WebEx'teki (WBS31) Yenilikler

Document created by Sinead Cunningham on Oct 31, 2016Last modified by Cisco Localization Team on Jan 19, 2018
Version 1364Show Document
 • View in full screen mode
 

WebEx'teki (WBS31) Yenilikler

WBS31.16

Cisco WebEx Meeting Center

   

MP4 Kayıtlarında Konuşmacı Videosu

  

MP4 kayıtlarına artık konuşmacının videosu da eklenebilir. WebEx Meeting Center Videosu kullanan bir toplantının MP4 kayıtları indirilip oynatıldığında veya bir mobil cihazda oynatıldığında artık konuşmacının videosu da gösterilir.

  

Not


 

Kayıtlarla depolanan ek bilgiler, kayıtların depolama gereksinimlerini artıracağı için bu seçenek varsayılan olarak devre dışıdır. Bu seçenek site yöneticiniz tarafından etkinleştirilebilir.

  
  

Google Takviminizle Cisco WebEx Kişisel Toplantı Odası Toplantısı Planlama

  

Cisco Takvim Hizmeti sayesinde Google Takvim’e @webex yazarak WebEx Kişisel Toplantı Odası toplantıları planlayabilirsiniz. Bu tümleştirme, takvim davetlerini toplantı bilgileriyle otomatik olarak doldurarak WebEx toplantılarınızı planlamayı ve bu toplantılara katılmayı kolaylaştırır. Herhangi bir eklenti yüklemeniz gerekmez.

  

Not


 

Google Takvim; Cisco Takvim Hizmeti ve WBS31.12 veya üstünü gerektirir.

  
  

Kişisel Toplantı Odalarındaki Toplantılar, Görüntülü Sistemlerden ve Telefonlardan Başlatıldığında Güvenlik Ayarlarına Göre Otomatik Olarak Kilitlenir (Yalnızca Bildirim)

  

Ekim 2017’de etkin olacak önemli bir davranış değişikliği için ön bildirim sunuyoruz. Toplantılarınızda oluşabilecek sorunları önlemek için lütfen kullanıcılarınıza bu değişikliği önceden bildirin.

  

Daha önce, Kişisel Toplantı Odası ayarlarında Otomatik kilitleme etkinleştirilirse toplantı sahibi toplantıyı görüntülü sistemler veya telefonlardan başlattığında toplantılar otomatik olarak kilitlenmiyordu.

  

Artık toplantılar, toplantı sahibi toplantıyı görüntülü sistemden veya telefondan başlatsa bile otomatik olarak kilitlenecek. Bu, toplantılarınız için daha iyi bir güvenlik sağlayacak.

  

Görüntülü sistemlerdeki veya telefondaki toplantı sahibi olarak otomatik kilitlemeyi toplantı başladıktan sonra 0 dakika olarak ayarlarsanız hiçbir toplantı kontrolü kullanılamayacağından toplantıya kimseyi kabul edemezsiniz. Bu sorun gelecekteki sürümlerde çözülecektir.

  

Tüm Cisco WebEx Center'lar

   

Ses için Lehçe Dil Desteği

  

Cisco WebEx artık WebEx ses müşterileri için Lehçe sesli istemlerini destekliyor.

  

WebEx Yönetimi

   

Ürün ve Sayfaların Kanada Fransızcası Çevirileri

  

Kanada’da ticari markalı olmayan sayfa ve ürün adları, Kanada Fransızcası kullanan kullanıcılar için Fransızca’ya çevrildi.

  

Hızlı Erişim Araçları

   

İyileştirilmiş Kişisel Toplantı Odası Performansı

  

Kişisel Toplantı Odası toplantısı planlanırken ve güncelleştirilirken performans iyileştirildi. 5 saniyeden uzun süren işlemler artık 1 saniyede tamamlanabiliyor.

  

Ayrıca toplantı bilgileri, toplantı isteği gönderilmeden önce doldurulur.

  

Not


 

Site Yönetiminden veya toplantı sahibi tercihlerinden Kişisel Toplantı Odası URL’si değiştirildiğinde, toplantı sahibinin Hızlı Erişim Araçları’nda tekrar oturum açması veya senkronize olması için Hızlı Erişim Araçları tercihlerinde manuel olarak yenileme yapması gerekir.

  
  

Android için Cisco WebEx Meetings 9.13

   

Cihaz Kamerasını Döndürme ve Tam Ekranda Görüntüleme

  

Artık tüm WebEx senaryolarında cihaz kameranızı döndürerek tam ekran moduna alabilirsiniz. Bu, akıllı gözlük kullanan veya uzak katılımcılarına fiziksel çevrelerindeki beyaz tahta ya da belgeler gibi öğeleri göstermek isteyen katılımcılar için kullanılabilirliği artırır.

  

Araç Takvimindeki Cisco WebEx Event Center ve Training Center Oturumları

  

Araç kullanıcıları, Cisco WebEx Event Center ve Training Center Oturumlarını artık araç takvimlerinde görebilir.

  

iPhone ve iPad için Cisco WebEx Meetings 9.13

   

Microsoft OneDrive Desteği

  

Meetings uygulaması artık kişisel hesap kullanıcıları için Microsoft OneDrive içeriği paylaşımını destekler.

  

Merkezi Kontrol Çubuğu

  

Toplantı içi deneyim, tüm toplantı içi işlevlerine merkezi olarak erişim için artık basitleştirilmiş bir kontrol çubuğuna sahip.

  

Cihazı Otomatik Olarak Sessize Alma

  

Artık belirli bir cihazdan katıldığınız tüm toplantıların ilgili cihaz tarafından otomatik olarak sessize alınması için tercihlerinizi ayarlayabilirsiniz.

  

Uygulamadan Oturum Açma ve Parola Bilgilerini Kurtarma

  

Artık oturum açma bilgilerinizi veya parolanızı doğrudan Meetings uygulamasından kurtarabilirsiniz.

  

WBS31.15

Cisco WebEx Meeting Center

   

Telefon Numaraları Hesap Tercihlerinde Depolanır

  

WebEx sitelerini ilk defa ziyaret eden toplantı sahipleri, “Beni Ara” numaralarını hesap tercihlerine kaydetmelerini öneren bir açılır pencereyle karşılaşır.

  

WebEx, Spark ve Video Sistemleri Arasında Birleştirilmiş Katılımcı Listesi

  

Bu sadece MC-25 tabanlı siteler için ve yalnızca bu sitelerde Cisco WebEx Meeting Center Video (önceden CMR Bulut) özelliği etkinleştirilmişse geçerlidir.

  

Spark uygulamalarını ve Spark cihazlarını (Spark Oda Sistemi veya Spark Board gibi) kullanarak toplantılara katılan kullanıcılar artık WebEx uygulamalarından ve telefonlarda katılanlar da dahil tüm toplantı katılımcılarının listesini görebilirler.

  

Daha önceden, Spark uygulamalarından ve cihazlarından katılan kullanıcılar sadece diğer Spark kullanıcılarını ve video sistemlerini kişi listelerinde görebiliyorlardı.

  

Hızlı Erişim Araçları

   

WBS32.1 Sürümündeki Performans İyileştirmeleri

  

WBS32.1’de, Hızlı Erişim Araçlarını kullanırken arayüzün birçok alanında çeşitli performans iyileştirmeleri yaptık.

  

Performans iyileştirmeleri şunlardır:

  
 •  

  Yeni randevu oluşturmak artık %83 daha az zaman alır

    

 •  

  Randevuları açmak artık %58 - %93 daha kısa sürer

    

 •  

  Randevuları düzenlemek %70 - %88 daha az zaman alır

    

  

Cisco WebEx Web uygulaması 2.8

   

Gelişmiş Avatarlar

  

Profil fotoğrafı olmayan kullanıcıların avatarları artık doğru şekilde kullanıcıların ad ve soyadlarının ilk harflerini gösterir.

  

Chrome için WebEx Uygulamasıyla Bağlanıldığında Gelişmiş Hata Mesajları

  

Chrome için WebEx Uygulamasında, toplantı numarasıyla katılındığında hata mesajları, bu uygulamanın yalnızca Cisco WebEx Meeting Center WBS30 veya sonraki sürümlerini kullanan WebEx toplantılarının katılımcıları için olduğunu belirtecek şekilde güncellendi.

  

Aşağıdaki tür WebEx toplantıları desteklenmemektedir:

  
 •  

  Cisco WebEx Meetings uygulamasını (meetings.webex.com) kullanan toplantılar

    

 •  

  Cisco WebEx Meeting Center WBS29 veya önceki sürümlerini kullanan toplantılar

    

 •  

  Sizin düzenlediğiniz toplantılar

    

  

Android için Cisco WebEx Meetings 9.12

   

Uygulama İçi Planlama için Exchange Sync Kullanarak Kişi Arama

  

WebEx uygulama içi planlayıcı, kullanıcıların davetlileri kolayca aramalarını sağlamak amacıyla kurumsal dizine erişmek için Microsoft Exchange’le senkronize olabilir.

  

Gelişmiş Bluetooth Desteği

  

Cisco Meetings şimdi aşağıdaki cihazlarda gelişmiş Bluetooth desteğine sahiptir:

  
 •  

  Samsung Galaxy S5

    

 •  

  Samsung Galaxy S6

    

 •  

  Lenovo Yoga tablet

    

 •  

  Nexus 6

    

  

Samsung Galaxy S8 Desteği

  

Cisco, bu sürümle birlikte Samsung Galaxy S8 cihazları için resmi destek sunar.

  

Tüm WebEx Center’lar

   

Genişletilmiş Geri Arama Ülke Kapsamı Duyurusu

  

Cisco, WebEx ses için aylık sabit ücretli Toll Plus International’a dahil geri arama ülke kapsamını genişlettiğini duyurmaktan mutluluk duyar. Bu teklif kapsamında geri arama kapsamı; Arnavutluk, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Bangladeş, Belçika, Bermuda, Brezilya, Kanada, Şili, Çin, Kolombiya, Kosta Rika, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Hong Kong, Macaristan, İzlanda, Hindistan, Endonezya, Irak, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Ürdün, Kazakistan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malezya, Meksika, Moldova, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Pakistan, Panama, Paraguay, Peru, Polonya, Portekiz, Porto Riko, Romanya, Rusya, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Afrika, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, Tayland, Türkiye, Birleşik Krallık, ABD Virjin Adaları, Amerika Birleşik Devletleri, Özbekistan, Venezuela, Vietnam olarak genişletilmiştir. (Not: Teklifte, arama kapsamına yönelik bir değişiklik yoktur.)

  

Bu değişiklik 2017 Haziran ayı sonu itibariyle geçerli olacaktır. Değişiklik otomatiktir, tüm Toll Plus International müşterileri tarafından devralınır ve tüm lisanslama modelleri için (isimli kullanıcı, çalışan sayısı ve etkin kullanıcı) geçerlidir. Faturalandırma, fiyatlandırma veya sipariş süreçlerinde değişiklik yoktur.

  

WBS31.14

WebEx Site Yönetimi

   

Microsoft Lync Kullanıcıları için Tek Tıklamayla Katılım

  

Site Yönetimine, Microsoft Lync kullanıcıları için katılma bağlantısının kolayca oluşturulmasına olanak tanıyacak yeni bir parametre eklendi. Cisco WebEx Hızlı Erişim Araçlarında planlanan, WebEx Meeting Center videosunun kullanıldığı toplantıların e-posta davetleri, artık Lync kullanıcıları için WebEx toplantısı veya Kişisel Toplantı Odası başlatan bir bağlantı içerebilir.

  

Site yöneticisi, LyncURI parametresini manuel olarak yapılandırarak bu e-posta şablonlarına Lync katılım SIP URL’si yerleştirebilir:

  
 •  

  Katılımcı için MC MeetingInfo (Hızlı Erişim Araçları)

    

 •  

  Devam eden bir toplantıya davet_PR (Hızlı Erişim Araçları)

    

  

Not


 

Bu özellik yalnızca HTML şablonlarıyla desteklenir.

  
  

Toplantı sahibi, Hızlı Erişim Araçlarında bir Meeting Center videosu kullanan Kişisel Toplantı Odası toplantısı planladığında, katılımcılar şöyle bir Lync katılım bağlantısı alır:

     

Devre Dışı Bırakma E-Postaları Artık Varsayılan olarak Etkinleştirilir

  

Daha önce duyurduğumuz gibi, site yöneticileri hesapları yakında devre dışı bırakılacak kullanıcılara gönderilecek uyarı e-posta mesajlarını yapılandırabilir. Daha önce bu özellik varsayılan olarak devre dışıydı. Bu sürümle birlikte, bu özellik 7 gün uyarı süresiyle varsayılan olarak etkinleştirilmiştir.

  

Cisco Hızlı Erişim Araçları

   

Hızlı Erişim Araçları Uyumluluk Bilgileri

  

Hızlı Erişim Araçları uyumluluk bilgileri artık Hızlı Erişim Araçları indirme sayfasında gösterilir. Bu da, Hızlı Erişim Araçlarının hangi sürümlerinin farklı WBS sürümleriyle uyumlu olduğunun daha iyi anlaşılmasını sağlar.

  

Cisco WebEx Web Uygulaması 2.7

   

Daha İyi Bölücü Kontrolü

  

Paylaşımlı içeriğin görünümü üzerindeki kontrol iyileştirilmiştir. Sağ paneli otomatik olarak daraltmak ve paylaşılan içeriği uzatmak için artık orta bölücüyü en sağa kadar çekebilirsiniz. Sağ paneli yeniden açmak için bölücüyü tekrar sola çekin.

  

Ülke Seçicide Ülke Kodları

  

Sesli Beni ara menüsünde artık ülke açılır listesindeki bayrak simgesinin yanında ülke kodunu (ör. “;+11”;) görürsünüz.

  

Firefox 53’te Güncellenmiş Mikrofon ve Kamera Erişimi

  

Mozilla Firefox’un kameranıza/mikrofonunuza erişmesine izin verme talimatları, Firefox 53 ve sonraki sürümlerle uyumlu olacak biçimde güncellenmiştir.

  

Android için Cisco WebEx Meetings 9.11

   

Daha Yüksek Çözünürlüklü Videolar

  

Toplantı içi videolarda kullanıcı deneyimi, daha yüksek çözünürlüklü ekran ile iyileştirilmiştir. Android cihazlarda bundan böyle 720p’ye varan çözünürlükler desteklenmektedir.

  

Toplantılar Başlatılırken veya Toplantılara Katılım Sırasında Gelişmiş Performans

  

Toplantıları başlatmak ve toplantılara katılmak için gereken süre 4 saniyeye kadar kısaltılmıştır.

  

Video Sistemine Geri Arama Resmi Olarak Desteklenir

  

Video sistemi bul seçeneği artık beta sürüm özelliği değildir ve resmi olarak desteklenmektedir.

  

Önceki bir sürümde, yerel video sistemine hızlı ve kolay bir toplantı bağlantısı sunan yeni bir geri arama seçeneğinin eklenmesiyle kullanıcı deneyimi geliştirilmiştir.

  

Yeni Video sistemi bul seçeneği; yakınlık seçeneğinin etkinleştirilmesi ve şirket içi sisteme bağlı olmaları koşuluyla yakındaki video sistemlerini algılayıp bu sistemlere bağlanır.

  

Araç Kısayolları

  

Artık WebEx toplantılarına veya Kişisel Toplantı Odalarına katılmak için ana ekranınıza 1x1 boyutunda araç ekleyebilirsiniz. Bu özellik yalnızca Meeting Center toplantıları için geçerlidir.

  

iPhone, iPad ve Apple Watch için Cisco WebEx Meetings 9.11

   

Toplantılar Başlatılırken veya Toplantılara Katılım Sırasında Gelişmiş Performans

  

Toplantıları başlatmak ve toplantılara katılmak için gereken süre 4 saniyeye kadar kısaltılmıştır.

  

Uygulama Ayarlarından Kontrol Edilen Ana Sayfa Katılım Bildirimleri

  

iOS kullanıcıları artık ana sayfa katılım bildirimlerini doğrudan uygulama ayarları ekranlarından kolayca etkinleştirip devre dışı bırakabilir.

  

Çoklu Oturum Açma için Yerleşik Safari Tarayıcı Desteği

  

Safari Görüntüleme Denetleyicisi kullanıldığında WebEx uygulamasında tarayıcının yerleşik olması sayesinde, katılım deneyimi daha hızlıdır ve artık harici bir tarayıcıya çapraz giriş gerekmez. WebEx Çoklu Oturum Açma (SSO), Meetings uygulamasında açılır. Kişisel Toplantı Odaları da artık uygulama içinden açılabilmektedir.

  

Video Sistemine Geri Arama Resmi Olarak Desteklenir

  

Video sistemi bul seçeneği artık beta sürüm özelliği değildir ve resmi olarak desteklenmektedir.

  

Önceki bir sürümde, yerel video sistemine hızlı ve kolay bir toplantı bağlantısı sunan yeni bir geri arama seçeneğinin eklenmesiyle kullanıcı deneyimi geliştirilmiştir.

  

Yeni Video sistemi bul seçeneği; yakınlık seçeneğinin etkinleştirilmesi ve şirket içi sisteme bağlı olmaları koşuluyla yakındaki video sistemlerini algılayıp bu sistemlere bağlanır.

  

iOS 10.3 Desteği

  

Cisco WebEx Meetings artık Apple iOS 10.3 sürümünü destekler.

  

WBS31.13

Cisco WebEx Meeting Center

   

Gelişmiş Global Gelen Çağrı Listesi Kullanıcı Deneyimi

  

Global Gelen Çağrı Listesi iletişim kutusu için kullanıcı deneyimi, ifadeler daha net olacak şekilde değiştirilerek geliştirilmiştir. Ülkeniz listede yoksa ne yapacağınızı belirten talimatları sunacak yeni bir mesaj eklenmiştir.

  

Cisco WebEx Meeting Center, Event Center ve Training Center

   

Gelişmiş Kayıt Biçimi Dosyaları için Daha Kısa Önbelleğe Alma Süreleri

  

Büyük WebEx Gelişmiş Kayıt Biçimi (ARF) dosyalarını çevrimiçi olarak oynatma deneyimi, ağ tabanlı kayıt (NBR) dosyası önbelleğe alma süresi kısaltılarak geliştirilmiştir.

  

Cisco WebEx Üretkenlik Araçları

   

Başka Bir Kullanıcının Toplantılarını Planlamayla İlgili Daha Fazla Yardım

  

Başka bir kullanıcı adına toplantı planlanırken elde edilen kullanıcı deneyimi geliştirilmiştir. Kullanıcıların başka kullanıcının toplantılarını planlamak için yeterli ayrıcalıklara sahip olmadığı durumlarda, kullanıcılara artık açılır bir mesajın içerisindeki bağlantıyla temsilcilerin nasıl atanacağına ve bu özelliği kullanma izinlerini ayarlamaya ilişkin talimatlar sunulmaktadır.

  

Mac Kullanıcıları için Periyodik Yükseltme İstemleri

  

Mac kullanıcısıysanız ve site yöneticiniz otomatik güncellemeleri etkinleştirdiyse Hızlı Erişim Araçları yükseltilene kadar belirli aralıklarla araçların sürümünü yükseltmenizi öneren istemler göreceksiniz.

  

Windows Kullanıcıları için Gelişmiş Oturum Açma İş Akışı

  

Hızlı Erişim Araçları’nda oturum açan Windows kullanıcılarına yönelik iş akışı, Mac Hızlı Erişim Araçları için oturum açma iş akışıyla uyumlu olacak şekilde geliştirilmiştir. Artık kullanıcılar, oturum açmaya başlamak için e-posta adreslerini girer. Ayrıca, bu artık kullanıcıların Hızlı Erişim Araçları’nda oturumlarını kapatmasına imkan tanımaktadır.

  

Microsoft Outlook Çevrimiçi Moddayken Gelişmiş Performans

  

Microsoft Outlook çevrimiçi çalışırken toplantıları açmak, planlamak ve güncellemek için gereken süre kısaltılmıştır. Bu performans ayarı, Outlook takviminde WebEx toplantılarını açmak veya güncellemek ya da Outlook çevrimiçi moddayken WebEx toplantısı planlamak için gereken süreyi kısaltmıştır.

   
                                                                       
 

İşlem

  
 

WBS31.12 veya önceki sürümlerinde gereken süre (saniye)

  
 

WBS31.13’te gereken süre (saniye)

  
 

Yüzde geliştirmesi

  
 

Outlook’ta yeni randevu oluşturma

  
 

16,47

  
 

2,88

  
 

%83

  
 

Tek bir mevcut Outlook randevusunu açma

  
 

14,15

  
 

5,99

  
 

%58

  
 

Mevcut Outlook randevu serisini açma

  
 

29,89

  
 

5,9

  
 

%80

  
 

5 geçmişte ve 1 gelecekte istisnaya sahip mevcut bir Outlook randevu serisini açma

  
 

51,12

  
 

6,72

  
 

%87

  
 

Tek bir mevcut Outlook randevusunu düzenleme

  
 

44,12

  
 

13,29

  
 

%70

  
 

Mevcut Outlook randevu serisini düzenleme

  
 

62,14

  
 

13,53

  
 

%78

  
 

5 geçmişte ve 1 gelecekte istisnaya sahip mevcut bir Outlook randevu serisini düzenleme

  
 

179,11

  
 

44,58

  
 

%75

  
 

Tek bir mevcut WebEx randevusunu açma

  
 

18,5

  
 

8,63

  
 

%53

  
 

Mevcut WebEx randevu serisini açma

  
 

54,16

  
 

8,57

  
 

%84

  
 

5 geçmişte ve 1 gelecekte istisnaya sahip mevcut bir WebEx randevu serisini açma

  
 

159,13

  
 

10,5

  
 

%93

  
 

Tek bir mevcut WebEx randevusunu düzenleme

  
 

146,47

  
 

25,26

  
 

%83

  
 

Mevcut WebEx randevu serisini düzenleme

  
 

220,32

  
 

26,99

  
 

%88

  
 

5 geçmişte ve 1 gelecekte istisnaya sahip mevcut bir WebEx randevu serisini düzenleme

  
 

523,97

  
 

90,77

  
 

%83

  
  

Cisco WebEx Web Uygulaması 2.6

   

Geri Bildirim Onay E-postası

  

Kullanıcılar, “;Geri Bildirim”; bağlantısını kullanarak geri bildirim gönderdikten sonra artık otomatik bir onay e-postası almaktadır.

  

Android için Cisco WebEx Meetings 9.10

   

Araç Kısayolu

  

Kişisel Toplantı Odası veya tekrar eden toplantı başlatma iş akışı, yeni araç kısayolunun eklenmesiyle geliştirilmiştir.

  

iPad, iPhone ve Apple Watch için Cisco WebEx Meetings 9.10

   
 

Basitleştirilmiş Toplantıya Katılım Deneyimi

  

Toplantılara katılım iş akışı, kullanıcıların toplantılara uygulamada oturum açtıktan hemen sonra katılmasını sağlayacak şekilde geliştirilmiştir.

  

Android, iPhone, iPad ve Apple Watch için Cisco WebEx Meetings 9.10

   

Fransızca Çeviri

  

Tüm cihazlara yönelik Cisco WebEx Meetings, Fransızca kullanıcıları için artık uygulama içindeki Event Center, Meeting Center ve Training Center’da etiketlerin ve ürün adlarının Fransızca çevirisini göstermektedir.

  

Toplantılar Başlatılırken veya Toplantılara Katılım Sırasında Gelişmiş Performans

  

Toplantıları başlatmak ve toplantılara katılmak için gereken süre kısaltılmıştır.

  

WBS31.12

Cisco WebEx Meeting Center

   

Daha İyi Kayıt Ekranı Açıklaması

  

Varsayılan MP4 kayıt ekranı açıklaması, hiçbir içerik paylaşılmadığında mevcut toplantının başlığını ve toplantı sahibinin adını gösterecek şekilde güncellendi. Artık toplantı başlığının ve toplantı sahibi adının altında hiçbir içeriğin paylaşılmadığını belirten bir mesaj görüntülenir.

  

Cisco WebEx Üretkenlik Araçları

   

Hızlı Erişim Araçları ' nın WBS32.0 sürümü

  

Hızlı Erişim Araçları’nız 32.0 sürümüne yükseltiliyor. Tüm özellikler WBS31.12 sürümü ile uyumludur.

  

Gelişmiş Gezinme (Sadece Windows için)

  

Microsoft Windows kullanıcısı iseniz artık Cisco WebEx Hızlı Erişim Araçları içinden sadece klavyeyi kullanarak takvimdeki günleri vurgulayabilir ve seçebilirsiniz. Ardından seçilen gün için toplantıları görüntüleyebilirsiniz.

  

Daha Fazla Özelleştirilebilir E-posta Şablonu

  

Artık aşağıdaki iki Hızlı Erişim Araçları şablonu daha fazla özelleştirilebilir:

  
 •  

  Devam Eden Bir Toplantıya Davet_PR (Hızlı Erişim Araçları)

    

 •  

  Katılımcı için MC MeetingInfo (Hızlı Erişim Araçları)

    

  

Site yöneticileri artık her iki şablondaki şu iki parametreyi manuel olarak özelleştirebilir:

  
 •  

  %MeetingNumberNS% – Toplantıya atanan kimlik numarası (numaralar arasında boşluk yoktur)

    

 •  

  %PersonalRoomID% – Kişisel Toplantı Odası toplantısı için Kişisel Toplantı Odası Kimliği

    

  

WebEx Site Yönetimi

   

Gelişmiş WebEx Site Yönetimi Giriş Sayfası

  

WebEx Site Yönetimi giriş sayfası için kullanıcı deneyimini iyileştirmek amacıyla artık varsayılan görünüm, yöneticilerin yönetici isimlerini gizlemelerine ve göstermelerine olanak tanır.

  

Hesabı Devre Dışı Bırakma E-posta Mesajları

  

Site yöneticileri artık hesapları yakında devre dışı bırakılacak kullanıcılara uyarı e-posta mesajları göndermeyi yapılandırabilir. Bu seçenek etkinleştirilirse site yöneticisi uyarı mesajlarının hesap devre dışı bırakılmadan ne kadar süre önce gönderileceğini belirleyebilir.

  

Cisco WebEx Web uygulaması 2.5

   

Gelişmiş Videoyla Katılım Deneyimi

  

Cisco WebEx Web Uygulaması artık önceki toplantınızda kullandığınız video seçeneğini hatırlar.

  

Daha önce video kullanmadıysanız video türünü seçmeniz istenmez. Ancak videoyu dilediğiniz zaman kontrol çubuğundan açabilirsiniz.

  

Not


 

Video, sadece Mozilla Firefox ve Google Chrome tarayıcılarında desteklenmektedir.

  
  

HD Video Desteği

  

Artık Firefox ve Chrome’da Yüksek Tanımlı (720p) videolar alabilir ve gönderebilirsiniz.

  

Optimize Edilmiş Video Desteği

  

Video çözünürlüğünüz artık mümkün olan en iyi video deneyimini sağlamak için ağ performansınıza göre otomatik olarak ayarlanır.

  

Cisco WebEx Meetings Android 9,9 için

   

Toplantı Listesinde Cisco WebEx Training Center Oturumları ve Event Center Etkinlikleri

  

Katılımcısı olduğunuz Cisco WebEx Training Center oturumları ve Event Center etkinlikleri artık Meeting Center toplantılarınızla birlikte toplantı listenizde gösterilir.

  

Güncellenen Toplantı Listesini Yayınlama

  

Android uygulaması için Meetings API’si, toplantı listesinde güncellemeler olduğunda uygulamanın üçüncü taraf uygulamalara bu güncellemeleri yayınlayacağı şekilde değiştirildi. Böylece diğer uygulamalar güncel listeyi almak için Meetings API’sini kullanabilir.

  

Google Pixel Desteği

  

Android için WebEx Meetings uygulaması artık Google Pixel telefonları desteklemektedir.

  

Cisco WebEx Meetings, iPad, iPhone ve Apple Watch 9,9 için

   

Katılımcı Anketi Desteği

  

Artık iPhone ve iPad için Meeting Center, Event Center ve Training Center’da katılımcılara anket uygulanması desteklenmektedir.

  

Latin İspanyolcası Desteği

  

iPhone ve iPad için artık Latin İspanyolcası dilini desteklenmektedir.

  

Apple Watch Series 2 Desteği

  

WebEx Meetings artık Apple Watch Series 2 ürünlerini desteklemektedir.

  

IBM Connections Cloud Desteği

  

iPad ve iPhone için WebEx Meetings artık IBM Connections Cloud’dan içerik paylaşımını desteklemektedir.

  

WBS31.11

Cisco WebEx Meeting Center ve Training Center

   

Multimedya Paylaşımı

  

Toplantı sahipleri, artık web tabanlı multimedyayı Meeting Center’da ve Training Center’da Multimedya Görüntüleyici (daha önce Medya Görüntüleyici olarak biliniyordu) ile paylaşabilir. Bu özellik, Cisco WebEx Event Center’daki işlevle tutarlılık sağlar. Multimedya Görüntüleyici sağlayan bir URL akış canlı metin veya bir oturum dili tercümanı video akışı üçüncü taraf alt yazı destek hizmetleri için kullanılabilir.

  

Multimedya Görüntüleyici, artık site yöneticisi tarafından site seviyesinde etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

  

Tüm WebEx Center’lar

   

Yeni Teknik Destek Telefon Numaraları

  

Genel teknik destek numaraları dahil yeni teknik destek telefon numaraları, artık tüm WebEx ürünlerinde gösterilmektedir. Eski teknik destek numaraları sınırlı bir süre boyunca geçerli olmaya devam edecektir, ancak kullanıcıların yeni numaraları kullanmaya başlaması önerilir.

  

Cisco WebEx Üretkenlik Araçları

   

Artık Yalnızca Toplantı Sahibi Bilgileri Görüntüleniyor

  

Toplantı ayrıntıları, artık toplantı sahibi bir toplantı başlattığında daha açık bir şekilde görüntülenmektedir. Toplantı sahipleri, toplantı sahibi bilgilerini artık Microsoft Outlook’ta toplantı veya randevu şeridinin WebEx grubunda görebilir. Toplantı sahipleri, toplantı sahibi bilgilerini görmek için toplantı türüne bağlı olarak şeritteki WebEx grubunda bulunan Toplantı Sahibi Bilgileri simgesini seçebilir:

  
 •  

  Toplantı sahibi anahtarı

    

 •  

  Toplantı sahibi PIN’i

    

 •  

  Ses PIN’i

    

 •  

  Toplantı sahibi erişim kodu

    

  

WBS31.10

Cisco WebEx Meeting Center

   

Kişisel Toplantı Odası Toplantılarına Katılmak için Daha Fazla Yardım

  

Kişisel Toplantı Odası toplantı davetiyelerinde artık Kişisel Toplantı Odalarına katılmakta zorluk çeken kullanıcılara yardımcı olacak bir yardım bağlantısı içermektedir.

  

Cisco WebEx Mobil Uygulamalarına Daha Kolay Erişim

  

Kullanıcılar bundan böyle Cisco WebEx Meetings mobil uygulama paketine daha kolay erişebilecek. Sitenin İndirmeler bölümünde artık mobil uygulamalara ilişkin bilgi ve bağlantılar listelenmektedir.

  

Başlatılmamış Tekrar Etmeyen Toplantıların Süresi 90 Gün İçinde Dolar

  

Tekrar etmeyen toplantılar 90 gün içinde başlatılmazsa süresi dolar. Toplantıların 90 gün sonra başlatılmaya çalışılması hatayla sonuçlanır. Daha önce bu geçerlilik süresi 180 gündü.

   
                      
 

Toplantı Türü Tekrar Etme

  
 

Toplantı Anahtarı Geri Dönüşüm Süresi

  
 

Tekrar etmeyen

  
 

90 gün (daha önce 180 gün)

  
 

Günlük

  
 

180 gün

  
 

Haftalık

  
 

180 gün

  
 

Aylık

  
 

Anahtarlar geri dönüştürülmez

  
 

Yıllık

  
 

Anahtarlar geri dönüştürülmez

  
 

Kişisel Toplantı Odaları

  
 

Etkilenmez

  
  

Cisco WebEx Meeting Center ve Event Center (Windows)

   

Notlar Paneli ile Kapalı Başlık Paneli İçin Daha Yüksek Ekran Çözünürlüğü Optimizasyonu

  

Windows için Cisco WebEx Meeting Center ve Event Center'da, Notlar paneli artık yüksek çözünürlüklü monitörler için optimize edilmiştir. Windows için Cisco WebEx Meeting Center'da Kapalı Başlık paneli yüksek çözünürlüklü monitörler için optimize edilmiştir. Bu iyileştirme, WBS31.8 sürümünde başlatılan ve Meeting Center ve Event Center'da 3K gibi ve hatta daha da yüksek ekran çözünürlükleri için daha iyi destek sağlama konusunda devam eden çalışmalarımızın bir parçasıdır. Daha yüksek ekran çözünürlüğü desteği, Windows 8.1 ve üzeri sürümler ile sınırlıdır.

  

Cisco WebEx Training Center ve Event Center

   

Yardım ve Destek Bilgilerine Daha Kolay Erişim

  

WebEx Training Center ve WebEx Event Center kullanıcı arabiriminde yapılan iki iyileştirme, kullanıcıların sol gezinti panelindeki Destek bölümünde verilen bağlantıları kullanarak yardım ve destek bilgileri almasını daha da kolay hale getirmektedir:

  
 •  

  Kullanıcılar bundan böyle Training Center ve Event Center ile ilgili yaygın olarak sorulan sorulara erişebilir.

    

 •  

  Kullanıcılar artık sol gezinti bölmesinden yardım içeriğine daha kolay gidebilir.

    

  

İndirmeler Sayfası İyileştirmeleri

  

WebEx Training Center ve WebEx Event Center hizmetindeki İndirmeler sayfası, WebEx uygulamalarının sürüm bilgilerini gösterecek şekilde geliştirildi. Daha önce sürüm bilgilerini gösteren Hakkında sayfası kaldırıldı. Ancak, İndirmeler bağlantısını özelleştirmiş olan müşteriler Hakkında sayfasını görmeye devam edecektir.

  

Cisco WebEx Üretkenlik Araçları

   

Geliştirilmiş Toplantıya Katılım Süresi

  

Toplantıya katılım deneyimi iyileştirildi. WebEx Meeting Center toplantılarına katılmak için gereken süre yaklaşık %47 oranında azaltıldı.

  

WebEx Yönetimi

   

Basitleştirilmiş Site Yönetimi Navigasyonu

  

Site Yönetimi bağlantısını seçen bazı yöneticilerin karşılaşabileceği erişim hatalarını önlemek için navigasyon basitleştirildi. Bağlantı hedefi, tüm yöneticilerin erişebildiği en üst düzey site yönetimi sayfası olarak değiştirildi.

  

Cisco WebEx Web Uygulaması 2.4

   

Kullanılabilirlik İyileştirmeleri

  

Kullanıcılar bundan böyle içerik paylaşımı görünümünü tam ekran yapmak için etkin videoyu ve video küçük resim panellerini kapatabilir. Kişisel Toplantı Odası lobisindeki Ayrıl düğmesi de daha görünür olacak şekilde güncellendi.

  

Erişilebilirlik İyileştirmeleri

  

Erişilebilirlik, klavye görünürlüğü ile ekran okuyucu desteğindeki geliştirmelerle iyileştirildi.

  

Chrome için Cisco WebEx Uygulamasında Yapılan İyileştirmeler

  

Chrome için WebEx uygulamasında yapılan iki iyileştirme daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır:

  
 •  

  Kişisel Toplantı Odası lobisindeki Ayrıl düğmesi

    

 •  

  Yeni Yardım, Hakkında ve Geri Bildirim bağlantıları

    

  

Cisco WebEx Web Uygulaması 2.2 ve 2.3

   

WebEx Web Uygulamasının önceki sürümlerinde sunulan yeni işlevlerin özetleri aşağıda verilmiştir:

  

Sürüm 2.3

  
 •  

  Çoklu oturum açma kimlik doğrulaması optimizasyonu: Tarayıcı bağlantısından Katıl’ı seçtiğinizde toplantılara katılmak için artık oturum açmanız gerekir.

    

 •  

  Kişisel Toplantı Odası lobisinden ayrılma: Bundan böyle beklemekte olduğunuz bir Kişisel Toplantı Odası lobisinden ayrılabilirsiniz.

    

 •  

  Global Beni Ara özelliğini kısıtlama: Masaüstü uygulamasında olduğu gibi web uygulaması da yalnızca ilgili sitenin global geri arama ülke kodu listesinde belirtilen ülke kodlarını geri aramaya olanak tanır. Bu listeyi yöneticiniz belirler.

    

 •  

  Erişilebilirlik iyileştirmeleri: Kişisel Toplantı Odası lobisinde klavye ve ekran okuyucu erişilebilirliği için geliştirilmiş destek bulunur.

    

  

Sürüm 2.2

  
 •  

  Chrome için Cisco WebEx Uygulaması:

    

  •  

   Chrome için Cisco WebEx Uygulaması artık Chrome web mağazasından indirilebilir. Alternatif olarak, Tarayıcıdan katıl bağlantısını seçerek toplantılara tarayıcı üzerinden katılmaya devam edebilirsiniz.

     

  •  

   Chrome için WebEx Uygulamasını kullanarak toplantı numarası veya Kişisel Toplantı Odası URL’si ile dilediğiniz toplantıya katılabilirsiniz.

     

  •  

   Chrome için WebEx Uygulaması her zaman en son sürüme sahip olmanız için otomatik güncellemeleri destekler.

     

    
 •  

  Chromebook video desteği: Chrome için WebEx Uygulamasında ve Chromebook üzerindeki Chrome tarayıcısında video görüntüleyip gönderebilirsiniz.

    

 •  

  Toplantı sahibinden önce katılmak için video desteği: Kullanıcıların toplantı sahibinden önce katılmasına izin veren toplantılarda, toplantı sahibinin toplantıya katılmasından önce web uygulamasında etkin videoyu görebilirsiniz.

    

 •  

  Web uygulaması artık Linux masaüstü bilgisayarlarda varsayılan toplantı uygulamasıdır: WebEx web uygulamasının etkin olduğu sitelerde, Linux masaüstündeki Katıl düğmesini seçtiğinizde varsayılan toplantı uygulaması web uygulamasıdır. Alternatif olarak, masaüstü uygulama bağlantısından Katıl’ı seçerek eski Java istemcisi ile toplantıya katılabilirsiniz.

    

  

Web uygulamasındaki özellikler ve sınırlamalar hakkında daha fazla bilgi için lütfen Yardım Merkezi'nin https://help.webex.com/docs/DOC-14802 adresindeki Cisco WebEx Web Uygulaması sayfasını inceleyin.

  

Android Cihazlar için Cisco WebEx Meetings 9.8

   

Basitleştirilmiş Oturum Açma

  

Mobil kullanıcılar bundan böyle oturum açma bilgilerini girmeleri için uygulamadan cihazın tarayıcısına yönlendirilmeye gerek kalmadan oturum açabilir veya Kişisel Toplantı Odalarına katılabilir.

  

Özelleştirilmiş Ülke Listeleri ve Bayrakları

  

Mobil Bulut Bağlantılı Ses Hizmeti Sağlayıcısı (CCA-SP) toplantıları artık özelleştirilmiş ülke listeleri ve bayraklarını desteklemektedir.

  

MP4 Video Desteği

  

Mobil kullanıcılar artık MP4 ağ tabanlı kayıtlarını görüntüleyebilir ve çevrimdışı görüntüleme için indirebilir. Kullanıcılar yalnızca MP4 videoları görüntüleyebilir. WebEx Gelişmiş Kayıt Biçimi (ARF) dosyalarını çevrimdışı görüntülemeye uygun hale getirmek isteyen kullanıcılar öncelikle dosyaları MP4 biçimine dönüştürmeli, ardından WebEx sitesine yüklemelidir.

  

Apple iPhone ve iPad için Cisco WebEx Meetings 9.8

   

Daha Yüksek Çözünürlüklü Videolar

  

Toplantı içi videolar için kullanıcı deneyimi, daha yüksek çözünürlüklü ekran ile iyileştirilmiştir. Apple iPad ve iPhone cihazlarında bundan böyle 720p’ye varan çözünürlükler desteklenmektedir.

  

Toplantılarım Listesi Cisco WebEx Event Center ve Training Center Toplantılarını Destekler

  

Daha önce, Toplantılarım listesinde yalnızca WebEx Meeting Center toplantıları gösteriliyordu. Artık listeye Cisco WebEx Event Center ve Training Center toplantıları da dahil edilecektir.

  

Daha Kolay Katılım Bildirimleri

  

Kullanıcılar artık kilit ekranından, giriş ekranından veya mobil uygulamadan geçerli toplantıya katılmak için bildirimler alabilir.

  

Apple Watch Çoklu Dil Desteği

  

Apple Watch üzerindeki WebEx Toplantıları için bundan böyle birden fazla dil desteklenmektedir.

  

Özelleştirilmiş Ülke Listeleri ve Bayrakları

  

Mobil Bulut Bağlantılı Ses Hizmeti Sağlayıcısı (CCA-SP) toplantıları artık özelleştirilmiş ülke listeleri ve bayraklarını desteklemektedir.

  

MP4 Video Desteği

  

Mobil kullanıcılar artık MP4 ağ tabanlı kayıtlarını görüntüleyebilir ve çevrimdışı görüntüleme için indirebilir. Kullanıcılar yalnızca MP4 videoları görüntüleyebilir. WebEx Gelişmiş Kayıt Biçimi (ARF) dosyalarını çevrimdışı görüntülemeye uygun hale getirmek isteyen kullanıcılar öncelikle dosyaları MP4 biçimine dönüştürmeli, ardından WebEx sitesine yüklemelidir.

  

WBS31.9

Cisco WebEx Meeting Center, Event Center, Training Center ve Hızlı Erişim Araçları

   

XenApp 7.6 için Sınırlı Destek

  

XenApp 7.6, WBS31.7 olarak pek bildirilen zaten, kısmen desteklenmektedir.

  

Aşağıdaki özellikler, WebEx Meeting Center, Event Center ve Training Center XenApp 7.6 için desteklenir:

  
 •  

  Telekonferans

    

 •  

  Belge paylaşımı

    

 •  

  Uygulama ve Masaüstü Paylaşımı

    

 •  

  Ağ tabanlı kayıt (NBR) ve oynatma

    

 •  

  Dosya transfer, sohbet, oylama, soru ve cevaplar, notlar ve kapalı başlıklar

    

 •  

  WebEx Üretkenlik Araçları

    

  

Aşağıdaki WebEx özellikleri desteklenmez:

  
 •  

  Ses ve Video

    

 •  

  Access Anywhere, Remote Access ve kendiliğinden Lab

    

  

Not


 

XenApp Cisco WebEx Support Center'da desteklenmiyor.

  
  

En iyi deneyim için Cisco XenApp VDA 7.6.2000 (LTSR) önerir. ve Citrix alıcının hem Windows hem de Mac için en son sürümü

  

Cisco WebEx Training Center (Windows)

   

Windows için Kullanıcı Arayüzü Geliştirmeleri

  

Windows için Cisco WebEx Training Center kullanıcı arayüzü, artık daha ferah ve güncel bir görünüme sahiptir. Okunabilirliği iyileştirmek ve diğer WebEx merkezleriyle daha tutarlı olmasını sağlamak için yazı tiplerine, renklere ve yeni simgelere yepyeni bir görünüm kazandırılmıştır.

  

Cisco WebEx Meeting Center ve Training Center

   

Açıklama Eklerken Uygulama Kontrolü

  

Yeni işlev, açıklama eklerken kullanılabilirliği ve gezinti yapmayı iyileştirir. Yeni bir düğme, açıklamayı sonlandırmanıza gerek kalmadan uygulamaları kontrol etmenize olanak tanır. Uygulamayı kontrol etmek için bu düğmeye basabilir ve açıklama eklemeye geri dönmek için açıklama araç çubuğu üzerindeki herhangi bir düğmeyi seçebilirsiniz.

  

Cisco WebEx Meeting Center ve Event Center (Windows)

   

Sohbet Paneli için Daha Yüksek Ekran Çözünürlüğü Desteği

  

Windows için Cisco WebEx Meeting Center ve Event Center'da, Sohbet paneli artık yüksek çözünürlüklü monitörler için optimize edilmiştir. Bu iyileştirme, WBS31.8 sürümünde başlatılan ve Meeting Center ve Event Center'da 3K gibi ve hatta daha da yüksek ekran çözünürlükleri için daha iyi destek sağlama konusunda devam eden çalışmalarımızın bir parçasıdır. Daha yüksek ekran çözünürlüğü desteği, Windows 8.1 ve üzeri sürümler ile sınırlıdır.

  

Cisco WebEx Üretkenlik Araçları

   

Microsoft Outlook Şeridinde Bulunan Toplantı Sahibi Bilgileri

  

WebEx Hızlı Erişim Araçları'nın Windows ve Mac sürümlerinde toplantı sahipleri, toplantı sahibi bilgilerini artık Microsoft Outlook üzerindeki toplantı veya randevu şeridinin WebEx grubunda görüntüleyebilir. Toplantı sahipleri, şeridin WebEx grubundaki Toplantı Sahibi Bilgileri simgesini seçerek toplantı türüne göre toplantı sahibi anahtarı, toplantı sahibi sesli PIN'i veya toplantı sahibi erişim kodu gibi toplantı sahibi bilgilerini görebilir.

  

Microsoft Outlook Şeridindeki WebEx Toplantısı Ekle Düğmesi

  

WebEx Hızlı Erişim Araçları’nın Mac sürümünde, WebEx Toplantısı Ekle düğmesi artık Microsoft Outlook’taki toplantı veya randevu şeridinde daha vurgulu gösterilir.

  

Toplantı Türü Değişiklikleri için İyileştirme

  

Hem Windows, hem de Mac için WebEx Hızlı Erişim Araçları'nda toplantı türü değişikliklerini yönetmek için iyileştirmeler yapılmıştır. Kullanıcılar Microsoft Outlook'ta toplantı türü artık desteklenmeyen bir WebEx toplantısını düzenlemeye çalıştıklarında, desteklenmeyen toplantı türünün otomatik olarak farklı bir toplantı türüyle değiştirildiğini belirten bir mesaj görecektir. Böylece kullanıcılar, Ayarları Değiştir veya Toplantı Aç seçeneğini belirleyerek yeni toplantı türünü görüntüleyebilir, doğrulayabilir ya da farklı bir toplantı türü seçebilir.

  

Cisco WebEx Yönetimi

   

CSV Dosyalarının İçe Aktarılmasında Geliştirilmiş Güvenlik

  

İçe aktarılan virgülle ayrılmış değerler (CSV) dosyalarının davranışları değiştirilerek güvenlik geliştirilmiştir. Artık, belirli bir kullanıcı için TelephonyPrivilege alanı boş bırakıldığında, bu kullanıcının tüm telefon hizmeti ayrıcalıkları kaldırılır.

  

Yeni Oturum Raporu Adı

  

Okunabilirliği ve doğruluğu artırmak ve raporun içeriğiyle tutarlı olması için daha önce "Oturum Sorgu Aracı" olarak bilinen site yönetimi raporunun adı "Oturum Raporu" olarak değiştirilmiştir.

  

Daha Ayrıntılı Katılımcı Ayrıntıları Raporu

  

"Katılımcı Ayrıntıları Raporu", şu iki yeni alanla artık site yöneticilerine daha fazla bilgi sağlar:

  
 •  

  Oturum Kimliği

    

 •  

  Oturum Numarası

    

  

WBS31.8

Cisco WebEx Meeting Center

   

Daha Yüksek Görüntü Çözünürlüğü Desteği

  

Cisco WebEx Meeting Center, 3K ve hatta daha yüksek görüntü çözünürlükleri için artık daha iyi destek sağlamaktadır. Metin, kontroller ve arayüz görüntüleme işlevselliğinin ölçeği daha yüksek çözünürlüklere artırılarak artık daha okunaklı bir arayüz sağlamaktadır.

  

Google Chrome'daki Cisco WebEx Web Uygulamasında Video Desteği

  

Cisco WebEx Meeting Center web uygulaması artık Google Chrome tarayıcısında video gösterilmesini desteklemektedir.

  

Lightning Bağlayıcı ile Apple iPhone ve iPad Ekranlarını Paylaşma

  

Kullanıcılar artık mobil cihazlarını bir Lightning bağlayıcı ile Mac bilgisayarlarına bağlayarak Mac için WebEx Meeting Center hizmeti üzerinden iPhone veya iPad ekranlarını paylaşabilmektedir.

  

İndirmeler Sayfası İyileştirmeleri

  

Meeting Center hizmetindeki İndirmeler sayfası, WebEx uygulamalarının sürüm bilgilerini gösterecek şekilde geliştirildi. Daha önce sürüm bilgilerini gösteren Hakkında sayfası kaldırıldı. Ancak, İndirmeler bağlantısını özelleştirmiş olan müşteriler Hakkında sayfasını görmeye devam edecektir.

  

Cisco WebEx Üretkenlik Araçları

   

Daha Yüksek Görüntü Çözünürlüğü Desteği

  

Cisco WebEx Hızlı Erişim Araçları, 3K ve hatta daha yüksek görüntü çözünürlükleri için artık daha iyi destek sağlamaktadır. Metin, kontroller ve arayüz görüntüleme işlevselliğinin ölçeği daha yüksek çözünürlüklere artırılarak artık daha okunaklı bir arayüz sağlamaktadır.

  

XenApp 7.6 Desteği

  

WebEx Hızlı Erişim Araçları ile XenApp 7.6 kullanımı artık desteklenmektedir.

  

Mac için Microsoft Outlook 15.27 64 bit Desteği

  

Mac için Microsoft Outlook 15.27 64 bit, artık WebEx Hızlı Erişim Araçları'nda desteklenmektedir.

  

Microsoft Outlook 2016 Tıkla-Çalıştır Desteği

  

WebEx Hızlı Erişim Araçları, artık Microsoft Office Tıkla-Çalıştır kullanılarak dağıtılmış veya yükseltilmiş Microsoft Outlook 2016 ile çalışmaktadır.

  

Cisco WebEx Yönetimi

   

Geliştirilmiş E-posta Şablonu İşlevselliği

  

Cisco WebEx Site Yönetimi'ndeki e-posta şablonları artık köprü (“href”) etiketlerini desteklemektedir. Kullanıcılar, artık “tel:” veya “ciscotel:” protokol işleyicilerini kullanarak e-posta şablonlarında köprüler oluşturabilir.

  

Gelişmiş Dışa Aktarılan Depolama Alanı Kullanımı Raporu

  

Dışa Aktarılan Depolama Alanı Kullanımı raporu, eklenen iki yeni sütun ile geliştirildi:

  
 •  

  kullanıcı kimliği

    

 •  

  e-posta

    

  

Bu yenilik, site yöneticilerinin aynı ada sahip kullanıcıları birbirinden ayırmasına yardımcı olur.

  

Telefondan Kişisel Toplantı Odası Başlatılmasını Devre Dışı Bırakma

  

Sitelere ait kişisel toplantı odalarının güvenliğini artırmak amacıyla site yöneticileri, artık telefon aracılığıyla bağlanıldığında kişisel toplantı odası başlatılmasını engelleyebilme seçeneğine sahiptir.

  

Toplantı Sahiplerinin Toplantılardan Nasıl Çıkacağını Kontrol Eden Site Yönetimi Ayarı

  

Site yöneticilerinin artık toplantı sahibinin toplantıyı bitirmeden toplantıdan çıkmasını engelleyebilecekleri bir ayar bulunmaktadır.

  

WebEx Yönetimi'nde bu seçenek etkinleştirilirse, toplantı sahibi Toplantıdan Çık eylemini seçebilir ve toplantı sona ermez. Bu seçenek devre dışı bırakılırsa toplantı sahibinin toplantıdan çıkma seçeneği olmaz ve kendisi sadece toplantıyı bitirebilir veya toplantı sahibi rolünü başka bir katılımcıya geçirebilir.

  

WBS31.7

Cisco WebEx Meeting Center

   

Otomatik Toplantı Kayıtlarını Duraklatma ve Sürdürme

  

Toplantı sahipleri artık kayıtların otomatik olarak başlatıldığı toplantılarda, kayıtları duraklatabilir ve sürdürebilir. Bu seçenek, Cisco WebEx Yönetimi Aracında site yöneticisi tarafından etkinleştirilir.

  

Toplantı Sahibinden Önce Katılmak için Gelişmiş E-posta Bildirimi

  

Katılımcılar artık toplantı başlangıç saatinden sonra bile, Kişisel Toplantı Odası sahiplerini toplantıyı bekledikleri hakkında bilgilendirmek için bir e-posta bildirimi gönderebilirler. Daha önceden, e-posta mesajları sadece toplantı başlangıç saatine kadar gönderilebiliyordu.

  

Toplantıları Kilitlemek için Gelişmiş Komut

  

Toplantı uygulamasındaki kullanıcı arayüzü, Kişisel Toplantı Odası toplantılarıyla tutarlılığı sürdürmek amacıyla WebEx toplantılarının kilitlenmesi ve kilidin kaldırılmasına açıklık getirilecek şekilde iyileştirilmiştir:

  
 •  

  Toplantılar menüsündeki komutlarda artık Toplantıyı Kilitle ve Toplantı Kilidini Kaldır seçenekleri bulunmaktadır.

    

 •  

  Kilitli toplantılar, alt kısımda bir kilit simgesiyle ve "Bu toplantı kilitlidir" araç ipucu yazısıyla gösterilmektedir.

    

  

Kişisel Toplantı Odası Toplantıları için Toplantı Sahibi PIN'lerinin Girilmesi

  

Kişisel Toplantı Odası toplantıları için bir toplantı sahibi PIN'inin girilmesiyle ilgili yazı, daha iyi anlaşılması ve kullanıcı arayüzündeki diğer yazıyla tutarlılık sağlanması amacıyla değiştirilmiştir.

  

Kişisel Toplantı Odası Toplantılarında Toplantıdan Ayrıl Düğmesi

  

Kişisel Toplantı Odası toplantılarındaki Odadan Ayrıl düğmesi, Toplantıdan Ayrıl olarak değiştirilmiştir.

  

Kişisel Toplantı Odası Toplantılarında Toplantıyı Bitir Seçeneği

  

Kişisel Toplantı Odası sahiplerinin bir toplantıyı bitirmek ya da toplantıdan ayrılmak için kullanacakları varsayılan seçenek, Toplantıyı Bitir olarak değiştirilmiştir.

  

Kişisel Toplantı Odasının Lobisindeki Kişiler Hakkında Tam Ekran Görünümünde Uyarı

  

İçerik paylaşan ya da başka bir kişinin paylaştığı içeriği kilitli bir Kişisel Toplantı Odasında tam ekranda görüntüleyen toplantı odası sahipleri, artık bir kişi odaya giriş yaptığında ve odaya kabul edilmeyi beklediğinde bir mesaj görebileceklerdir. Toplantı odasının sahibi bir işlem yapana ya da mesajı reddedene kadar, bu mesaj görünecektir.

  

Cisco WebEx Meeting Center Dijital İmzası

  

Microsoft Windows XP SP3 ve Windows Vista'da Cisco WebEx Meeting Center'ı indirirken, bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz. Windows'un bu sürümleri, Windows Installer (MSI) dosyalarının yayımcısını doğrulayamaz. Bir MSI dosyasını açmaya çalıştığınızda, dosyada geçerli bir dijital imzanın olmadığını gösteren bir güvenlik uyarısı alırsınız. Böyle bir dosyayı, sadece güvenli olduğundan emin olduğunuzda açmanızı öneririz.

  

Video Sistemleri için Yeni Video Düzeni Seçeneği

  

Video sistemlerini kullanarak toplantılara katılan kullanıcılar için 1+N isimli yeni bir video düzeni seçeneği kullanıma sunulmuştur. Bu yeni düzen, toplantıya daha fazla kullanıcı katıldıkça toplantının büyüklüğüne göre dinamik olarak adapte olur.

  

Bu yeni düzen seçeneği, mevcut video düzenleri listesinin sonuna eklenir. Varsayılan video düzeni, Active Presence olarak kalmaya devam edecektir. Ancak kullanıcılar yine de, bu yeni video düzenine geçiş yaparken uzak uç kamera kontrolleri (FECC) için çift tonlu çok frekanslı işaretleşmeyi (DTMF) kullanabilirler.

  

XenApp 7.6 için Sınırlı Destek

  

XenApp 7.6, artık WebEx Meeting Center'da kısmen desteklenmektedir.            Bilgisayar Kullanarak Ara sesi (VoIP), video, Hızlı Erişim Araçları, Access Anywhere, Remote Access veya Kendiliğinden Lab'lar için destek sunulmamaktadır.

  

Cisco WebEx Support Center

   

Zorunlu Maksimum Katılımcı Sayısı

  

WebEx Support Center'daki maksimum katılımcı sayısı artık 1000 katılımcıyla sınırlıdır. Bu, performans sorunlarını ve kesintileri önlemeye yardımcı olur.

  

Tüm Cisco WebEx Center'lar

   

Microsoft Office 2013 ve 2016 PowerPoint Not Bölmesi Görünümü Desteği

  

Sunum yapanlar, Microsoft Office 2013 ve 2016 PowerPoint sunumlarını paylaşırken, artık Not bölmesini görebilir.

  

Cisco WebEx Üretkenlik Araçları

   

Cisco WebEx Hızlı Erişim Araçları Kaldırıcısı

  

Yeni bir komut satırı aracı, BT yöneticilerinin hangi sürüm olursa olsun kurulu bulunan tüm Cisco WebEx Hızlı Erişim Araçlarını toplu olarak kaldırmalarını sağlar. Hızlı Erişim Araçlarının tüm dosyaları ve klasörleri, WebEx Meeting Center ya da WebEx Kaydedici gibi diğer WebEx bileşenlerini etkilemeden kaldırılır.

  

Toplantılar Güncellenirken Gelişmiş Kullanıcı Deneyimi

  

Microsoft Outlook'ta WebEx Hızlı Erişim Araçlarıyla toplantıları düzenleme esnasında kullanıcı deneyimi geliştirilmiştir. Artık, asıl toplantı türü mevcut olmadığında, toplantıları güncellemeye izin verilir. Daha önceden, toplantı türü değiştirildiğinde ya da mevcut olmadığında toplantıların güncellenmesi engelleniyordu.

  

Cisco WebEx Yönetimi

   

Kişisel Toplantı Odaları için Varsayılan Otomatik Kilitleme Süresi

  

Kişisel Toplantı Odasında bir toplantı başlatıldığında, kullanıcılar toplantı başladıktan sonra Kişisel Toplantı Odasının kaç dakika (sıfır dakika da dahil) kilitli kalacağını belirtebilecektir. Artık site yöneticileri Kişisel Toplantı Odalarının kilitli kalacağı varsayılan süreyi ayarlayabilecektir. Site düzeyindeki bu ayar, yeni kullanıcıların ya da otomatik kilit ayarını belirlememiş tüm kullanıcıların Kişisel Toplantı Odaları için geçerlidir.

  

Parola ve Hesap Bilgilerini Kurtarma

  

WebEx site yöneticileri parolalarını ve hesap bilgilerini, Cisco WebEx Yönetimi Aracı oturum açma sayfasından kurtarabilirler.

  

Yeni Kilitleme Raporu

  

Site yöneticileri artık, kilitli kullanıcı hesaplarını ve kullanıcıların en son üç başarısız oturum açma girişimini gösteren yeni bir kilitleme raporunu kullanabilirler. Bu yeni rapor ayrıca site yöneticilerinin tüm kilitli kullanıcı hesaplarını açmalarına izin verir.

  

Gelişmiş Süren Toplantılar Raporu

  

Süren Toplantılar raporu, bir "Toplantı Numarası" sütunu eklenerek geliştirilmiştir.

  

Kullanıcı Arayüzü Geliştirmeleri

  

İş akışını ve kullanım kolaylığını iyileştirmek amacıyla WebEx Yönetimi kullanıcı arayüzünde çeşitli geliştirmeler yapılmıştır.

  
 •  

  Sol kısımdaki "Kullanıcılar" isimli navigasyon çubuğunun, söz konusu işlevi daha iyi ifade etmek amacıyla "Kullanıcı Yönetimi" olarak değiştirilmiştir.

    

 •  

  WebEx Yönetim sayfası ile ilgili Yardım düğmesi, sol üst köşeden alınıp sağ üst köşeye taşınarak daha görünür hale getirilmiştir.

    

  

Yeni XML API İşlevi

  

Daha iyi sorgulama yapmak için iki yeni XML API eklenmiştir:

  
 •  

  Geri arama telefon numarasına ve geri arama başlangıç saatine göre toplantı bilgilerini almak için bir XML API

    

 •  

  Toplantı Numarasına göre toplantı sahibi anahtarını almak için bir XML API.

    

  

WBS31.6

Cisco WebEx Meeting Center

   

Meeting Center Video

  

Toplantılar için üçüncü taraf video sistemi erişimi, artık Meeting Center'ın temel bir işlevidir. Önceki sürümlerde, bu özellik CMR Bulut olarak biliniyordu. Bundan sonra artık yalnızca "video" denecektir. Bu yeni ad, hem SaaS Abonelik Yıllık Geliri hem de SaaS Dışı Abonelik Yıllık Geliri teklifleri için geçerlidir.

  

Kişisel Toplantı Odası Toplantıları için Alternatif Toplantı Sahipleri

  

Toplantı sahipleri, artık Kişisel Toplantı Odası toplantıları için alternatif toplantı sahipleri atayabilir. Bu seçenek, site yöneticisi tarafından kontrol edilir ve varsayılan olarak etkindir.

  

Tercihler sayfasında, toplantı sahipleri Kişisel Toplantı Odası toplantıları için alternatif toplantı sahipleri olabilecek diğer kullanıcıları belirtir. Bu alternatif toplantı sahiplerinin, toplantı sahibiyle aynı sitede toplantı sahibi hesapları olmalıdır. Toplantı sahibi toplantıyı başlatmazsa alternatif toplantı sahiplerinden biri toplantıyı başlatabilir.

  

Alternatif toplantı sahipleri, toplantı sahibinin Kişisel Toplantı Odası sayfasında alternatif toplantı sahibi olduklarını gösteren bir mesaj görür ve Toplantıya Katıl düğmesi yerine Toplantıya Katıl düğmesini görür.

  

Toplantı sahibi bir katılımcıyı alternatif toplantı sahibi yaparsa ve bu katılımcı zaten lobide bekliyorsa toplantı, katılımcı oturum açmış olduğu sürece otomatik olarak başlayacaktır. Katılımcı oturum açmamışsa toplantıyı başlatmak için önce oturum açması istenecektir.

  

Not: Alternatif toplantı sahipleri, video sistemlerinden veya uygulamalarından toplantı başlatabilir.

  

Meeting Center Toplantıları için Alternatif Toplantı Sahipleri

  

Toplantı sahibi, bir toplantı planlarken tek tek alternatif toplantı sahiplerinin adını belirtmek yerine, sitede hesabı olan herkesin toplantı düzenlemesine izin vermeyi seçebilir. Toplantı sahibi toplantıyı başlatmazsa sitede hesabı olan ilk katılımcı toplantıyı başlatabilir. Toplantı sahibi toplantıyı başlatır ve ardından toplantıyı kilitlerse henüz katılmamış katılımcılar, hatta sitede hesabı olmayan katılımcılar toplantının dışında bırakılacak ve toplantı sahibi tarafından manuel olarak kabul edilene dek lobide bekleyecektir. Bu seçenek, site yöneticisi tarafından kontrol edilir ve varsayılan olarak etkindir.

  

Not: Alternatif toplantı sahipleri, video sistemlerinden veya uygulamalarından toplantı başlatabilir.

  

Gelişmiş Kişisel Toplantı Odası Deneyimi

  

Kişisel Toplantı Odası sayfası, artık daha modern ve kullanışlıdır. Üst çubuk, ekranda kullanılabilen alanı artırmak için kullanılmadığında otomatik olarak gizlenir, ancak kullanıcılar ekranın üstündeki okun üzerine gelerek üst çubuğu tekrar gösterebilir. Ana Sayfa sekmesi, artık varsayılan olarak Kişisel Toplantı Odası olur (Kişisel Toplantı Odası özelliğinin etkin olmadığı sitelerde Ana Sayfa kullanıcıdan yine toplantı, etkinlik veya oturum numarası girmesini ister).

  

Kişisel Toplantı Odası Toplantı Sahibi PIN'i

  

Yeni toplantıları telefonla başlatma işlevini desteklemek için artık site videoyu (daha önce "CMR Bulut" olarak biliniyordu) veya WebEx Ses'i destekliyorsa tüm Kişisel Toplantı Odalarında toplantı sahibi PIN'i (kişisel kimlik numarası) bulunur. Video site için zaten etkinleştirilmişse veya sitede zaten bir ses PIN'i varsa Kişisel Toplantı Odası toplantı sahibi PIN'i önceki sürümle aynı kalır. Kişisel Toplantı Odası PIN'i olmayan sitelerde, değiştirme seçeneğiyle birlikte bir PIN otomatik olarak atanır.

  

Toplantı sahibi PIN uzunluğu dört basamaktan uzunsa telefonla Kişisel Toplantı Odası toplantısı başlatmak için hem ses PIN'i hem de toplantı sahibi PIN'i kullanılabilir.

  

Site yöneticileri, varsayılan olarak dört olan Kişisel Toplantı Odası toplantı sahibi PIN'lerinin basamak sayısını değiştirebilir. Site yöneticileri, hesapta beklenmedik etkinlik varsa hesabı askıya alabilir.

  

Telefonla Kişisel Toplantı Odası Toplantıları Başlatma

  

Artık önce WebEx uygulamanızdan oturum açmak zorunda kalmadan telefonla Kişisel Toplantı Odası toplantılarınızı başlatabilirsiniz. Telefonla toplantı başlatırken, önce toplantının erişim kodunu girersiniz. Daha sonra toplantı sahibi PIN'inizi girmeniz ve toplantıyı başlatmak için kare tuşuna basmanız istenir. Katılımcılardan yalnızca kare tuşuna basmaları istenir ve toplantı sahibi zaten Kişisel Toplantı Odası toplantısını başlatmışsa katılımcılar toplantıya katılır; henüz başlatmamışsa lobide beklerler.

  

Toplantı sahibi PIN'i, toplantı sahibi tarafından görülen toplantı ayrıntılarına eklenir. Asla toplantı davetlerine eklenmez.

  

Notlar:

  
 •  

  Alternatif toplantı sahipleri, telefonla Kişisel Toplantı Odası toplantıları başlatabilir.

    

 •  

  Telefonla toplantıları kilitleyemez veya kilitlerini açamazsınız, bu nedenle otomatik olarak kilitlenecek şekilde ayarlanan toplantılar WebEx uygulaması kullanılarak başlatılmalıdır.

    

  

Kişisel Toplantı Odası Güvenlik Geliştirmeleri

  

İki yeni özellik, Kişisel Toplantı Odaları için daha iyi güvenlik sağlar. İki özellik de varsayılan olarak devre dışıdır ve site yöneticileri tarafından etkinleştirilebilir.

  
 •  

  Kimliği Doğrulanmamış Kullanıcıların Manuel Olarak Kabul Edilmesi

    

  Yeni bir site yönetimi seçeneği, oturum açmış katılımcıların kilidi açılmış bir Kişisel Toplantı Odasına girmesine izin verir, ancak toplantı sahibi manuel olarak kabul edene dek kimliği doğrulanmamış katılımcıların kilidi açılmış Kişisel Toplantı Odasının lobisinde beklemesini gerekli kılar. Site yöneticileri, belirtilen bir sürede içerisinde (varsayılan olarak iki haftadır) oturum açmış kimliği doğrulanmamış katılımcıların kilidi açılmış odaya katılmalarına izin veren seçenekte bir istisna da yapabilir.

    

  Toplantı sahibi kilitli toplantıyı başlattığında, lobide bekleyen katılımcılar için kimlerin oturum açıp kimlerin açmadığını gösteren bir liste görür. Toplantı sahibi kilidi açılmış toplantı başlattığında, oturum açmış kişiler otomatik olarak kabul edildiği için lobide bekleyen katılımcıların listesi yalnızca oturum açmamış kullanıcıları gösterir. Her iki durumda da toplantı sahibi listeyi inceleyebilir ve Kişisel Toplantı Odası toplantısına kimlerin katılabileceğini seçebilir.

    

  Telefonlardan veya video sistemlerinden katılan katılımcılar, kilidi açılmış Kişisel Toplantı Odalarına girmeye devam edebilir.

    

 •  

  CAPTCHA

    

  Site yöneticileri, artık katılımcılar sitedeki Kişisel Toplantı Odasına ilk kez girdiklerinde veya tarayıcı çerezleri temizlendiğinde CAPTCHA gösterilmesini gerekli kılabilir.

    

  

Gelişmiş Toplantıya Katılım Deneyimi

  

Toplantıya katılmaya ilişkin iş akışı, karışıklıkları giderecek şekilde iyileştirilmiştir. Toplantıya katılan katılımcıya, artık önce sesli bağlantı seçenekleri gösterilir. Video önizleme seçenekleri, yalnızca ses bağlantısı kurulduktan sonra gösterilir. Bu, her seçenek grubunu ayrı olarak vurgulayarak karışıklığı ortadan kaldırır.

  

Video seçeneklerinden Tüm toplantılarda videomu başlat'ı seçen katılımcılar için video penceresi, videonun katılımcı sese bağlandığında başlatılacağını bildiren bir mesaj görüntüler. Video ve ses aynı anda başlar. Sese bağlanmak istemeyen kullanıcılar, videolarını yine video seçeneklerinden başlatabilir.

  

Cisco WebEx Web Uygulaması

  

Yeni Cisco WebEx web uygulaması, WebEx toplantısına katılımı hızlandırır ve kolaylaştırır. Hiçbir şeyin indirilmesini ve herhangi bir eklentinin yüklenmesini gerektirmez.

  

Yeni web uygulaması, yalnızca katılımcılara yöneliktir. Toplantı sahibi ve sunum yapan kişilerin yine masaüstü uygulamasını kullanması gerekir. Web uygulaması, katılımcılar için entegre ses, paylaşılan içeriği görüntüleme, sohbet ve video gönderme ve alma (yalnızca Mozilla Firefox) gibi temel işlevleri destekler. Ayrıca katılımcılar, toplantı sırasında içerik paylaşmak isterlerse istedikleri zaman masaüstü uygulamasına sorunsuzca geçiş yapabilir.

  

Bilinen tarayıcıların çoğu desteklense de en iyi toplantı deneyimi (video desteği dâhil) için Mozilla Firefox kullanılmasını öneriyoruz. Katılmak için toplantı bilgileri sayfasında veya toplantı sahibinin Kişisel Toplantı Odası sayfasında Tarayıcıyı kullanarak katıl bağlantısını seçmeniz yeterlidir.

  

Web uygulaması ilk kez kullanılırken, web uygulamasındaki kontrolleri tanıtan bilgilendirici bir ekran gösterilir. Toplantı kontrolleri, sayfanın en altında yer alır ve kontroller kullanılmadığında görünümden pratik bir şekilde kaybolur. Toplantı penceresi büyüktür ve ekran alanını daha iyi kullanmak için merkeze yerleştirilmiştir.

  

Not


 

Cisco WebEx web uygulaması, şu anda talep üzerine sınırlı kullanım sürümündedir. Web uygulamasını sitenizde etkinleştirmek için Müşteri Başarısı Yöneticinizle (CSM) görüşüp, bir talep bileti gönderin.

  
  

Web uygulamasındaki özellikler ve sınırlamalar hakkında daha fazla bilgi için lütfen Yardım Merkezi'nin https://help.webex.com/docs/DOC-14802 adresindeki Cisco WebEx Web Uygulaması sayfasını inceleyin.

  

Çok Dilli Yükleyici (Yalnızca Windows)

  

Çok Dilli WebEx Meeting Center uygulamasını yüklemek isteyen site yöneticileri, WebEx yöneticilerinden bu özelliği etkinleştirmelerini isteyebilir. Çok Dilli WebEx Meeting Center uygulaması yükleme dosyası, dil değiştirmenin gerekli olduğu sistemlerde veya Sanal Masaüstü Altyapısı'nı (VDI) kullanan büyük kurumsal ortamlarda kullanışlı olabilir.

  

Erişilebilirlik İyileştirmeleri (Yalnızca Windows)

  

Toplantı ayrıntıları, artık WebEx Meeting Center uygulamasının Windows sürümünde ekran okuyucu yazılımı tarafından okunabilir. Görme bozukluğu olan kişiler, artık aşağıdaki alanlarda metinleri, bağlantıları ve üzerinde işlem yapılabilen öğeleri görebilir:

  
 •  

  Ses ve Video Bağlantısı menüsü

    

 •  

  Toplantı Bilgisi sekmesi

    

  

XenApp 7.5 için Sınırlı Destek

  

XenApp 7.5, artık WebEx Meeting Center'da kısmen desteklenmektedir. Bilgisayar Kullanarak Ara sesi (VoIP), video, Hızlı Erişim Araçları, Access Anywhere, Remote Access veya Kendiliğinden Lab'lar için destek sunulmamaktadır.

  

Cisco WebEx Event Center

   

Mac Kullanıcıları için Kullanıcı Arayüzü İyileştirmeleri

  

Mac için WebEx Event Center uygulamasında yapılan geliştirmeler, daha net ve daha modern bir kullanıcı arayüzü sağlar. İyileştirmeler; güncellenmiş ikonografi, yeni düğme ve menü işleme, daha parlak ve daha temiz bir şema içerir. İşlevsellik aynı şekilde kalmıştır.

  

Cihaz ve ses imgeleri artık bir sütunda birleştirilmiştir ve durum ile araç ipucu metni güncellenmiştir.

  

Mac Kullanıcıları için Avatarlar

  

Mac WebEx Event Center uygulamasına yönelik yeni avatarlar, tüm kullanıcılar videoda olmasa bile video merkezli deneyimi destekleyerek daha kişiselleştirilmiş ve interaktif bir toplantı deneyimi sağlar. Birleştirilmiş WebEx sitelerindeki kullanıcılar için avatarlar kullanıcının profil resminden oluşturulur. Birleştirilmemiş sitelerdeki kullanıcılar ya da profil resmi olmayan veya WebEx hesabında oturum açmamış kullanıcılar için kullanıcının adının ve soyadının baş harflerini gösteren bir simgeyle birlikte genel bir avatar görüntülenir. Site yöneticileri, toplantılarda avatarların görüntülenmesini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir.

  

Event Center Programlarını Yeniden Atama

  

Site yöneticileri, artık WebEx Event Center programlarını bir kişiden bu rolü devralacak başka bir kişiye yeniden atayabilir.

  

Cisco WebEx Training Center

   

Oturum ve Kayıt Kategorileri

  

Training Center oturumları ve kayıtları, artık katılımcıların belirli oturumları veya kayıtları daha kolay bulmasını sağlayacak şekilde kategorilere ayrılabilir ve toplantı sahipleri yeni kategoriler oluşturup bunlara öğeler atayabilir. Kategoriler alfabetik olarak listelenir ve oturumlar ve kayıtlar tek tek ters kronolojik sırayla gösterilir. Kategoriler, bir oturumun planlandığında zamanda da oluşturulabilir. Kategoriler isteğe bağlıdır. Bir kategoriye oturumlar veya kayıtlar atamak zorunlu değildir.

  

Kategoriler yönetilirken, kategori yöneticisi kategorilerin adını ve açıklamasını oluşturabilir ve değiştirebilir. Kategoriler listelenmiş (herkese açık) veya liste dışı (gizli) olabilir. Listelenen kategorilerde, yalnızca listelenen oturumlar ve kayıtlar gösterilir. Listelenmeyen kategorilerde, kategori URL'sinin paylaşılması hem listelenen hem de listelenmeyen oturum ve kayıtların tüm kategori içeriğini gösterecektir.

  

Toplantı sahipleri, kategorilere oturumlar atarken kendi oluşturdukları veya diğer toplantı sahiplerinin oluşturdukları kategorileri seçebilir.

  

Toplantı sahipleri, yalnızca kendi oluşturdukları oturumları silebilir. Diğer toplantı sahiplerinin oturumlarını silemezler.

  

Bu özellik, site yöneticisi tarafından etkinleştirilir. Site yöneticisi, kategorileri bir kişiden bu rolü devralacak başka bir kişiye yeniden atayabilir.

  

Cisco WebEx Üretkenlik Araçları

   

Windows için WebEx Hızlı Erişim Araçları Kullanıcı Arayüzü İyileştirmeleri

  

Kullanıcı arayüzünde yapılan geliştirmeler, diğer Cisco iş birliği ürünleriyle uyumlu olan modern bir arayüz içerir ve Windows için genel kullanıcı deneyimini geliştirir. Güncellenmiş WebEx Hızlı Erişim Araçları paneli, Kişisel Toplantı Odası toplantısını başlatma ve toplantı listenizi görüntüleme gibi en sık kullanılan özelliklere kolay erişim için geliştirilen daha açık ve basit bir kullanıcı arayüzü içerir. Daha basit ve daha hızlı bir oturum açma süreci de sağlar. Hızlı Erişim Araçları paneli, avatarınızı veya adınızın ve soyadınızın ilk harflerini de gösterir.

  

Microsoft Outlook'taki menü, en sık kullanılan menü öğeleri ilk menü düzeyinde olacak şekilde yeniden düzenlenmiş ve basitleştirilmiştir. WebEx kontrolleri, artık Outlook takvimi randevu penceresine otomatik olarak eklenir.

  

WebEx Tercihleri iletişim kutusu, WebEx Ayarları iletişim kutusunun yerini almıştır ve artık Mac Tercihleri iletişim kutusuyla daha tutarlıdır. Hiyerarşik bir menüyle, en sık kullanılan işlevler ilk düzeyde olacak şekilde basitleştirilmiştir.

  

Hızlı Erişim Araçları'nın Mac Sürümüyle Kişisel Toplantı Odası Planlama

  

Artık Mac için Hızlı Erişim Araçları'nı kullanarak Microsoft Outlook'ta Kişisel Toplantı Odası toplantısı planlayabilirsiniz.

  

Hızlı Erişim Araçları'nın Mac Sürümü ile Microsoft Outlook (64 Bit) Desteği

  

Mac için Hızlı Erişim Araçları, artık Microsoft Outlook'un 64 bit sürümünü desteklemektedir. Microsoft Insider güncelleme sürümleri artık desteklenmektedir

  

WebEx ve TelePresence (CMR Karma) Toplantıları için E-posta Davetleri

  

İşbirliği Toplantı Odaları (CMR) Karma kullanan tüm WebEx ve TelePresence toplantıları için e-posta davetleri, artık daha modern bir kullanıcı arayüzü ve daha açık bilgilerle birlikte tutarlı olarak Zengin Metin Biçimi veya HTML şeklindedir (bunun için TelePresence Management Suite sürüm 15.3 veya üstü gerekir).

  

Microsoft Office 2016 Desteği

  

WebEx Hızlı Erişim Araçları, artık Microsoft Exchange Server 2016'yı desteklemektedir. Bununla birlikte, WebEx ve TelePresence Microsoft Outlook Entegrasyonu (CMR Karma) Exchange Server 2016'yı desteklememektedir.

  

Microsoft Office 365 Performans İyileştirmesi

  

Microsoft Office 365'te Hızlı Erişim Araçları'nın performansı ve kararlılığı önemli ölçüde iyileştirilmiştir.

  

Hızlı Erişim Araçları Yardımına Genel Bakış

  

Hızlı Erişim Araçları'ndaki Yardım komutu, artık tüm Hızlı Erişim Araçları belgeleri için bağlantılara sahip olan WebEx Hızlı Erişim Araçları'na Genel Bakış konu başlığına bağlanmaktadır.

  

Cisco WebEx Meetings Uygulaması (Apple iPhone ve iPad)

   

Yeni Kullanıcı Arayüzü

  

WebEx Meetings Uygulaması sürüm 9.5'in kullanıcı arayüzü, diğer Cisco iş birliği ürünlerinin kullanıcı arayüzüyle tutarlı olacak şekilde güncellenmiştir. Tüm toplantı öncesi kullanıcı arayüzü ve etkin toplantılara yönelik simge ve renk güncellenmiştir. Bu güncellemeler arasında, kendi Kişisel Toplantı Odanıza ve geçerli WebEx sitenizde kısa süre önce ziyaret ettiğiniz Kişisel Toplantı Odalarına daha gelişmiş ve kolay erişim de bulunur.

  

iPhone'dan İçerik Paylaşımı

  

Artık dosyalarınızı Apple iPhone'unuzdan paylaşabilirsiniz. WebEx Meetings uygulaması sürüm 9.5, artık Box, DropBox ve Google Drive ile entegrasyon içerir.

  

Apple iPhone ve iPad Bölünmüş Ekran Desteği

  

WebEx Meetings uygulaması sürüm 9.5, artık iPad Pro'da bölünmüş ekran işlevini destekler. WebEx toplantınızdayken bölünmüş ekranda başka bir uygulamayı başlatabilirsiniz.

  

Cisco WebEx Meetings Uygulaması (Android)

   

Yeni Kullanıcı Arayüzü

  

WebEx Meetings Uygulaması sürüm 9.5'in kullanıcı arayüzü, diğer Cisco iş birliği ürünlerinin kullanıcı arayüzüyle tutarlı olacak şekilde güncellenmiştir. Tüm toplantı öncesi kullanıcı arayüzü ve etkin toplantılara yönelik simge ve renk güncellenmiştir. Bu güncellemeler arasında, kendi Kişisel Toplantı Odanıza ve geçerli WebEx sitenizde kısa süre önce ziyaret ettiğiniz Kişisel Toplantı Odalarına daha gelişmiş ve kolay erişim de bulunur.

  

Cisco WebEx Yönetimi

   

Birleştirilmiş Siteler için Kullanıcı Ayarlarını İçe ve Dışa Aktarma

  

Site yöneticileri, artık birleştirilmiş WebEx siteleri için kullanıcı ayarlarını virgülle ayrılmış değerler (CSV) biçiminde içe ve dışa aktarabilir. Bu, yöneticilerin mevcut kullanıcıların WebEx'e özgü ayarlarını Bulut İşbirliği Yönetimi'nden (CCM) toplu olarak incelemesine ve güncellemesine imkan tanır.

  

Yeni kullanıcıların, hizmet yetkilendirmeleriyle toplu olarak oluşturulması ve mevcut kullanıcıların ortak özniteliklerinin (hizmet yetkilendirmeleri dahil) toplu olarak güncellenmesi, CCM'deki Ortak CSV içe aktarma özelliği tarafından yönetilir.

  

Birleştirilmiş WebEx Siteleri için Self Servis Markalama

  

Artık self servis markalama ile birleştirilmiş WebEx siteleri için aşağıdaki öğeler değiştirilebilir:

  
 •  

  Üst Bilgi: İş ortağı veya müşteri için logo görüntüsü

    

 •  

  İş ortağı veya müşteri için destek metni

    

 •  

  İş ortağı veya müşteri için Yardım URL'si alma

    

  

Yeni WebEx Event Center Yönetim Ayarları

  

Daha önce yalnızca WebEx yönetimine istek yapılarak kullanılabilen iki sözleşmeye dayalı olmayan Event Center yönetim ayarı, artık site yönetim seçenekleri olarak kullanılabilir:

  
 •  

  EC'de videoya izin ver

    

 •  

  Program yönetimini etkinleştir

    

  

Bulut İşbirliği Yönetimi'nden Müşteri Portalı Salt Okunur Erişimi 

  

Cisco yardım masası veya iş ortağı yardım masası üyeleri, artık Bulut İşbirliği Yönetimi'nde (CCM) salt okunur görünümde müşteri portalı başlatabilir. Böylece WebEx site ayarlarını ve kullanıcı özniteliklerini inceleyebilirler. Bu salt okunur erişim, destek personelinin site yöneticisiyle aynı görünümü görmesini sağlar. Bu erişim ayrıcalığının süresi 12 saat sonra dolar.

  

Sayfaların Gelişmiş Görünümü

  

Hem bağımsız hem de birleştirilmiş siteler için birkaç WebEx site yönetimi sayfası, yönetim sayfalarının geri kalanıyla aynı görünümü ve kullanımı sağlayacak şekilde güncellenmiştir:

  
 •  

  Tüm site yönetimi rapor sayfaları

    

 •  

  Oturum Türü Liste sayfası

    

  

Ayrıca, Oturum Türü Liste sayfası gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sağlayacak şekilde yeniden tasarlanmıştır.

  

Tüm Cisco WebEx Center'lar

   

Office 2013 ve Office 2016 ile Microsoft Office 365

  

WebEx, artık Office 2013 ve Office 2016 ile Microsoft Office 365'ü desteklemektedir.

  

Chrome ve Internet Explorer Tarayıcıları için Basitleştirilmiş Katılım Deneyimi 

  

Google Chrome ve Microsoft Internet Explorer'da, WebEx toplantılarına katılıma yönelik görünüm ve kullanım, daha açık ve daha gelişmiş bir kullanıcı arayüzü ve de toplantılara ilk kez katılmak için adım adım kılavuz sağlayan bir süreçle basitleştirilmiştir.

  

Firefox (64 Bit) ve Microsoft Edge için Gelişmiş Toplantıya Katılım Deneyimi

  

Toplantıya katılım deneyimi, WebEx eklentisinin tekrar tekrar sonraki tüm toplantılar yerine yalnızca ilk toplantı için bir kez indirilmesini ve yüklenmesini gerekli kılarak tüm merkezlerde Firefox (64 bit) ve Microsoft Edge tarayıcıları için iyileştirilmiştir.

  

Mac WebEx uygulaması için WebEx kaldırma aracı

  

Mac için WebEx kaldırma aracı, WebEx'i yalnızca bir adımla tamamen kaldırmanızı sağlar.

  

Yeni Sesli Telefon Dilleri

  

WebEx Sesli telefon kullanıcıları, birkaç yeni dilden yararlanabilir:

  
 •  

  Kanada Fransızcası, Kanada'daki çağrı kullanıcıları için Fransızca seçeneğinin yerini almıştır.

    

 •  

  Çekçe, Çek Cumhuriyeti'nde gelen arama ve giden arama kullanıcıları için varsayılan dil olarak İngiliz İngilizcesinin yerini almıştır (İngilizce sunulan seçeneklerden biridir).

    

 •  

  Fince, Finlandiya'da gelen arama ve geri arama kullanıcıları için varsayılan dil olarak İngiliz İngilizcesinin yerini almıştır (İngilizce sunulan seçeneklerden biridir).

    

 •  

  Macarca, Macaristan'da gelen arama ve geri arama kullanıcıları için varsayılan dil olarak İngiliz İngilizcesinin yerini almıştır (İngilizce sunulan seçeneklerden biridir).

    

 •  

  Avrupa Portekizcesi, Portekiz'de gelen arama ve geri arama kullanıcıları için varsayılan dil olarak Brezilya Portekizcesinin yerini almıştır.

    

 •  

  İsveççe, İsveç'te gelen arama ve geri arama kullanıcıları için varsayılan dil olarak İngiliz İngilizcesinin yerini almıştır (İngilizce sunulan seçeneklerden biridir).

    

  

WBS31.5.20

Cisco WebEx Meeting Center, Training Center, Event Center

   

Kayıtlar için Daha Erişilebilir Çöp Kutusu

  

WebEx, kayıtların Çöp kutusunu Kayıtlı Toplantılarım, Etkinlik Kayıtlarım ve Eğitim Kayıtlarım sayfalarından daha erişilebilir hale getirerek artık daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

  

WebEx Yönetimi

   

İyileştirilmiş Rapor Oluşturma

  

Rapor oluşturma deneyimi, site yöneticilerinin Düzenlenen Etkinlik ve Kayıt İndirme Panosu raporlarını daha sonra indirilebilecek arka uç işleri olarak oluşturmasını sağlayan yeni seçenekle iyileştirilmiştir. Bu, zaman aşımı sorunlarını çözerek performansı iyileştirir.

  

IBM Connection Cloud Desteğini Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

  

Site Yönetimi Site Ortak Ayarları'ndaki yeni bir seçenek, site yöneticilerinin IBM Connection Cloud desteğini etkinleştirmesini veya devre dışı bırakmasını sağlar.

  

Aktif Olmayan Kullanıcılar için Rapor Oluşturma

  

Site yöneticileri, artık belirli sayıda (0 ile 365 arasında) gün boyunca aktif olmayan site kullanıcılarının raporunu oluşturabilir.

  

Tüm Cisco WebEx Center'lar

   

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi Desteği

  

Tüm Cisco WebEx Center'ları, Windows 10 yıldönümü (Redstone) güncellemesini destekler.

  

Toplantı Kaydı E-posta Mesajlarında Yardım Bağlantısı

  

Toplantı sahiplerine ağ tabanlı toplantı kayıtlarının hazır olduğunu bildiren e-posta mesajlarına ilişkin kullanıcı deneyimi, destek sitesine yardım bağlantısının eklenmesiyle iyileştirilmiştir.

  

Mozilla Firefox'ta Gelişmiş Toplantıya Katılım Deneyimi

  

WebEx, artık Mozilla Firefox 64'deki kullanıcılar için gelişmiş toplantıya katılım deneyimi sunuyor.

  

WBS31.5

Cisco WebEx Meeting Center

Giriş Sayfası olarak Kişisel Oda Sayfası

Kişisel Odanıza giriş yaptıktan sonra, oturum açmamış olsanız bile WebEx sitenize her gittiğinizde ardından Kişisel Oda sayfanız gösterilir. Bu özellik etkinleştirilmiş varsayılan seçimi üzerinden bir site yönetimi seçeneğiyle kontrol edilir.

Cisco WebEx Meeting Center ve Training Center

Katılımcıların Anlık Toplantılar için Hesaba Sahip Olmasını Gerekli Kılma

Katılımcıların bu toplantıya katılabilmek için bu sitede hesap sahibi olmasını gerekli kıl seçeneği, artık toplantı sahiplerinin Toplantıyı Şimdi Başlat ile başlattığı ve özel toplantı şablonları kullanan anlık toplantılar için de çalışmaktadır. Bu seçenek aktif olduğunda, sadece WebEx sitesinde hesabı olan katılımcılar anlık toplantılara katılabilir. Ayrıca Telefonla katılırken kullanıcının bir hesabı olmasını gerektir site yönetimi seçeneği de etkinleştirildiğinde, ses cihazlarından katılım sağlarken kullanıcıların bir telefon numarası ve sesli PIN eklemeleri gerekir.

Cisco WebEx Üretkenlik Araçları

Görüntülü Çağrı Bağlantı Noktaları

Yöneticiler, artık WebEx Hızlı Erişim Araçları'nda CMR Karma toplantıları için varsayılan ve maksimum görüntülü çağrı bağlantı noktası numaraları ayarlayabilir. Bu özellik, yöneticilerin video kaynaklarının planlanması üzerinde daha fazla kontrol elde etmelerini sağlar. Bu değerler belirtilirse toplantı sahibi Hızlı Erişim Araçları ile CMR Karma toplantısı planladığında, toplantı seçeneklerindeki Görüntülü çağrı katılımcıları ekle alanı varsayılan değeri gösterir. Toplantı sahibi farklı bir değer girebilir, ancak maksimum değeri aşamaz.

CMR Karma Toplantısı WebEx Planlama Geliştirmesi

Kullanıcı Hızlı Erişim Araçları'nda CMR Karma toplantısı planladığında, Kullanıcıların WebEx'i kullanarak katılmasına izin ver toplantı seçeneği varsayılan olarak etkindir.

Cisco WebEx Site Yönetimi

Toplantı Sahibi Olmayan Toplantılar için Ayarlanabilir Bitiş Zamanı

Toplantıların toplantı sahibi olmadan yapılması önerilmese de WebEx siteleri katılımcıların toplantılara toplantı sahibinden önce katılmasına izin verilecek şekilde yapılandırılabilir. Yetkisiz erişimi önlemek için WebEx, toplantı sahibi katılmadığı takdirde toplantıları otomatik olarak önceden belirlenen bir zamanda sonlandırır.

Toplantı sahibi olmayan toplantılar için bitiş zamanını ayarlayabilen sağlama isteğiyle yeni bir parametre kullanılabilir. Bu parametrede değişiklikler yapılmasını istemek için hesap yöneticinize başvurun.

İyileştirilmiş Raporlar

Aşağıdaki rapor sayfaları yeni görünüm ve kullanımla iyileştirilmiştir:

 • Access Anywhere

   

 • Remote Access

   

 • WebACD

   

Tüm Cisco WebEx Center'lar

Dahili Telefon Numarası Yapılandırması

Dahili geri arama özellikli Buluttan Bağlanan Ses (CCA) müşterileri için toplantı sahipleri artık dahili telefon numaralarını My WebEx sayfasının Tercihler bölümünde yapılandırabilir ve site yöneticileri dahili telefon numaralarını Cisco WebEx Yönetim Aracından yapılandırabilirler.

Google Chrome Kullanıcıları için Cisco WebEx'in Manuel Olarak Yüklenmesi

Chrome Web Store'a erişimi olmayan Chrome kullanıcıları için Cisco WebEx uzantı dosyası kullanıcılar toplantıya katıldığında otomatik olarak yüklenmez. Artık bu kullanıcılar, uzantı dosyasını manuel olarak indirme ve yükleme yönergelerini içeren bir yardım sayfasına yönlendirilir.

Ortak Kimliğin Etkin Olduğu Kullanıcılar için Basitleştirilmiş Mobil Oturum Açma

Oturum açtığınız sitede ortak kimlik etkinse mobil oturum açma işlemi, e-posta adresinizi iki kez girmenize gerek kalmadan önceden doldurularak basitleştirilir.

Mobil Akışlı Kayıt Oynatma

Akışı yapılan MP4 toplantı kayıtları artık Apple iPhone ve iPad'lerde ve Android cihazlarda oynatılabiliyor. Yalnızca video sistemlerinden (daha önce "CMR Bulut toplantıları" olarak biliniyordu) katılımı destekleyen Meeting Center toplantıları için MP4 toplantı kayıtları kullanılabilir. WebEx Gelişmiş Kayıt Biçimindeki (ARF) toplantı kayıtları, henüz mobil cihazlarda oynatma için kullanılamaz.

Daha İyi Katılımcı Listesi Varsayılan Görünümü

Video Sistemimi Ara seçeneğini kullanarak ses ve görüntüyle bağlanan kullanıcıların toplantı içi deneyimi artık iyileştirildi; böylece katılımcı listesi varsayılan olarak liste görünümünde açılır.

Silinen Kayıtları Kurtar

Toplantı kayıt sahipleri artık silindikten 30 gün sonrasına kadar olan kayıtları kurtarabiliyor. 30 gün sonra kayıtlar çöp kutusundan temizleniyor ve artık yer kaplamıyor.

Blackberry 6, 7 ve 10 için Cisco WebEx Meetings uygulamasının Kullanım Ömrü Sonu Bildirimine ek açıklama

Değerli müşterilerimiz:

BlackBerry OS 6, 7 ve 10 için Cisco WebEx Meetings ile ilgili son bildirimimiz hakkındaki geri bildirimleriniz için teşekkürler. Bunlar doğrultusunda ek açıklamalar sunmak istiyoruz:

Kuruluşumuzda çeşitli mobil platformların kullanılmasını memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz. Stratejimiz, tüm mobil kullanıcılara WebEx toplantıları sağlamaktır. Stratejimiz doğrultusunda hâlâ çalışmalarımızı siz müşterilerimizin kullanmayı seçtiği büyük mobil platformlara ve işletim sistemlerine odaklıyoruz.

BlackBerry’nin son cihazlarında Android işletim sisteminin kullanılabilmesi nedeniyle, BlackBerry OS 6, 7 ve 10 için Cisco WebEx Meetings desteğini ve satışını 12 Ocak 2017 tarihi itibarıyla sonlandıracağız.

Yine de Android işletim sistemini kullanan BlackBerry cihazlarının kullanıcılarına, Android için Cisco WebEx Meetings ile harika bir toplantı iş birliği deneyiminden yararlanma fırsatı sunacağımız için mutluyuz. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere mevcut ve gelecekteki Android tabanlı BlackBerry cihazlarını desteklemeyi amaçlıyoruz:

 • BlackBerry PRIV

   

 • BlackBerry DTEK50

   

Tüm BlackBerry kullanıcıları için kullanıcıların standart arama veya yeni eklenen sesli geri arama özelliğiyle Cisco WebEx telekonferansına katılma özelliğini desteklemeye devam edeceğiz.

BlackBerry 6, 7 ve 10 işletim sistemlerini kullanan cihazlar için 12 Ocak 2017'ye kadar:

 • BlackBerry World'den Cisco WebEx Meetings uygulamasını kaldıracağız

   

 • BlackBerry OS 6, 7 ve 10 için teknik destek ve yardım sayfası desteğini sonlandıracağız

   

 • Mevcut BlackBerry OS 6, 7 ve 10 için Cisco WebEx Meetings kullanıcılarının son kullanma tarihine kadar WebEx toplantılarına katılmasına izin vereceğiz. Bunun için son tarih 4 Nisan 2017'dir.

   

4 Nisan 2017 tarihinde:

 • BlackBerry OS 6, 7 ve 10 için Cisco WebEx Meetings’in WebEx toplantılarına erişmesini tamamen devre dışı bırakacağız

   

Geri bildirimleriniz ve desteğiniz için tekrar teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

WebEx Müşteri Hİzmetleri

Cisco Systems, Inc.

WBS31.4

Cisco WebEx Meeting Center

   

İşbirliği Toplantı Odaları ile Cisco WebEx Meeting Center (CMR Bulut)

  

Hemen olmak üzere İş Birliği Toplantı Odaları (CMR  Bulut) toplantılarına artık Microsoft Skype Kurumsal ve Lync uygulamaları kullanılarak erişilebilir. Bu yeni özellik sayesinde artık çok daha geniş bir kullanıcı grubuyla iş birliği yapabilirsiniz.

  

Skype Kurumsal ve Lync uygulamalarını kullanarak toplantıların nasıl başlatılacağı ve toplantılara nasıl katılınacağıyla ilgili yardım almak için https://help.webex.com/docs/DOC-6348 adresindeki İş Birliği Toplantı Odaları (CMR Bulut) Kullanıcı Kılavuzu ile WebEx Meeting Center'daki talimatlara başvurun. Ayrıca http://www.cisco.com/go/cmr-cloud-compatibility adresinde yayınlanmış pek çok uygulama ve sunucu yapılandırması için test sonuçlarına bakın.

  

Cisco WebEx Üretkenlik Araçları

   

Sorun Raporu Bağlantısı Kaldırıldı

  

Sorun raporu e-posta iletisinde artık support.webex.com sitesine giden bağlantı bulunmaz.

  

İyileştirilmiş Sayısal Parola Açıklaması

  

Toplantıya telefon veya video sisteminden katılırken sayısal parolaların nasıl kullanıldığı toplantı e-postalarında daha iyi şekilde açıklanmıştır.

  

Cisco WebEx Site Yönetimi

   

Güncellenmiş Rapor Görünümü

  

WebACD ve uzaktan erişim raporu sayfalarının görünümü site yöneticileri için güncellenmiştir. Aşağıda, güncellenmiş raporların listesi vardır:

  
 •  

  WebACD Ayırma Kuyruğu

    

 •  

  WebACD URL Başvurusu

    

 •  

  Uzaktan Bilgisayar İzleme

    

 •  

  Remote Access CSR

    

 •  

  Uzaktan Bilgisayar Kullanımı

    

  

Ortak Kimlik Doğrulama Sayfası

  

Özellik, sayfalarda etkinleştirilmişse Bulut İş Birliği Yönetimi (CCM) yöneticileri artık WebEx siteleri için Ortak Kimlik Doğrulama sayfası görebilir.

  

Etkin Olmayan Kullanıcıların Raporu

  

CCM yöneticilerinin artık rapor giriş sayfasında yeni bir Etkin Olmayan Kullanıcılar raporu vardır.

  

Tüm Cisco WebEx Center'lar

   

Toplantı Planlama Yardımı

  

Karşılama e-posta iletilerinin artık yeni başlayan kullanıcıların WebEx toplantısı planlamayla ilgili daha fazla bilgi edinmesi için kapsayıcı bir yardım konu başlığına bağlantısı var.

  

WBS31.3

Cisco WebEx Meeting Center

İş Birliği Toplantı Odaları Bulut Üyeliğe Dâhildir

2 Mayıs 2016 tarihinden itibaren uygun Cisco WebEx Meeting Center üyeliklerine İş Birliği Toplantı Odaları (CMR) Bulut görüntülü konferans özelliği, ek ücret alınmadan dâhil edilecektir. CMR Bulut, insanların buluşmasını, iş birliği yapmasını ve herkesle, Microsoft Lync veya Microsoft Skype for Business dâhil, tüm mobil cihazlardan veya standart temelli video sistemlerinden üretken kalmayı sağlar.

CMR Bulut'ta aşağıdaki kısıtlamalar ve gereklilikler vardır:

 • Bu teklif, yalnızca hem Cisco WebEx yazılımının hem de hizmet yazılımı (SaaS) üyelik platformlarının erişilebilir olduğu ülkelerde geçerlidir.

   

 • Yeni ve yenilenen müşteriler uygundur. Mevcut, sözleşme süresi içindeki müşteriler de uygundur. Ancak sözleşme süresi içindeki müşterilerin bu teklifi alabilmek için mevcut sözleşmelerini SaaS üyelik platformuna taşımaları gerekir. SaaS üyelik platformunun Şart ve Koşulları geçerli olacaktır. WebEx, bir ortak üzerinden satın alınmışsa ortak da müşteri sözleşmesini yeni Saas üyelik platformuna taşımaktan sorumludur.

   

 • WebEx Meeting Center ve Kuruluş Sürümü İsimlendirilen Kullanıcı, Etkin Kullanıcı veya Çalışan Hesabı teklifleri de uygundur. CMR Bulut özelliği, yalnızca Meeting Center ile uyumludur ama WebEx Event Center, Training Center veya Support Center ile uyumlu değildir.

   

 • Sitenin WebEx WBS31.1 veya daha üst sürüm olması gerekir.

   

Bu teklif iyileştirmesiyle ilgili daha fazla sorunuz varsa lütfen WebEx Müşteri Başarısı Yöneticiniz veya WebEx satış ortağınızla irtibata geçin.

Basitleştirilmiş Varsayılan Toplantı Daveti E-posta Şablonları

Meeting Center için varsayılan toplantı daveti e-posta şablonları, gereksiz toplantı bilgilerini azaltmak ve farklı katılma yöntemlerini (WebEx'ten, video sistemlerinden ve telefonla katılma) net kısımlara ayırmak için basitleştirilmiştir.

Kişisel Oda Bildirim E-postası Mesajında Katılımcının Adı

Toplantı sahipleri, artık birisi Kişisel Odalarına toplantı sahibi olarak katılmaya çalıştığında bildirim e-postası mesajında genel bir mesaj görmezler. Artık katılmaya çalışan kişinin adı, bildirim e-postası mesajının konu satırında görünür.

Cisco WebEx Event Center

Event Center İndirme Bağlantısı

WBS31 sürümünden itibaren WebEx Event Center indirme bağlantısı ve yükleyici paketi adı ile WebEx Meeting Center bağlantısı ve yükleyici paket adı aynıdır.

Cisco WebEx Meeting Center, Event Center ve Training CenteR

Birleştirilmiş alfasayısal ve sayısal toplantı parolaları

WebEx’in daha önceki sürümlerinde, toplantı bilgilerinde hem WebEx masaüstü uygulamalarından ve WebEx mobil uygulamalarından katılırken kullanılacak bir toplantı parolası hem de telefondan veya video sisteminden katılırken kullanılacak sayısal bir toplantı parolası listelenirdi. Bu parolalar, iki tür arasında doğrudan bir eşleştirme oluşturularak basitleştirilirdi. Toplantı parolası tamamen sayısalsa yalnızca bir toplantı parolası görürsünüz. Toplantı parolası alfasayısalsa önce normal toplantı parolasını ve toplantı parolasının ABD telefon tuş takımı kurallarına göre sayısala çevrilmiş hâlini görürsünüz, parolayı telefondan veya video sisteminden girmesi gereken kullanıcılar için parantez içinde listelenir.

Liste ve Takvim Görünümlerinde Alternatif Toplantı Sahibi için İtalik Yazılmış Toplantı, Etkinlik ve Eğitim Oturumu Konu Başlığı

Daha önceki bir iletişimde alternatif toplantı sahiplerinin isimlerinin WebEx toplantı uygulamasındaki Katılımcılar listesinde italik yazıldığı yanlışlıkla belirtilmiştir. Aşağıda düzeltilmiş açıklama vardır: Oturum açmış kullanıcıların, WebEx sitelerinde toplantı, etkinlik veya eğitim oturumu listelerini veya takvimlerini görüntülerken toplantıda alternatif toplantı sahibi olduklarını doğrulama becerisini yeniden ekledik. Bu görünümlerde alternatif toplantı sahibi olan kullanıcılar, toplantı, etkinlik veya eğitim oturumu konu başlığını listede italik olarak görür.

Cisco WebEx Üretkenlik Araçları

Periyodik Yükseltme İstemleri

Site yöneticiniz otomatik güncellemeleri etkinleştirdiyse Hızlı Erişim Araçları yükseltilene kadar Cisco WebEx Hızlı Erişim Araçları sürümünüzü yükseltmeniz için periyodik olarak istemler alacaksınız.

Desteğin Sonu

Daha önce duyurulduğu gibi WebEx Hızlı Erişim Araçları, WBS31.3 sürümünde aşağıdakilere desteğini sonlandırmaktadır:

Anlık ileti Entegrasyonları

 • Yahoo Messenger

   

 • AOL Instant Messenger (AIM)

   

 • Windows Live Messenger/MSN Messenger

   

 • Google Talk

   

Yapılandırmalar

 • IBM Sametime 7.0, 7.5 ve 8.0

   

 • IBM Domino 6.5, 7.0 ve 8.0

   

 • IBM Lotus Notes 6.5, 7.0 ve 8.0

   

 • Microsoft Office Communicator 2003 ve 2005

   

Tarayıcılar

 • Mozilla Firefox versiyon 42 ve daha yenisi (yalnızca entegrasyon)

   

 • Safari 6.x ve 7.x (yalnızca çoklu oturum açma)

   

 • Microsoft Internet Explorer 7.0 ve 8.0 (entegrasyon ve çoklu oturum açma)

   

Cisco WebEx Site Yönetimi

Etkin Olmayan Hesapların Otomatik Olarak Devredışı Kalması

Site Yöneticileri artık hem çoklu oturum açma (SSO) hem de SSO olmayan sitelerde belli sayıda gün etkin olunmadığında hesapların otomatik olarak devredışı bırakılmasını belirleyebilir.

Etkin Olmayan Kullanıcı Raporu

Site yöneticileri artık yakın zamanda etkin olmayan kullanıcıları listelemek için rapor oluşturabilir ve görüntüleyebilirler.

Kişisel Odalara Duvar Resimleri Yüklemeyi Devredışı Bırakma

Site yöneticileri artık kullanıcıların Kişisel Oda resim duvarlarına resim yüklemesine izin veren seçeneği devredışı bırakabilir. Bu ayar, yüklenen resimlerle ilgili güvenlik endişeleri taşıyan müşteriler için faydalı olabilir.

Tüm Cisco WebEx Center'lar

Sol Navigasyon Destek Bağlantısı ve Sayfa Geliştirmeleri

Destek bağlantıları ve sayfaları, kullanıcıların yardım ve eğitim içeriğini ve sürüm bilgilerini bulmalarına yardımcı olmak için iyileştirildi.

Aşağıdaki öğeler değiştirildi:

 • Artık bir Yardım bağlantısı, kullanıcıları yardım içeriğinin ve videoların olduğu Yardım Merkezine yönlendiriyor. Kullanıcı Kılavuzları sayfaları kaldırıldı.

   

 •           Eğitim bağlantısı ve sayfası kaldırıldı.

   

 • Artık Hakkında bağlantısı, WebEx sürüm bilgilerine ayrılmış bir sayfayı açar.

   

 •           İndirilenler ve Bize Ulaşın sayfaları, diğer geliştirmelerle hizalanacak şekilde düzenlenmiştir.

   

 • Bağlantı özelleştirme Yardım (eski Kullanıcı Kılavuzları), İndirilenler, Eğitim ve Bize Ulaşın için hâlen geçerlidir.

   

Desteğin Sonu

Daha önce duyurulduğu gibi, Cisco WebEx WBS31.3 sürümünde aşağıdaki işletim sistemleri ve tarayıcı kombinasyonları için desteği sonlandırmaktadır:

 • Microsoft Windows 8 ve Microsoft Internet Explorer 10

   

 • Microsoft Windows 7 ve Microsoft Internet Explorer 8, 9 ve 10

   

 • Microsoft Windows Vista ve Microsoft Internet Explorer 8

   

WBS31.2

Cisco WebEx Meeting Center

   

Basitleştirilmiş Toplantı Daveti E-posta Şablonları

  

Cisco WebEx Meeting Center varsayılan toplantı davet e-postası şablonları, bir toplantıya katılırken sorun yaşayan katılımcılar için artık kapsamlı bir WebEx Toplantısına Katılma destek sayfası bağlantısı sunar. Varsayılan toplantı daveti e-posta şablonlarından gereksiz toplantı bilgileri kaldırıldı. Buna ek olarak, toplantılara katılmanın farklı yöntemleri (WebEx, ses, video) belirli bölümlere ayrıldı.

  

İşbirliği Toplantı Odaları Bulut Kullanıcıları için Tercih Seçeneği İyileştirmesi

  

İş Birliği Toplantı Odaları (CMR) Bulut kullanıcıları, bir toplantı planlarken tamamlanan toplantılar için Toplantılarımdan Sil görünümünü işaretli ve devre dışı olarak görür. Bu ayar, Tercihler > Planlama Seçenekleri ayarlarından bağımsızdır. Bu değişiklik, CMR kullanıcılarının toplantı planlarken bu ayarı değiştiremeyeceğini göstermek içindir.

  

Cisco WebEx Hızlı Erişim Araçları

   

Desteğin Sonu

  

WebEx Hızlı Erişim Araçları, WBS31.3'te şunların desteğini sonlandıracak:

  

Anlık ileti Entegrasyonları

  
 •  

  Yahoo Messenger

    

 •  

  AOL Instant Messenger  (AIM)

    

 •  

  Windows Live Messenger/MSN  Messenger

    

 •  

  Google Talk

    

  

Yapılandırmalar

  
 •  

  IBM Sametime 7.0, 7.5 ve  8.0

    

 •  

  IBM Domino 6.5, 7.0 ve  8.0

    

 •  

  IBM Lotus Notes 6.5, 7.0  ve 8.0

    

 •  

  Microsoft Office Communicator 2003 ve 2005

    

  

Tarayıcılar

  
 •  

  Mozilla Firefox sürüm 42 ve sonrası (yalnızca entegrasyon)

    

 •  

  Safari 6.x ve 7.x (yalnızca çoklu oturum açma)

    

 •  

  Microsoft Internet Explorer 7.0 ve 8.0 (entegrasyon ve çoklu oturum açma)

    

  

Cisco WebEx Site Yönetimi

   

Kapsamlı Toplantı Sahibinden Önce Katılma Ayarları

  

Site yöneticileri, artık toplantı katılımcılarının üç merkezden her birinin (Meeting Center, Event Center ve Training Center) toplantı sahiplerinden önce sesli konferansa katılıp katılamayacağını belirleyebilir. İşlevi daha iyi yansıtacak şekilde sunuldukları sıra değiştirildi.

  

İyileştirilmiş Rapor Sayfaları

  

Ortak raporlar ve Training Center raporları artık güncellenmiş bir görünüm ve kullanıma sahiptir.

  

Tüm Cisco WebEx Center'lar

   

Bir WebEx Toplantısına Katılma Destek Sayfası

  

Cisco WebEx Meeting Center varsayılan toplantı davet e-postası şablonları, bir toplantıya katılırken sorun yaşayan katılımcılar için artık kapsamlı bir WebEx Toplantısına Katılma destek sayfası bağlantısı sunar.

  

Desteğin Sonu

  

Cisco WebEx, WBS31.3'de şu işletim sistemi ve tarayıcı kombinasyonları için desteği sonlandıracak:

  
 •  

  Microsoft Windows 8 ve Microsoft Internet Explorer 10

    

 •  

  Microsoft Windows 7 ve Microsoft Internet Explorer 8, 9 ve 10

    

 •  

  Microsoft Windows Vista ve Microsoft Internet Explorer 8

    

  

Sayfadaki Toplantılara Göz Atma

  

Bir Toplantıya Katılın sayfasında toplantılara göz atarken toplantıların listesi artık görüntülenen toplantıların sayısını sınırlayacak şekilde ayrı sayfalara bölünür. Tüm toplantılarınızı, toplantı listesinin sayfaları arasında gezinerek görebilir ve bunlara ulaşabilirsiniz.

  

Sayfa başına gösterilen toplantı sayısı varsayılan olarak 20’dir ve bu sayı site yönetimi tarafından yapılandırılabilir.

  

WBS31.1

Cisco WebEx Meeting Center

Toplantı İçi Deneyimi için Kullanıcı Arayüzü Geliştirmeleri

WebEx Meeting Center toplantı uygulaması geliştirmeleri daha temiz, daha modern bir kullanıcı arayüzü sağlar. İyileştirmeler; güncellenmiş ikonografi, yeni düğme ve menü işleme, daha parlak ve daha temiz bir şema içerir. İşlevsellik aynı şekilde kalmıştır.

Cihaz ve ses imgeleri artık bir sütunda birleştirilmiştir ve durum ile araç ipucu metni güncellenmiştir.

Avatarlar

Yeni avatarlar, tüm kullanıcılar videoda olmasa bile video merkezli deneyimi destekleyerek daha kişiselleştirilmiş ve interaktif bir toplantı deneyimi sağlar. Avatarlar, kullanıcının profil resminden oluşturulur. Profil resmi olmayan veya WebEx hesabında oturum açmamış kullanıcılar için kullanıcının ad ve soyadının baş harflerini gösteren genel bir avatar görüntülenir. Site yöneticileri, toplantılarda avatarların görüntülenmesini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir.

Toplantıdan Sonra Cisco Spark Odası Oluşturma Sayfasını Otomatik Olarak Kapat

Toplantıyı bitirdikten sonra kullanıcılar artık toplantıları için Cisco Spark odasından çıkma veya oda oluşturmalarına izin veren bir sayfa görürler. WebEx'in önceki sürümlerinde kullanıcı herhangi bir eylemde bulunmazsa bu pencere açık kalırdı. Cisco Spark odası oluşturma sayfasında 10 saniye boyunca hiçbir eylemde bulunulmadığında geri sayma zamanlayıcısı çıkar. Kullanıcı bundan sonraki 15 saniye boyunca hiçbir eylemde bulunmazsa sayfa otomatik olarak kapanır.

Toplantı Uygulaması Erişilebilirliği için Ekran Okuyucusu Geliştirmeleri

Görme engelli kullanıcılar artık bir toplantıda daha kolay gezinebilirler. Artık, toplantı uygulamasının ekran okuyucular için Toplantı Bilgileri sekme denetimleri, toplantı paneli kontrolleri ve Katılımcılar listesi kontrolleri için erişilebilirlik iyileştirmeleri dâhil iyileştirilmiş desteği vardır.

Özelleştirilebilir Kişisel Toplantı Odası Sayfası

Artık Kişisel Toplantı Odası sayfasını, avatarınız için farklı bir görüntü yüklemek ve duvarınıza başka görüntüler de eklemek dâhil, kendi alanınız gibi hissettirecek şekilde özelleştirebilirsiniz. Ayrıca yeni bir sandalye imgesi vardır. Yeni tasarım ayrıca yakın zamanda ziyaret edilmiş Kişisel Toplantı Odalarına katılmayı veya Kişisel Toplantı Odası lobinizde kimin beklediğini görmeyi kolaylaştırır.

İşbirliği Toplantı Odası Bulut Toplantısına Katılmak için Bir Düğme

Toplantılarınızı Üretkenlik Araçları ile planlarken Cisco TelePresence sisteminden İşbirliği Toplantı Odaları (CMR) Bulut toplantısına katılmak daha da kolaydır. Bu işlevsellik için Cisco TelePresence Yönetim Süiti (TMS) 15.2 sürümü veya daha üstü ve Microsoft Exchange (TMSXE) 5.2 sürümü veya daha üstü için Cisco TelePresence Yönetim Paketi gereklidir. WebEx Üretkenlik Araçları kullanarak Outlook'ta toplantı planladığınızda TelePresence odası, oda kaynağı olarak görünmelidir. Katılma zamanı geldiğinde artık bir Cisco TelePresence cihazından Katıl düğmesini seçebilirsiniz.

TSP Sesli Müşteriler için Videolu Geri Arama

Videolu geri arama özelliği artık telefon hizmet sağlayıcı (TSP) sesi için desteklenmektedir. Bu özellik, standart Meeting Center geri aramasına (veya "Beni Ara") benzer ama katılımcıların Oturum Başlatma Protokolü (SIP) tabanlı video konferans sistemlerinden İşbirliği Toplantı Odaları (CMR) Bulut toplantısına katılmak üzere toplantıdan çağrı almalarına izin verir. Katılımcılar, tercih ettikleri video adreslerinden bir listeyi yönetebilirler böylece adresi her seferinde girmelerine gerek kalmaz.

Katılımcı Girdileriyle Birleştirilmiş Video Sistem Bilgileri

Katılımcı, CMR Bulut toplantısında video geri arama talebinde bulunursa video konferans sistemi bilgileri, toplantıdaki mevcut katılımcı girdisiyle birleştirilir. Katılımcı listesindeki katılımcı adının yanında bir video sistemi simgesi görünür.

Ses Paketi Olmayan CMR Bulut

Video kullanan kullanıcılar için toplam sahiplik maliyetini azaltmak için müşteriler artık CMR Bulut'u herkese açık anahtarlı telefon şebekesi (PSTN) ses paketi eklemeden de sipariş edebilirler. Ses, IP üzerinden Ses (VoIP) aracılığıyla iletilecektir.

Skype for Busines ve Microsoft Lync için İşbirliği Toplantı Odaları Bulut Desteği

İş Birliği Toplantı Odaları (CMR) için etkinleştirilen kullanıcılar artık ya şirket içi Skype Kurumsal Sunucusuna (veya Lync) ya da Office 365 hizmetini kayıtlı Skype Kurumsal ve Microsoft Lync uygulamalarını kullanarak CMR Bulut toplantılarına katılabilirler. Kullanıcılar, planlanmış bir toplantı için <meetingnumber>.<sitename>@lync.webex.com biçimini kullanarak, Kişisel Toplantı Odası toplantıları için ise <hostID>.<sitename>@lync.webex.com biçimini kullanarak toplantılara çağrı yapmalıdır.

Cisco WebEx Meeting Center ve Event Center

   

WebEx Meeting Center ve Event Center MSI paketi

  

WebEx Meeting Center ve Event Center artık Windows MSI Kurulum paketinde bulunan her ikisi de vardır.

  

Cisco WebEx Meeting Center, Event Center ve Training Center

Web İçeriği Paylaşma Seçeneği Kaldırıldı

WBS31.0'dan itibaren, artık Paylaş menüsünden web içeriği paylaşamayacaksınız.

Tek Oturum Açma Eklentileri

Yeni tek oturum açma (SSO) eklentileri toplantı, etkinlik ve eğitim oturumu sahiplerinin, Katılımcı listesindeki hangi katılımcıların tek oturum açma kimlik doğrulaması kullanarak oturum açtığını, hangilerinin misafir olduğunu belirlemesine izin verir. Toplantı sahiplerinin toplantı, etkinlik veya eğitim oturumları planlarken artık tüm kullanıcıların tek oturum açma kimlik doğrulaması kullanarak oturum açmalarını zorunlu kılma seçeneği vardır. Toplantı sahipleri ayrıca katılımcıları doğrudan toplantı sahibi tarafından davet edilmiş olanlarla sınırlayarak diğer kişilerin iletilmiş bir davetten katılmalarını engelleme hakkı vardır.

Tek oturum açma eklentileri Meeting Center, Training Center ve Event Center'da etkinleştirildiğinde katılımcı etiketleme mümkündür. Bu özellik, sadece Meeting Center için geçerli olan, daha önceki bir katılımcı etiketleme özelliğini geçersiz kılar. Bu özellik devre dışı bırakıldığında, sadece Meeting Center katılımcısı etiketleme özelliği kullanılabilir durumda kalır.

Katılımcıların tek oturum açma kimlik doğrulaması ile oturum açmasını gerektiren yeni seçenek, yalnızca Meeting Center gereksiniminin yerine katılımcıların sitede WebEx hesabı olmasını getirir.

Yöneticiler, hangi etki alanlarının şirket etki alanı olarak değerlendirildiğini tanımlamak için E-posta Etki Alanlarından Yetkilendirilen Katılımcılar seçeneğini kullanabilir. Oturum açan bir katılımcı, listelenen şirket etki alanlarından biriyle eşleşen bir e-posta adresi giriyorsa bu katılımcı, oturum açması için otomatik olarak tek oturum açma sunucusuna yönlendirilir.

Kayıtlar Üzerinde Zorunlu Kılınabilen Parolalar

Site yöneticileri artık yetkilendirilmemiş erişime karşı koruma sağlamak üzere ağ tabanlı kayıtlar için parolaları zorunlu kılabilir. Parolalar zorunlu kılındığında tüm yeni kayıtlar için otomatik olarak oluşturulurken mevcut kayıtlar, toplantı sahibi, kayıt bilgilerini düzenlediğinde parola gerektirirler. Kayıt parola kriteri de eklenebilir.

  

Android Cihazlarda Ekran Paylaşımı

Android cihaz kullanan toplantı katılımcıları artık Ekranı Paylaş düğmesiyle ekranlarını paylaşabilirler. Bu özellik, yalnıza Android işletim sistemi 5.0 veya daha üstü ve Cisco WebEx Meetings uygulaması 9.0 veya daha üstü cihazlar için mevcuttur.

Sorun Raporu Oluşturma

Artık hem Mac hem de Microsoft Windows kullanıcıları, WebEx toplantı, etkinlik veya eğitim uygulamasından sorun raporu oluşturabilirler. Sorun raporu, Teknik Destek ile sorun gidermek için kullanılabilen bir günlük dosyasıdır.

Kullanıcılar, raporu ZIP dosyası şeklinde yerel olarak kaydetmeyi veya e-posta eklentisi olarak göndermeyi seçebilecekleri bir iletişim kutusu görürler.

Liste ve Takvim Görünümlerinde Alternatif Toplantı Sahibi için İtalik Yazılmış Toplantı, Etkinlik ve Eğitim Oturumu Konu Başlığı

Bu sürümde, oturum açmış kullanıcıların toplantı, etkinlik veya eğitim oturumu listelerini ve takvimlerini WebEx sitelerinde görüntülerken toplantıda alternatif toplantı sahibi olduklarını doğrulama becerisini yeniden ekledik. Bu görüntülerde alternatif toplantı sahibi olan kullanıcılar toplantı, etkinlik veya eğitim oturumu konu başlığını italik olarak görürler.

Cisco WebEx Event Center

Toplantı İçi Deneyimi için Kullanıcı Arayüzü Geliştirmeleri

WebEx Event Center toplantı uygulaması geliştirmeleri daha temiz, daha modern bir kullanıcı arayüzü sağlar. İyileştirmeler; güncellenmiş ikonografi, yeni düğme ve menü işleme, daha parlak ve daha temiz bir şema içerir. İşlevsellik aynı şekilde kalmıştır.

Cihaz ve ses imgeleri artık bir sütunda birleştirilmiştir ve durum ile araç ipucu metni güncellenmiştir.

Event Center E-Ticaret

Toplantı sahipleri artık etkinliklere, programlara ve yayınlanmış etkinlik kayıtlarına erişim için kredi kartı ödemesi talep ederek gelir elde edebilirler.

Aşağıdaki ödeme yöntemleri desteklenmektedir:

 • PayPal ödeme işletim hizmetleri:

  • PayPal Payflow Pro

    

  • PayPal Website Payments Pro (BK)

    

  • PayPal Express Checkout (ABD ve Kanada)

    

 • Banka kartları

   

 • Kredi kartları

   

E-ticaret özelliği ayrıca etkinliklerin ve web seminerlerinin daha hızlı edinilmesini teşvik edebilen promosyon kodu indirimlerini destekler. Etkinlik ücretleri ve promosyon kodları, etkinliği planlarken toplantı sahibi tarafından belirlenir. Site yöneticileri, e-ticaret özelliklerini etkinleştirmek ve yapılandırmak için PayPal ayarları ve promosyon kodları dâhil, WebEx Yönetim Aracını kullanabilirler. Yöneticiler ayrıca rapor ve promosyon kodları oluşturabilirler.

Cisco WebEx Training Center

Training Center E-Ticaret Geliştirmeleri

Training Center'ın yeni bir e-ticaret İşlem Raporu vardır. Promosyon kodlarında (eski "kupon kodları") kişi listesi yükleme becerisi ve kodları canlı eğitim oturumlarına, kayıtlarına ya da her ikisine birden uygulama becerisi dâhil pek çok işlevsellik geliştirmesi yapılmıştır.

Cisco WebEx Üretkenlik Araçları

Sürüm oluşturma

Cisco WebEx Üretkenlik Araçları sürümleri artık İndirilenler sayfasında görüntülenir. İndirilebilecek Üretkenlik Araçları kurulum dosyası, WebEx sitesinin en son desteklenen sürümüdür. Yeni bir Üretkenlik Araçları sürümü erişilebilir olduğunda kurulum dosyası otomatik olarak güncellenir. Üretkenlik Araçları sürüm numarası formatı artık WebEx sitesi sürüm versiyonu formatıyla daha tutarlıdır.

Platforma özel yamalar uygulanabileceği için hem Windows hem de Mac sürüm numaraları görüntülenir.

E-posta Şablonları (Windows)

Bu sürümünden itibaren Üretkenlik Araçlarının Windows sürümünde sadece bir e-posta davet şablonu mevcuttur (hem Microsoft Outlook hem de Lotus Notes). Toplantı sahipleri ve katılımcılar artık e-posta şablonunun yalnızca katılımcı sürümünü alabilirler, toplantı sahibi sürümü artık mevcut değildir. Bu değişiklik, toplantı sahibi bilgilerinin katılımcılara gönderilme ihtimalini ortadan kaldırır. Toplantı sahipleri WebEx sitesindeki, masaüstündeki veya mobil uygulamadaki toplantı bilgilerini görüntüleyerek hâlen toplantı sahibi anahtarlarının veya toplantı sahibi erişim kodlarının yerini belirleyebilirler. Hem Windows için Microsoft Outlook 2016'nın entegrasyonunun hem de Mac için Microsoft Outlook'un entegrasyonunun, toplantı e-posta şablonunun yalnızca katılımcı sürümünü zaten desteklediğini unutmayın.

WBS30.5 sürümünden yükseltme yapan müşteriler, tek bir e-posta şablonu kullanılmasına izin veren, daha önceki Toplantı sahibi ve katılımcılar için e-posta şablonunun yalnızca katılımcı sürümünü kullan site yönetimi seçeneğinden haberdar olabilirler. Tüm Üretkenlik Araçları kullanıcıları artık yalnızca tek bir e-posta daveti şablonu kullandığı için bu site yönetimi seçeneği artık erişilebilir değildir.

Güncellemeleri Kontrol Etme

WebEx Üretkenlik Araçları güncellemelerini alabiliyorsanız Windows görev çubuğundaki WebEx Üretkenlik Araçları menüsünden veya Mac menü çubuğundaki WebEx Üretkenlik Araçları menüsünden güncellemelerin erişilebilir olup olmadığını artık görebilirsiniz. Sistem en son güncellemeleri kontrol ederken süreç göstergesi görünür. Güncelleme mevcutsa hemen kurabilirsiniz.

Desteğin Sonu

WebEx Üretkenlik Araçlarının bu sürümü artık Microsoft Outlook 2007'yi desteklememektedir. Ayrıca Yahoo ve AOL anlık ileti entegrasyonları Üretkenlik Araçlarının bir sonraki sürümünde artık desteklenmeyecektir.

Cisco WebEx Site Yönetimi

Bağımsız WebEx Siteleri için Self Servis Markalama

Bağımsız WebEx siteleri için yeni self servis markalama özelliği, müşterilere marka farkındalığını arttırmak için kendi WebEx sitelerini özelleştirme esnekliğini sağlar. Yöneticiler ve ortaklar, sağlamadan sonra markalama unsurlarını değiştirebilirler.

Aşağıdaki öğeler, self servis markalama üzerinden değiştirilebilir:

 • Üst Bilgi: Logo görüntüsü, logo bağlantı URL'si ve tarayıcı sekme başlığı

   

 • Sekme gezinmesi: Varsayılan renk şeması, fare ile üzerine gelme ve seçili sekmeler ve etiketleri, sekme sınırı ve Oturum Açma ve Oturum Kapatma bağlantıları

   

 • Sol gezinme: Birinci ve ikinci seviye menü öğeleri için renk şeması

   

Bağımsız WebEx Yönetim Aracı için Kullanıcı Deneyimi Geliştirmeleri

Kullanışlılığı ve iş akışını iyileştirmek için Bağımsız WebEx Yönetim Aracı sayfalarına pek çok değişiklik yapılmıştır.

WebEx Yönetim Aracı için Ayrı Sürüm Planı

WebEx Yönetim Aracının artık Cisco WebEx kullanıcı uygulamasından ayrı olarak kendi sürüm planı vardır.

Cisco Bulut İşbirliği Yönetimi Portalı ile WebEx Yönetim Aracı Kullanıcı Deneyimi Entegrasyonu

Birleştirilmiş siteler için WebEx site yapılandırma sayfaları, rapor sayfaları ve kullanıcı yönetimi sayfaları artık Bulut İşbirliği Yönetim portalına gömülüdür ve yeni dizin sayfalarında listelenir.

Tüm Cisco WebEx Center'lar

Microsoft Office 2016 Desteği

Cisco WebEx artık Microsoft Office 2016 ve Mac için Office 2016'yı resmî olarak desteklemektedir.

Kanada Anti-Spam Kanunları ile Uyumluluk

Kanada Anti-Spam Kanunları için bir uyumluluk beyanı, tüm merkezler için aşağıdaki öğelerin kurulumu veya yükseltmesi sırasında görüntülenir:

 • Toplantı uygulaması kurulumu ve güncellemeleri

   

 • WebEx uygulama yükleyicisi

   

 • WebEx Üretkenlik Araçları

   

 • Access Anywhere ve Remote Access

   

Toplantı sahipleri ve katılımcıların kurulum veya güncelleme sırasında uyumluluk beyanını kabul etmeleri gerekir.

Kullanıcı Adını Kurtarma

Çoklu oturum açma (SSO) kimlik doğrulaması kullanılmayan bir WebEx sitesinde oturum açarken kullanıcı adınızı unutursanız oturum açma veya kayıt olma ekranından kullanıcı adınızı kurtarabilirsiniz.

Kullanıcı Parolası Sıfırlama URL'sini Değiştirme için Zaman Aşımı

İyileştirilmiş güvenlik için kullanıcı parolası sıfırlama URL'sini değiştirme için zaman aşımı, 72 saatten 24 saate düşürüldü.

İyileştirilmiş Hata Mesajları

WebEx sitesi sayfaları için sistem hatası mesajlarını anlamak artık daha kolay.

 

Attachments

  Outcomes