Video için Bilinen Sorunlar ve Sınırlamalar (WBS31)

Document created by Cisco Localization Team on Dec 13, 2016Last modified by Cisco Localization Team on Feb 21, 2017
Version 2Show Document
  • View in full screen mode

Bu bölüm, WebEx ile entegre videoyu etkileyen bilinen sorunları ve sınırlamaları içermektedir. WebEx tarafından desteklenen tarayıcılar ve işletim sistemleri ve diğer WebEx hizmetlerini etkileyen bilinen sorunlar hakkında daha fazla bilgi almak için bkz. Çapraz Platform Özellikleri ve Bilinen Sorunları.

Yüksek çözünürlüklü video

Yüksek çözünürlüklü video; uygulama, masaüstü ve medya akışı paylaşımı sırasında otomatik olarak kapatılır. Bu işlevler sona erdiğinde otomatik olarak tekrar açılır.

Event Center'da medya akışı sunum yapan kişinin videosunu durdurur

Event Center'da, bir dosyadan video oynatmak ve bunu tüm katılımcılarla paylaşmak için sunum yapan kişinin video kamerasının durdurulması gerekir. Sunum yapan kişi bir kerede yalnızca bir video akışı gönderebilir. Sunum yapan kişinin video kamerası, dosyanın veya medyanın akışı tamamlandıktan sonra tekrar açılabilir.

Bu sınırlama, aboneleri büyük bir katılımcı grubuna birden fazla küçük resim olmayan video akışı gönderildiğinde video trafiğinde görülen artıştan kaynaklanabilecek bant genişliği sorunlarına karşı korumak için eklenmiştir. Sınırlamanın gelecekte kaldırılması beklenmektedir.

İşbirliği Toplantı Odaları (CMR) ortak sorunları

Aşağıdaki sorunlar, hem CMR Bulut toplantılarında hem de CMR Karma (WebEx'in etkin olduğu TelePresence) toplantılarında görülür:

WebEx uygulamalarında görüntülü konferans sistemlerine veya uygulamalarına video gönderimi

CMR Bulut veya CMR Karma toplantısı, her zaman TelePresence (ya da diğer görüntülü konferans sistemleri veya uygulamaları) ve WebEx arasında en iyi video çözünürlüğünde başlar. Yüksek çözünürlüklü videoya erişilebiliyorsa tüm katılımcılar erişebilir. WebEx tarafında herhangi bir katılımcı kötü ağ koşullarıyla karşılaşırsa, TelePresence ve WebEx arasındaki çözünürlük bu katılımcının katılmasını sağlamak için düşürülecektir. Sonuç olarak, video çözünürlüğü diğer tüm katılımcılar için kötü olacaktır. Bir WebEx uygulamasının hem video ve uygulama hem de ekran paylaşımı (daha önce "masaüstü paylaşımı" olarak biliniyordu) içeriği alabilmesi için WebEx Bulut'tan işlemesi gereken minimum bit hızı 1,2 Mbps'dir. Bundan azı, WebEx uygulamasının yalnızca paylaşılan uygulamayı veya ekranı göstermesine neden olacaktır.

WBS29.11'den itibaren, WebEx uygulamasına özel düşük ağ bant genişliği veya koşulları (CPU veya RAM kullanımı gibi) nedeniyle WebEx uygulaması yukarıdakine göre 1,2 Mbps bit hızını koruyamazsa kullanıcılar TelePresence videosu yerine "düşük bant genişliği" uyarı iletisini görecektir. WBS29.11 ve sonraki sürümlerde, WebEx uygulamasının kullanıcıları ağla ilgili veya yerel sorunların çözülüp çözülmediğini değerlendirmek için WebEx Bulut bağlantılarını düzenli ve otomatik olarak yeniden test edecektir. 1,2 Mbps veya daha yüksek bir bit hızında video gönderip alabilirlerse, video gönderip almaya devam edebileceklerdir.

CMR Bulut toplantılarına yönelik önerilen bant genişliği yapılandırma ayarları için Cisco WebEx Meeting Center Yapılandırma Kılavuzları sayfasında İşbirliği Toplantı Odaları Olan Cisco WebEx Meeting Center Kurumsal Dağıtım Kılavuzu'ndaki Önkoşullar kısmına bakın.

CMR Karma toplantılarına yönelik önerilen bant genişliği yapılandırma ayarları için Cisco TelePresence Management Suite (TMS) Yapılandırma Kılavuzları sayfasındaki Cisco İşbirliği Toplantı Odaları (CMR) Karma Yapılandırma Kılavuzu'nun Cisco WebEx Özellikleri ve Önemli Notlar bölümündeki Önkoşullar kısmına ve Sorun Giderme bölümündeki Windows veya Mac'te WebEx Meeting Center İstemcisinin Düşük Bant Genişliği Sorunlarını Gidermek için İpuçları kısmına bakın. Ayrıntılı bilgi için Cisco WebEx Ağ Bant Genişliği Beyaz Kağıt'a başvurun.

Toplantı içi video deneyimi

WebEx kullanıcıları, WebEx uygulamasında yalnızca aktif konuşmacıyı veya en son aktif olan konuşmacının video uç noktasını görebilir. Konuşmayan video uç noktası kullanıcıları WebEx uygulamasında görünmeyecektir.

Video uç noktası kullanıcıları, ekranlarında yalnızca WebEx'teki aktif konuşmacıyı veya en son aktif olan konuşmacıyı görebilir. Konuşmayan WebEx kullanıcıları ekranlarında görünmeyecektir.

TelePresence odasında arka plan görüntüsü varsa TelePresence odasının videosunun WebEx toplantısındaki aktif konuşmacı olarak görünmesine neden olabilir. Gerekirse, toplantı sahibi başka bir katılımcının videosunda video ekranını kilitlemek Videoyu Kilitle komutunu kullanabilir.

CMR Bulut veya CMR Karma toplantısında, 4G LTE üzerinde Apple iPad veya iPhone'dan katılan katılımcıların katılımcı videoları TelePresence sistemlerinde görünmeyecek, ancak ses kullanılmaya devam edecektir. Bu sorun, videoyu TelePresence sistemlerine göndermek üzere 180p videosu gerektiği için oluşur; ancak mobil ağlar üzerinden 180p video gönderimi, Apple iTunes store'un uygulamalara yönelik gereksinimleri nedeniyle desteklenmez.

Tam ekran video görünümü

Sunum yapan kişi ekranını, bir uygulamayı veya belgeyi paylaşırken tam ekran videoya geçtiğinde yalnızca bir monitör kullanıyorsa paylaşım katılımcı tarafında durdurulur (son paylaşılan ekran donar). Sunum yapan kişi tam ekran video görünümünden çıktığında, paylaşım otomatik olarak devam eder.

Katılımcılar, sunum yapan kişi paylaşımı durdurduğunda tam ekran videoda kalır ve sunum yapan kişi paylaşıma tekrar başladığında otomatik olarak tam ekran videodan çıkar.

Mac veya PC WebEx uygulamasında iki monitör varsa kullanıcılar video penceresini diğer monitöre sürükleyerek ve "Tüm katılımcıları tam ekran görünümde görüntüle" simgesini seçerek bir monitörde tam ekran görünümü ve diğerinde tam ekran veya uygulama paylaşımını görüntüleyebilir.

Sunum yapan kişi, videoyu istemeden tüm katılımcılar için devre dışı bırakabilir.

Toplantıda sunum yapan kişi olan WebEx kullanıcısı, Toplantı Seçenekleri iletişim kutusundaki Video seçeneğinden onay işaretini kaldırırsa video, WebEx toplantı uygulamasından veya görüntülü konferans sisteminden katılmış olduğuna bakılmaksızın tüm toplantı katılımcıları için devre dışı bırakılır. Videoyu tüm katılımcılarda geri yüklemek için toplantı sahibi veya mevcut sunum yapan kişi, Toplantı Seçenekleri iletişim kutusundan Video seçeneğine onay işareti koymalıdır.
Attachments

    Outcomes