelen çağrı numarası sağlayın.      

         

  •       

   Küresel çağrı numaraları üzerinden telekonferansa erişim izin ver: Diğer ülkelerdeki katılımcıların WebEx oturumlarını ararken kullanacağı yerel telefon numarasını sağlamak için bu seçeneği belirleyin. Kullanılabilen yerel numaralar, WebEx sitenizin nasıl yapılandırıldığına bağlıdır. Bu seçenek yalnızca Event Center içindir.      

         

  •       

   Gelen arama telekonferansı: Kullanıcıların oturumlara katılmak için aramasını sağlamak için bu seçeneği belirleyin. Bu seçenek yalnızca Event Center içindir.      

         

  •       

   Geri arama telekonferansı: WebEx'in kullanıcıları oturumlara katılırken aramasını sağlamak için bu seçeneği belirleyin. Bu seçenek yalnızca Event Center içindir.      

         

       
 • Diğer telekonferans hizmeti: WebEx oturumlarıyla kullanılacak başka bir telekonferans hizmeti ayarladıysanız, bu seçeneği belirleyebilirsiniz.    
      

Seçimleriniz yalnızca varsayılan ayarları belirler. Kullanıcılar, oturumları planlarken diğer seçenekleri belirleyebilir. Listelenen seçeneklerden bazıları sitenizde kullanılamayabilir.    

    
5    Sayfanın altına kaydırın ve değişikliklerinizi kaydetmek için Güncelle'yi seçin.   

Varsayılan Ses Teknik Destek Seçeneklerini Ayarlama

  

Bu prosedür, yalnızca Meeting Center, Event Center ve Training Center içindir.  

   
    
1    Sol navigasyon çubuğunda, Yapılandırma > Ortak Site Ayarları > Seçenekler öğesini seçin.   
2              Varsayılan Planlayıcı Seçenekleri'ne kaydırın ve Ses teknik destek seçenekleri için aşağıdaki onay kutularını işaretleyin veya işaretini kaldırın.
 • Anlık Yardım

   

 • Anlık yardıma katılımcı erişimi için izin ver

   

3              Güncelle'yi seçin.   

Varsayılan Gelen Çağrı Numaralarını Atama

  

Not


Bu prosedür, yalnızca Meeting Center ve Training Center için geçerlidir.  


   

Sitenizdeki tüm kullanıcılar için varsayılan gelen çağrı numaralarını atama seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Siteniz için sağlanan numaralardan iki varsayılan numara seçin.

   

Ayrıca, toplantı ve oturum sahiplerinin katılımcıları için varsayılan gelen çağrı numaralarını ayarlamasına da izin verebilirsiniz.

   

Bu seçeneklerin etkinleştirilmesi, varsayılan olarak küresel gelen çağrı numaralarıyla telekonferansa erişim sağlar.  

   
      
1    Sol navigasyon çubuğunda, Yapılandırma > Ortak Site Ayarları > Seçenekler öğesini seçin.   
2              Site Seçenekleri'ne gidin ve Varsayılan gelen çağrı numaralarını ata'yı işaretleyin.         

Toplantı sahiplerinin kendi varsayılan numaralarını seçmesine izin vermeyi tercih ederseniz, Kullanıcının varsayılan çağrı numaralarını ayarlamasına izin ver'i işaretleyin.    

    
3    Soldaki listeden bir gelen arama seçeneği belirleyin ve Ekle'yi seçin. Sitenizde kullanılabilen seçeneklerden iki seçeneği belirleyebilirsiniz.
4    Seçilen seçeneklerden birini belirleyin ve sitenizde görünen sıra için yukarı veya aşağı taşıyın.   
5              Güncelle'yi seçin.   

TSP Ses Hesabı Oluşturulmasına ve Düzenlenmesine İzin Verme

  

Kullanıcıların TSP ses hesapları oluşturmasına veya düzenlemesine izin verin. Etkinleştirildiğinde, kullanıcılar toplantı sitenizin Tercihler bölümünden TSP ses hesaplarını ayarlayabilir, yönetebilir ve ekleyebilir. TSP hesapları, toplantı planlanırken kullanılabilir olur

   
Başlamadan Önce  

Telefon Hizmeti Sağlayıcısı (TSP) sesi, WebEx tarafından siteniz için sağlanması gereken isteğe bağlı bir özelliktir. Daha fazla bilgi için WebEx Müşteri Desteği ile iletişime geçin. Gerekli hesap bilgilerini ve siteniz için TSP sesini ayarlamayla ilgili yönergeleri almak için TSP'niz ile birlikte çalışın.

   
    
1    Sol navigasyon çubuğunda, Yapılandırma > Ortak Site Ayarları > Seçenekler öğesini seçin.    
2              Varsayılan Planlayıcı Seçenekleri bölümünde, TSP hesabının oluşturulmasına veya düzenlenmesine izin ver onay kutusunu işaretleyin.
3              Güncelle'yi seçin.         
Not           
 •       

  CMR Karma (WebEx'in etkin olduğu TelePresence) TSP sesi için ek kurulum gerektirir. Daha fazla bilgi için Cisco İşbirliği Toplantı Odaları (CMR) Karma Yapılandırma Kılavuzu’na bakın.      

        

 •       

  TSP sesini kullanan CMR Karma ve WebEx Meeting Center Video Konferansı toplantıları için toplantı sahiplerini iki farklı TSP ses hesabına sahip olacak şekilde yapılandırın. İki hesapta farklı toplantı sahibi erişim kodları olduğundan, arka arkaya veya çakışan toplantılara imkan tanırlar. Ayrı TSP ses hesaplarının kullanılması, iki çakışabilecek toplantının da otomatik olarak sona ermemesini sağlar.

        

     
    

Dahili Geri Arama Telekonferansına İzin Verme


Not


Bu ayar, yalnızca Event Center için geçerlidir.


   

Siteniz için sağlandığında, toplantı katılımcılarının aynı kurumsal sitedeki dahili telefon numarasında çağrıları almasına izin verecek seçeneği açabilirsiniz. Katılımcılar sesli konferansa katıldığında Sesli Konferans iletişim kutusunda görünen etiketi de düzenleyebilirsiniz.

   
     
1    Sol navigasyon çubuğunda, Yapılandırma > Ortak Site Ayarları > Seçenekler öğesini seçin.   
2              Varsayılan site sesi seçenekleri bölümüne kaydırın ve ardından Dahili geri arama telekonferansını etkinleştir onay kutusunu işaretleyin.   
3              Dahili geri arama seçeneği etiketi alanında, dahili geri arama seçeneğini tanımlayan açıklayıcı bir ad veya ifade girin.
4              Güncelle'yi seçin.   

Tüm Kullanıcılar için Telekonferans Ayrıcalıklarını Değiştirme

    
1    Sol navigasyon çubuğunda, Yapılandırma > Ortak Site Ayarları > Kullanıcı Ayrıcalıkları seçeneğini belirleyin.   
2    Her telekonferans seçeneği için aşağıdaki ayarlardan birini seçin:
 • Tümünü etkinleştir
 • Tümünü devre dışı bırak
 • Değiştirme
3              Gönder'i seçin.

CMR Karma Seçenekleri Yapılandırma

İşbirliği Toplantı Odaları (CMR) Karma özelliği sağlandığında ve siteniz için yapılandırıldığında, katılımcılar programlanabilir, WebEx ve TelePresence ile ortak toplantı başlatılabilir. Dahili TelePresence ekipmanları en son sürüme yükseltilirse birleştirilmiş toplantıda WebEx katılımcıları TelePresence katılımcılarıyla etkileşim kurabilir. WebEx katılımcıları, TelePresence katılımcılarına içerik görüntüleyebilir ve bu katılımcılarla içerik paylaşabilir.

İşbirliği Toplantı Odaları (CMR) Karma özelliği önceden WebEx'in Etkin Olduğu TelePresence veya Cisco WebEx OneTouch olarak bilinirdi.

Başlamadan Önce
 • WebEx Hızlı Erişim Araçları’nın Microsoft Outlook’a entegre edildiğinden emin olun. CMR Karma için bu iki adımlı bir süreçtir:

   

  • Site ayarlarını Hızlı Erişim Araçları için yapılandırın.

    

  • Microsoft Exchange için Cisco TelePresence Yönetim Paketi Uzantısını (TMSXE) Uygulayın. TMSXE yapılandırma konusunda bilgi için Cisco İşbirliği Toplantı Odaları (CMR) Karma Yapılandırma Kılavuzu'na bakın.

    

   TMSXE ile, CMR Karma toplantı sahipleri Microsoft Outlook ile WebEx toplantılarını planlamak için WebEx Hızlı Erişim Araçları’nı kullanabilir.

    

   

  Not


  • Windows için Microsoft Outlook entegrasyonu, CMR Karma için desteklenen tek Hızlı Erişim Araçları entegrasyonudur.

    

  • CMR Karma etkinleştirildiğinde, Microsoft Outlook entegrasyonunun işlevselliği ve görünümü değişir. Daha fazla bilgi için Meeting Center Kullanıcı Kılavuzları sayfasından edinilebilen WebEx ve TelePresence’in Outlook’a Entegrasyonu Kullanıcı Kılavuzu'na bakın.

    

   
   
 • Meeting Center TelePresence oturum türünün şunlar için etkinleştirilmiş olduğundan emin olun:

   

  • Siteniz

    

  • Sitenizdeki yeni kullanıcılar

    

   Bu seçenek, tüm yeni kullanıcı hesapları için varsayılan olarak etkindir; ancak devre dışı bırakabilirsiniz.

    

  • CMR Karma toplantılarını düzenleyen her bir kullanıcı

    

   
 • Sitenizdeki toplantılar sırasında düşük bant genişliği sorunlarını azaltmak için önlemler alın:

   

  • UDP/TCP SSL üzerinden VoIP ve video bağlantısı seçin.

    

  • Meeting Center siteniz için video bant genişliği ayarını varsayılan olarak maksimum 15 kare/sn'de tutun.

    

  • CMR Karma toplantılarınızın karşılanabilmesi için gereken toplam bant genişliğini sağlayın. CMR Karma toplantılarda önerilen bant genişliği yapılandırma ayarları hakkında ek bilgi için şu dokümantasyona bakın: 
    

   Video gereksinimleri ve sınırlamalar hakkında bilgi için Meeting Center Kullanıcı Kılavuzu sayfası > Sürüm Notları bölümünden edinebileceğiniz Video Sürüm Notları’na bakın.

    

   
 • Toplantılarınızda kullanılmak üzere Telefon Hizmeti Sağlayıcısı (TSP) sesine izin verin (yapılandırılırsa).

   

 • CMR Karma için hangi toplantı şablonunun kullanıldığını öğrenin.

   

 •           Meeting Center Kullanıcı Kılavuzları sayfası > Sürüm Notları bölümünden edinebileceğiniz Site Yönetimi Sürüm Notları içindeki CMR Karma ile ilgili bilinen en son sorun ve sınırlama bilgilerine başvurun.

   

           
1    Sol navigasyon çubuğunda, Yapılandırma > Ortak Site Ayarları > OneTouch öğesini seçin.
2              TelePresence Seçenekleri bölümünde, Cisco WebEx OneTouch toplantılarına izin ver (Sadece MC) seçeneğini kontrol edin.

Bu seçeneği belirlemezseniz, geriye kalan CMR Karma (OneTouch TelePresence) seçenekleri griye döner.

3              Cisco TMS yer ayırtma servisi URL'si alanına, Cisco TelePresence Yönetim Paketi (TMS) ile Cisco WebEx veri merkezi arasındaki bağlantıyı yetkilendiren toplantı sahibi adresini girin.

Bu TMS seçeneği, CMR Karma’nın (OneTouch 2.0 olarak da bilinir) siteniz için sağlandığının göstergesidir. Bu seçenek CTSMAN’ye işaret ediyorsa siteniz hâlâ OneTouch 1.0 için sağlanmaktadır. OneTouch 1.0 ile OneTouch 2.0 arasındaki farklılıklar için Meeting Center sitesinde bulabileceğiniz Site Yönetimi sürüm notlarına bakın. TMS yapılandırma konusunda bilgi için İşbirliği Toplantı Odaları (CMR) Karma Yapılandırma Kılavuzu’na bakın.

 

Cisco TMS, Cisco TelePresence toplantılarını planlamakla sorumludur. TelePresence sistemine başarılı bir şekilde bağlamak için doğru toplantı sahibi adresini girin.

 
4    Davet e-postasının bir kopyasını toplantı sahibine göndermek isteyip istemediğinizi seçin.

Bu seçenek işaretlendiğinde, toplantı sahibi iki adet e-posta alır. Bunlardan biri toplantı sahibi erişim kodunu içerir ve toplantı sahibine gönderilir; diğeri ise toplantı katılımcılarına iletilir. Bu seçenek varsayılan olarak işaretli değildir.

 
5    Katılımcılarınıza ücretsiz telefon numaralarını gösterip göstermeyeceğinizi seçin.
6    Paylaşım sırasında ya da video CMR Karma toplantısında görüntülendiğinde, tüm kullanıcılar için en iyi deneyimi sağlamak amacıyla TelePresence bant genişliği kontrolünü etkinleştir öğesini işaretleyin. WebEx Müşteri Desteği tarafından tavsiye edilmediği sürece bu seçeneğin işaretini kaldırmayın.
7              TelePresence karşılama ekranını görüntüle seçeneğinin işaretinin kaldırıldığından emin olun. Karşılama ekranı, bu seçenek işaretlendiğinde TelePresence cihazlarında canlı video (ekran paylaşımına karşı) görüntülemek için kullanılan ekran alanı miktarını en aza indirebilir. Bu seçeneği yalnızca toplantı bilgileri, gelen çağrı numaraları ve Toplantı Sahibi anahtarı gibi belirli ayrıntıların görüntülenmesinin önem taşıdığı durumlarda etkinleştirin.
8              WebEx VoIP ve video bağlantısı altında Otomatik olarak şifreli UDP/TCP SSL’yi seçin.

Bu, TelePresence Ağ Geçidine UDP üzerinden bağlanması için Cisco TMS’e izin verir. UDP bağlantısına izin verilmiyorsa Cisco TMS, TCP/SSL’ye geri dönüş yapar. WebEx Müşteri Desteği tarafından tavsiye edilmediği sürece TCP SSL öğesini seçmeyin.

 
9    Kullanıcıların, bilgisayarları yoluyla sese bağlanmalarına izin vermek istemiyorsanız Karma VoIP’i devre dışı bırak seçeneğini işaretleyin.
10              Güncelle'yi seçin.
 

Attachments

  Outcomes