WebEx Hızlı Erişim Araçları için Bilinen Sorunlar ve Sınırlamalar (WBS31)

Document created by Cisco Localization Team on Dec 13, 2016Last modified by Cisco Localization Team on Feb 21, 2017
Version 2Show Document
 • View in full screen mode
 

Windows Üretkenlik Araçlarında Bilinen Sorunlar ve Kısıtlamalar (WBS31)

Windows Üretkenlik Araçlarında Bilinen Sorunlar ve Kısıtlamalar

 

Burada belirtilen sorunlar, aksi bildirilmedikçe tüm WebEx hizmetlerini etkiler.

Firefox 43 veya daha üstü

Firefox için WebEx Üretkenlik Araçları eklentisi Firefox 43 sürümünde desteklenmemektedir. Bunun yerine Internet Explorer kullanmanızı öneririz.

Microsoft Outlook 2016

WebEx Üretkenlik Araçlarının Windows sürümü, WBS30.3 ve WBS29.13.70 sürümleri itibarıyla Microsoft Outlook 2016 sürümünü desteklese de Microsoft Outlook 2016 sürümündeki değişiklikler sebebiyle Üretkenlik Araçları, CMR Karma toplantıları, sadece WebEx Kişisel Konferans ve Yalnızca Sesli Toplantılar dâhil tüm toplantılar için yalnızca bir e-posta daveti şablonunu destekler. Desteklenen e-posta şablonu, toplantı sahibi anahtarını ve toplantı sahibi erişim kodunu içermeyen katılımcı sürümüdür. Mac deneyimine benzer şekilde, toplantı sahipleri toplantılarına katılırken WebEx sitelerinde oturum açarak toplantı sahibi anahtarlarını veya toplantı sahibi erişim kodlarını görüntüleyebilecektir.

Microsoft Outlook 2013 veya öncesi için Üretkenlik Araçları'nın Windows sürümü, iki e-posta davet şablonunu desteklemeye devam edecektir (biri katılımcılar, diğeri toplantı sahibi anahtarı ve toplantı sahibi erişim kodlarını içeren toplantı sahipleri için). Üretkenlik Araçları'nın Mac sürümü, Microsoft Outlook'un desteklenen tüm sürümleri için her zaman yalnızca bir e-posta şablonunu desteklemiştir.

Önemli:

Outlook 2016 ile Üretkenlik Araçları'nı kullanan müşteriler, Üretkenlik Araçları'nın en son sürümünü yüklemelidir; aksi takdirde, Outlook 2016'daki değişiklikler Üretkenlik Araçları'nın eski sürümünün toplantı sahibi e-posta davet şablonunu katılımcılara göndermesine neden olacaktır.

Microsoft Outlook 2016 sürümünü kullanan bir toplantı sahibi, WebEx Üretkenlik Araçları WBS29.13.10 veya daha üst bir sürümünde Microsoft Outlook'un desteklenen diğer Windows sürümleriyle oluşturulmuş toplantıları düzenliyorsa Microsoft Outlook 2016 yalnızca bir e-posta şablonuyla sınırlı olduğu için hem toplantı sahibi hem de katılımcılar için tekli, birleştirilmiş e-posta şablonuyla yeni içerikle yeni bir e-posta şablonu oluşturulur.

Bir kullanıcı Microsoft Outlook 2016'da bir toplantı planlayıp sonra bu kullanıcı veya ilk kullanıcı adına toplantı planlayan bir kullanıcı bu toplantıyı Microsoft Outlook 2013 kullanarak düzenlerse, toplantı e-posta davetinde hem orijinal toplantı hem de düzenlenen toplantı için WebEx bilgileri gösterilir.

Bir kullanıcı Microsoft Outlook 2016'da bir toplantı planlayıp sonra bu kullanıcı veya ilk kullanıcı adına toplantı planlayan bir kullanıcı bu toplantıyı Microsoft Outlook 2013 kullanarak düzenleyip toplantı konu başlığını, tarihini veya saatini değiştirirse, kullanıcı toplantı bilgileri düzenlendiği için Outlook'a Microsoft Entegrasyonunun WebEx toplantı bilgilerinin yerini tespit edemediğini bildiren bir mesaj alır ve Tamam veya İptal'i seçmek, toplantıyı yanlış bilgilerle günceller.

Bir kullanıcı Microsoft Outlook 2016'da bir toplantı planlayıp sonra bu kullanıcı veya ilk kullanıcı adına toplantı planlayan bir kullanıcı bu toplantıyı Microsoft Outlook 2007 kullanarak düzenlerse, kullanıcı toplantıyı düzenlemek için gerekli izinlere sahip olmadığını bildiren bir mesaj alır ve değişikliği kaydedemez.

Bir toplantı sahibinin Mac için Outlook 2016 üzerinde bir WebEx seri toplantısı oluşturup örneklerden birini istisna olarak değiştirmesi ve ardından istisna için WebEx'i iptal etmesi durumunda, toplantı sahibi, toplantı dizisini, takvim zaman diliminin Mac için Outlook'un zaman diliminden farklı olduğu Windows için Outlook 2016 üzerinden düzenlediğinde, e-posta gövdesi güncellense dahi, randevu kapatılamaz.

Mac için Outlook 2016'da bir toplantı sahibinin Windows için Outlook üzerinden bir seri toplantısı adına planlamaya izin vermesi ve ardından toplantı sahibinin bir örneği istisna haline getirmesi (örneğin, parolayı, saati, konu başlığını vs. düzenlemesi) durumunda, Windows için Outlook yalnızca seri toplantısını güncellese dahi, bu istisna güncellenir.

Windows 10

Windows kullanıcısı, WebEx Hızlı Erişim Araçlarının WBS30.1 sürümünden daha önceki bir sürümünü yüklemiş ve sonra da Windows 10 işletim sistemine yükseltme yapmışsa WebEx Hızlı Erişim Araçları için başlat menüsü komutu "WebEx Hızlı Erişim Araçları" klasöründe değil, yine başlat menüsündeki "WebEx;" klasöründe görünür. Komutu "WebEx Hızlı Erişim Araçları" klasöründe doğru şekilde görmek için kullanıcının WebEx Hızlı Erişim Araçlarını kaldırıp WBS30.1 veya daha üstü bir sürümünü yüklemesi gerekir.

EMC SourceOne

EMC SourceOne, WebEx Üretkenlik Araçları tarafından desteklenmemektedir. EMC SourceOne kullanıcıları performans sorunları yaşayabilir.

Varsayılan toplantı şablonları

          Katılan ilk katılımcı sunum yapan kişi olur seçeneği Site Yönetimi'nde etkinleştirilmişse, bu seçenek WebEx sitenizdeki toplantı planlayıcısında varsayılan olarak etkin olacaktır. WebEx toplantılarını Microsoft Outlook ile planlamak için WebEx Üretkenlik Araçları'nda kullandığınız varsayılan toplantı şablonunda da etkin olacaktır. Kullanıcılar tarafından oluşturulan özel toplantı şablonları etkilenmeyecektir. Toplantı sahibi özel şablonlar kullanarak toplantılar planlarsa ve toplantılara katılan ilk katılımcının otomatik olarak sunum yapan kişi olmasını istiyorsa, toplantı sahibinin özel şablonlarda ayarı manuel olarak etkinleştirmesi gerekecektir.

E-posta daveti şablonları

   

1 – Yalnızca katılımcı sürümü (Toplantı sahibi bilgileri yok)

  

2 - Toplantı Sahibi ve Katılımcı e-posta sürümleri gönderilir

   
                            
 

PT Sürümü

  
 

Site Sürümü WBS29 ile 30.4 arası

  
 

Site Sürümü WBS 30.5+

  
 

Site Sürümü WBS 31

  
 

WBS 29 ile WBS 30.1-4 arası

  
 

2

  
 

2

  
 

1

  
 

WBS 30.5 ile WBS 30 son sürümü

  
 

2

  
 

1/2

  

Site Yönetimi ayarı

  
 

1

  
 

WBS 31.1 ile WBS 31 son sürümü

  
 

1 Şablon

  
 

Tüm PT sürümleriyle Mac için Outlook

  
 

1 Şablon

  
 

Tüm PT sürümleriyle Windows için Outlook 2016

  
 

1 Şablon

  
 

Tüm PT sürümleriyle CMR Karma*

  
 

1 Şablon

  
  

Sitede CMR Karma etkinleştirilmişse CMR Karma toplantıları, yalnızca WebEx, Kişisel Konferans ve Yalnızca sesli toplantılar için yalnızca bir e-posta daveti şablonu kullanılabilir ve toplantı sahibi anahtarını ve toplantı sahibi erişim kodunu içermeyen, katılımcı sürümüdür.

  

WebEx Üretkenlik Araçları'nın Mac sürümü hala tek bir e-posta şablonu kullanmaktadır; bu nedenle bir toplantı sahibi sürüm WBS29.13 veya üstü ile oluşturulan eski toplantıları WebEx Üretkenlik Araçları'nın Mac sürümü ile düzenlerse, Mac sürümünün tek e-posta şablonu sınırlaması nedeniyle hem toplantı sahibi hem de katılımcılar için birleştirilmiş tek e-posta şablonuna göre yeni içerikle yeni bir e-posta şablonu oluşturulacaktır.

  

Ayrıca, toplantı sahibi WebEx toplantısını Microsoft Outlook'taki Yönlendir komutunu kullanarak yönlendirirse, Windows Üretkenlik Araçları toplantı sahibinin yönlendirme işlemini algılayamayacak ve toplantı sahibinin kendi e-posta daveti yerine e-posta davetinde katılımcının görünümü için bir e-posta gönderecektir.

  

Bazı karmaşık koşullarda, bir toplantı sahibi bir toplantı serisinde istisna olan tek bir toplantıyı iptal ederse ve ardından toplantı serisini düzenlerse, toplantı için katılımcılara gönderilen ve toplantı iptal edildiği için WebEx toplantı bilgilerini içermesi beklenmeyen iptal bildirimi, güncellenen toplantı serisi için güncellenen bilgileri içerir.

  

Bir toplantı sahibinin CMR Karma seri toplantısı oluşturup, bir örneği istisna olarak değiştirmesi ve ardından seri toplantısını yalnızca WebEx toplantısı olarak güncellemesi durumunda, bu istisna toplantı, yalnız WebEx toplantısına güncellendiğinde, istisna toplantı e-posta gövdesi HTML'den düz metin haline getirilir.

  

WebEx Hızlı Erişim Araçları, davet e-postası gövdesindeki %Meeting Date% parametresini desteklemiyor. Toplantı tarihi ve saati, takvim sistemi tarafından yönetilmelidir.

  

Özelleştirilmiş e-posta şablonları

Site yöneticisi hem toplantı sahibi hem de katılımcı e-posta şablonlarını aynı içeriğe sahip olacak şekilde özelleştirirse, e-posta şablonunun katılımcı sürümü hem toplantı sahibine hem de katılımcılara gönderilir.

%MeetingDate% Hızlı Erişim Araçları’ndan Kişisel Toplantı Odası toplantıları planlanırken desteklenen bir parametre değildir.

Kayıt gerektiren e-posta davetleri

Toplantı sahibi kayıt gerektiren bir toplantıyı güncellerse, daha önce kaydolmuş katılımcılar dahil tüm katılımcılar toplantı için kaydolma bağlantısını içeren güncellenmiş bir davet alır.

Davetlisi Olmayan Toplantılar

Davetlisi olmayan WebEx toplantıları, Windows için WebEx Üretkenlik Araçlarında desteklenmez.

Tekrarlanan toplantı desteği

Kullanıcılar, tekrarlanan toplantı serisine WebEx toplantısı eklenmemişse tekrarlanan toplantı serisinin tek bir örneğine WebEx toplantısı ekleyemez. Ayrıca, tekrarlanan CMR Karma (WebEx'in etkin olduğu TelePresence) toplantı serisinin tek bir örneğinde değişiklik yapılması desteklenmez. CMR Karma toplantılarına yönelik tekrarlanan toplantı sınırlamaları hakkında ek bilgi için aşağıdaki "CMR Karma (WebEx'in etkin olduğu TelePresence) entegrasyon sorunları" bölümüne bakın.

Toplantı sahibi konuyu düzenler veya doğrudan Microsoft Outlook takviminde düzenleme yaparak tekrarlanan bir toplantı serisinin tek bir örneğinin toplantı saatini değiştirirse, WebEx Üretkenlik Araçları toplantı serisinin bu istisnası için doğru benzersiz toplantı numarasını göstermeyecek, ancak toplantı sahibi ve katılımcılar toplantı serisi için toplantı numarasını girerek toplantıya katılabilecektir.

WebEx video konferans sorunları

WebEx video konferans toplantıları için etkinleştirilmiş kullanıcı varsa kullanıcı, toplantı dizisine oda kaynağı olarak bir veya daha fazla istisnası olan TelePresence odası eklediğinde, istisna toplantıların toplantı saatleri, dizideki diğer toplantıların toplantı saatleriyle aynı olur.

Üretkenlik Araçları'nın sessiz kurulumu veya toplu dağıtımı

Yönetici sitenizde kullanıcılar için Üretkenlik Araçları'nın sessiz kurulumunu veya toplu uygulamasını gerçekleştirirse, bu kullanıcılar WebEx Ayarları iletişim kutusunun Araçlar panelinde ayarların herhangi birini düzenleyemeyecektir. Ayrıca, sessiz kurulum gerçekleştirmek Site Yönetimi aracının Üretkenlik Araçları sayfasındaki bazı ayarların yoksayılmasına neden olabilir.

WebEx Üretkenlik Araçları'nın toplu kurulumunu gerçekleştiren ve yeni bir sürüme yükseltmeye çalışan müşteriler için yeni sürümün toplu kurulumunu gerçekleştirmeden önce sessiz kaldırma gerçekleştirmenizi öneririz.

Sessiz yükseltmeyle ilgili bazı durumlarda, kontrol panelindeki Üretkenlik Araçları sürümü hatalı bir şekilde gösterilecektir. Bu sorun, herhangi bir Üretkenlik Araçları özelliğini etkilemez ve gelecekteki sürümlerde düzeltilecektir.

Üretkenlik Araçları'nın sessiz kurulumu veya toplu uygulaması hakkında daha fazla bilgi için bkz. WebEx Üretkenlik Araçları'nın Toplu Uygulaması için BT Yönetici Kılavuzu.

Toplu Kaldırma

   

Yeni Hızlı Erişim Araçları’nın toplu olarak dağıtılması için önceden yüklenmiş sürümlerin toplu olarak kaldırılması gerekir. Hızlı Erişim Araçları’nın birden çok sürümüne sahip kullanıcılar WebEx Hızlı Erişim Araçları’nın Toplu Dağıtımı için BT Yönetici Kılavuzu’nun 2. Bölümündeki "Birden Çok Sürümü Kaldırma" kısmına bakabilirler.

  

Kurulum ayrıcalığı hatası

   

Bir kullanıcının önce WBS30.9 ve üstü veya WBS31.4 ve üstü bir Hızlı Erişim Araçları sürümünü kurması ve ardından önceki sürümü kaldırmadan Hızlı Erişim Araçları WBS31.7 veya üstünü kurması durumunda, Hata 1303, Ayrıcalık Yetersiz hatası oluşur. Bunu aşmanın yolu, önceki sürümü kaldırmak veya yeniden kurulum yapmaktır.

  

Bir kullanıcı, Hızlı Erişim Araçları’nı bir MSI dosyasından elle yüklerse yüklemenin tamamlanması için kullanıcının Windows yönetici ayrıcalıklarına sahip olması gerekir.

  

Bir BT kullanıcısı, Hızlı Erişim Araçları’nı bir MSI dosyasından toplu olarak dağıtırsa yüklemenin tamamlanması için BT kullanıcısının Windows yönetici ayrıcalıklarına sahip olması gerekir.

  

Yükseltmenin elle veya toplu dağıtım kullanılarak yapılmasından bağımsız olarak Hızlı Erişim Araçları’nın otomatik olarak yükseltilmesi işleminde Windows yönetici ayrıcalıkları olması zorunludur.

  

Sürüm Kilitleme

   

Hızlı Erişim Araçları, otomatik yükseltme özelliği etkinleştirildiğinde belirli bir sürümde kalma özelliğini desteklemez.

  

Bazı müşteriler, otomatik yükseltme seçeneğini devre dışı bırakarak Hızlı Erişim Araçları’nın belirli bir sürümünde kalabilirler. Bununla birlikte Cisco, güvenlikle ilgili uyulması gereken bir standart olduğunda tüm Hızlı Erişim Araçları kullanıcılarından belirli bir sürüme yükseltmelerini isteyebilir. Bu, Cisco yöneticileri tarafından etkinleştirilebilen bir seçenektir.

  

WebEx Üretkenlik Araçları panelindeki adres düğmesi

WebEx Üretkenlik Araçları panelinde, Microsoft Outlook adres defterinizden e-posta adresleri seçmenizi sağlayan Adres düğmesi Microsoft Outlook'un 64 bit sürümü için desteklenmez.

Lync 2013 desteği

 • Lync 2013 desteği, Hızlı Erişim Araçları'nın kullanıcı durumunu değiştirmesine izin vermediği ve WebEx menü öğesinin Lync sağ tıklatma menüsüne eklenmesini artık desteklemediği için sınırlıdır.

   

 • Microsoft Outlook için WebEx Hızlı Erişim Araçları kullanılarak WebEx video konferans toplantılarının planlanması, Lync için desteklenmemektedir. Toplantıyı Şimdi Başlat komutu ile başlattığınız anlık toplantılar hala desteklenmektedir.

   

 • Lync'in 64-bit sürümü desteklenmez.

   

Sessiz yükseltme

Sessiz yükseltmeyle ilgili bazı durumlarda, kontrol panelindeki Üretkenlik Araçları sürümü hatalı bir şekilde gösterilecektir. Bu sorun, herhangi bir Üretkenlik Araçları özelliğini etkilemez ve gelecekteki sürümlerde düzeltilecektir.

WebEx merkezleri ve WebEx kayıt hizmetleri tarafından oluşturulan bağlantılar

Güvenliği geliştirmeye yönelik sürekli güncellemelerimizin bir parçası olarak, Cisco WebEx Meeting Center, Training Center, Support Center, Event Center ve WebEx kayıt hizmetlerinde kullanılan URL'leri oluşturmak için kullanılan şifreleme anahtarlarının yönetimini geliştirmek amacıyla değişiklik yapmaktadır. Sonuç olarak, bu hizmetler tarafından oluşturulan mevcut bağlantılar güncellenmiştir ve bazı durumlarda kullanıcıların yeni bağlantılar istemesi gerekebilir.

Toplantı bağlantıları yok

   

Toplantı Mac için WebEx Hızlı Erişim Araçları kullanılarak planlandığında, ICS daveti bir Windows metin düzenleyicide açılırken toplantı bağlantısı görünmüyor. Bu, Microsoft tarafından doğrulanmış, bilinen bir sorundur.

  

WebEx sitesi URL değişikliği

Kullanıcı, WebEx sitesi yeniden adlandırıldıktan sonra WebEx Üretkenlik Araçlarında yeni WebEx site URL'si ile oturum açarsa daha önceki WebEx sitesi URL'si ile planlanmış toplantıları düzenleyemez.

CMR Karma toplantıları için görüntülü gelen çağrı portu ayarları

Site yöneticisi varsayılan görüntülü gelen çağrı sayısını 10'dan 5'e düşürürse bu numara 10 olarak kalmaya devam etse dahi, planlanmış tüm CMR Karma toplantıları başarıyla güncellenebilir.

Kişilerin WebEx kullanarak katılmasına izin ver seçeneğinin işareti CMR Karma (WebEx'in etkin olduğu TelePresence) toplantıları için her zaman kaldırılır

WBS31.6 öncesi sürümlerinde, Kişilerin WebEx kullanarak katılmasına izin ver seçeneğinin işareti her WebEx toplantısı için varsayılan olarak kaldırılır; yani yapışkan değildir. Bu seçeneği açmak isterseniz, ne zaman yeni bir toplantı planlarsanız açmanız gerekir. 31.6 sürümünden itibaren, kullanıcı CMR Karma toplantısı planlamaya çalıştığında, bu seçenek otomatik olarak etkinleştirilir.

Firefox 43 veya daha üstü

Firefox için WebEx Üretkenlik Araçları eklentisi Firefox 43 sürümünde desteklenmemektedir. Bunun yerine Internet Explorer kullanmanızı öneririz.

Çapraz platform desteği

Üretkenlik Araçları Microsoft Windows ve Mac platformlarında kullanılabilir; ancak Linux, Unix ve Solaris platformlarında kullanılamaz.

Microsoft Outlook Entegrasyonu

 • Server 2008 R2'de üzerinde yayınlanan Citrix XenDesktop 7.6 ortamında çalışan Windows için Outlook 2011'de WebEx simgeleri doğru bir biçimde oluşturulamıyor.

   

 • WebEx Hızlı Erişim Araçları, aynı bilgisayarda Microsoft Outlook'un birden fazla sürümünün kurulu olmasını desteklemiyor.

   

 • Outlook entegrasyonu kullanılarak tekrarlanan WebEx toplantıları için katılımcı kaydı etkinleştirilemez.

   

 • Outlook entegrasyonu sırasında kullanılan şablonda Girişte Sessize Al seçeneği açılmışsa, katılımcılar oturuma katılırken ses duymaya devam edersiniz.

   

 • Outlook yazılımının saat dilimi WebEx sitesiyle karşılaştırıldığında farklıysa, Outlook entegrasyonu kullanılarak planlanan bir WebEx toplantısı WebEx sitesinde düzgün şekilde görünmeyecektir. Ancak toplantı sahibi ve katılımcının Outlook takvimlerinde, toplantı planının saat dilimi doğru şekilde görünmeye devam eder.

   

 • Outlook entegrasyonu kullanılarak planlanan Training Center toplantısında aşağıdaki sınırlamalar mevcuttur:

  • "Yalnızca yetkili kullanıcılar için listelenmiştir" belirtilemez.

    

  • Kendiliğinden Lab bilgisayarları ayrılamaz.

    

  • Kayıt kapanış tarihi ve maksimum kayıt sayısı belirtilemez.

    

  • Katılımcılar eğitim oturumuna katılımcı sunum yapan kişiler olarak davet edilemez.

    

  • Katılımcı ayrıcalıkları atanamaz.

    

  • Farklı etkinlikler gerçekleştiğinde göndermek istediğiniz e-posta iletilerinin türü düzenlenemez.

    

  • Test ve kurs malzemeleri eklenemez.

    

  • Toplantı sahibinden önce toplantıya katılma seçeneği, tekrarlanan Training Center oturumları için kullanılamaz.

    

 • Outlook entegrasyonu kullanılarak planlanan Event Center toplantısında aşağıdaki sınırlamalar mevcuttur:

  • Program atanamaz.

    

  • Bir etkinliğe birden fazla saat dilimi atanamaz.

    

  • Toplantı sahibi veya sunum yapan kişinin görüntüsünü yükleme, etkinlik malzemesi yükleme, UCF otomatik oynatma seçenekleri, vb. etkinlik seçenekleri eklenemez.

    

  • Sunum yapan kişiler ve panelistler eklenemez.

    

  • Bir etkinlik e-posta şablonu seçenekleri düzenlenemez.

    

  • Toplantı sahibinden önce toplantıya katılma seçeneği, tekrarlanan Event Center oturumları için kullanılamaz.

    

 • Microsoft Outlook'u kullanarak bir toplantı planlar ve ardından WebEx hizmet sitesinde toplantı bilgilerini değiştirirseniz, değişiklikleriniz Outlook'ta görünmeyecektir.

   

 • Outlook'ta birden fazla toplantı seçer ve bunları aynı anda siler veya taşırsanız, bu değişiklikler WebEx hizmet sitenizde görünmeyecektir.

   

 • Outlook'ta mevcut bir toplantıyı kopyalayarak yeni bir toplantı planlarsanız, WebEx hizmet sitesinde yeni toplantı oluşturulmaz. Bunun yerine, hem orijinal hem de kopyalanan toplantıda aynı WebEx toplantı bağlantısı gösterilir.

   

 • Katılımcı erişim kodu (Yalnızca dinleme), Outlook entegrasyonu kullanılarak planlanan Yalnızca sesli toplantılar için görüntülenmez.

   

 • Şirket adres defterinizin WebEx kişilerinize aktarılması, Microsoft Outlook 2010 64 bit ile desteklenmemektedir.

   

 • Devam eden bir toplantıyı düzenleyemezsiniz.

   

 • WebEx Ayarları iletişim kutusunun Planlanan Toplantılar sekmesindeki ayarlar kabul edilmemektedir. Bunların yerine WebEx sitesi toplantı şablonundaki varsayılan ayarlar kullanılmaktadır. Kullanıcılar, Outlook'ta toplantı planlanırken yapılan ayarları kullanmaya devam edebilecektir.

   

 • Planlanan toplantı bilgileri, bazen e-posta gövdesine dahil edilemez. Bu durum, Microsoft Word'ün, web sayfalarının Windows için Microsoft Outlook üzerinde görüntülenmesini önleme ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. Bunu aşmanın bir yolu olarak Microsoft Word üzerinden web sayfalarını engellemeyi kaldırmak önerilir:

  1. Microsoft Word'de, Dosya menüsünü açın.

    

  2.           Seçenekler'i ve ardından Güven Merkezi'ni seçin.

    

  3.           Güven Merkezi Ayarı düğmesini seçin.

    

  4.           Dosya Engelleme Ayarları seçeneğini seçin.

    

  5.           sütununda, Web Sayfaları seçeneğinin işaretini kaldırın.

    

Tekrarlanan toplantı desteği

 • Kullanıcı, Windows için Microsoft Outlook'ta birden fazla istisnalı bir serinin toplantısı olan WebEx toplantısını iptal ederse ve kullanıcı, Microsoft Exchange sunucusunun 2013 veya daha sonraki bir sürümünü kullanıyorsa WebEx bilgileri, iptal e-postası bildiriminden tamamen kaldırılmaz.

   

 • Windows (15.0.4823.1000) için Microsoft Outlook 2013'te bir toplantı serisinin güncellenmesi, istisna toplantıların e-posta iletisinin üzerine yazar.

   

 • Toplantı dizisi için e-posta davetlerinde toplantı saatleri doğru gösterilmez. Bunun nedeni, %MeetingDate% parametresinin desteklenmemesidir. E-posta şablonlarını özelleştirirken toplantı tarihini görüntülemek için bu parametreyi eklememenizi öneririz.

   

Lotus Notes entegrasyonu

 • Varsayılan e-posta uygulaması Lotus Notes olan bir kullanıcı, WebEx Üretkenlik Araçları panelini açar, davetli e-posta adresi girer ve sonra da Toplantıyı Şimdi Başlat'ı seçerse o davetliye gönderilen toplantı daveti boş olur ve hiçbir WebEx toplantı bilgisi içermez.

   

 • WebEx takvim davetinde HTML içeriği eklemek, Lotus Notes 8.5 sürümünde hataya yol açar.

   

 • WebEx'in Lotus Notes'a entegrasyonunda köprüler ve görüntüler gibi yalnızca kısıtlı zengin metin formatı özellikleri desteklenir.

   

 • Lotus Notes Entegrasyonu kullanılarak bir WebEx toplantı planlanırken TSP telefon hizmeti belirtilemez.

   

 • WebEx Lotus Notes entegrasyonu, her kullanıcı için Domino veritabanına bir komut eklenmesini gerektirir. Sonuç olarak "Düzenleyici" ayrıcalıklarına sahip bir Notes kullanıcısı yalnızca Destek sayfasında bulunan bir MSI'yı çalıştırarak Lotus Notes Entegrasyonu'nu yükleyemez. "Düzenleyici" ayrıcalıklarına sahip Lotus Notes kullanıcısı için bir Domino yöneticisi WebEx Lotus Notlar Entegrasyonu Yöneticisi Aracı'nı kullanarak Notes veritabanına bir WebEx komutu yüklemelidir.

   

 • Yalnızca "Yönetici" ve "Tasarımcı" ayrıcalıklarına sahip bir Lotus Notes kullanıcısı, Lotus Notes Entegrasyonu MSI dosyasını kullanarak WebEx Lotus Notes Entegrasyonu'nu yükleyebilir.

   

 • Tekrarlanan bir WebEx toplantısının tek bir örneği silinir veya yeniden planlanırsa, toplantı bilgileri WebEx hizmet sitesinde güncellenmez. Ancak toplantı sahibi ve katılımcının Lotus Notes takvimlerinde, tekrarlanan toplantı doğru şekilde görünmeye devam eder.

   

 • WebEx tekrarlanan toplantısı bir Lotus Notes takviminde alternatif haftalarda (İki haftalık, üç haftalık, vb.) tekrarlanacak şekilde planlanmışsa, tekrarlanan toplantı WebEx hizmet sitesinde alternatif haftalarda tekrarlanmak yerine haftalık olarak gerçekleşecek şekilde planlanmış gibi görünür. Ancak toplantı sahibi ve katılımcının Lotus Notes takvimlerinde, tekrarlanan toplantı doğru şekilde görünmeye devam eder.

   

 • Lotus Notes Entegrasyonu kullanılarak tekrarlanan WebEx toplantıları için katılımcı kaydı etkinleştirilemez.

   

 • Lotus Notes Entegrasyonu sırasında bir şablonda "Girişte Sessize Al" seçeneği etkinleştirilmişse katılımcılar oturuma katılırken ses duymaya devam edersiniz.

   

 • Lotus Notes istemcisinin saat dilimi WebEx hizmet sitesiyle karşılaştırıldığında farklıysa, Lotus Notes Entegrasyonu kullanılarak planlanan bir WebEx toplantısı WebEx hizmet sitesinde düzgün şekilde görünmeyecektir. Ancak toplantı sahibi ve katılımcının Lotus Notes takvimlerinde, toplantı planının saat dilimi doğru şekilde görünmeye devam eder.

   

 • Lotus Notes Entegrasyonu e-posta şablonu kullanmadığından, Lotus Notes Entegrasyonu kullanılarak planlanan WebEx toplantıları için toplantı sahibinin ve katılımcının e-posta davetlerinin içeriği yapılandırılamaz.

   

 • Lotus Notes Entegrasyonu kullanılarak planlanan Training Center toplantısında aşağıdaki sınırlamalar mevcuttur:

  • "Yalnızca yetkili kullanıcılar için listelenmiştir" belirtilemez.

    

  • Kendiliğinden Lab bilgisayarları ayrılamaz.

    

  • Kayıt kapanış tarihi ve maksimum kayıt sayısı belirtilemez.

    

  • Katılımcılar eğitim oturumuna katılımcı sunum yapan kişiler olarak davet edilemez.

    

  • Katılımcı ayrıcalıkları atanamaz.

    

  • Farklı etkinlikler gerçekleştiğinde göndermek istediğiniz e-posta iletilerinin türü düzenlenemez.

    

  • Test ve kurs malzemeleri eklenemez.

    

  • Başlangıç saatinden önce toplantıya katılma seçeneği, tekrarlanan Training Center oturumları için kullanılamaz.

    

 • Lotus Notes Entegrasyonu kullanılarak planlanan Event Center toplantısında aşağıdaki sınırlamalar mevcuttur:

  • Program atanamaz.

    

  • Bir Etkinliğe birden fazla saat dilimi atanamaz.

    

  • Toplantı sahibi veya sunum yapan kişinin görüntüsünü yükleme, etkinlik malzemesi yükleme, UCF otomatik oynatma seçenekleri, vb. etkinlik seçenekleri eklenemez.

    

  • Sunum yapan kişiler ve panelistler eklenemez.

    

  • Bir etkinlik e-posta şablonu seçenekleri düzenlenemez.

    

  • Başlangıç saatinden önce toplantıya katılma seçeneği, tekrarlanan Event Center oturumları için kullanılamaz.

    

 • Lotus Notes'u kullanarak bir toplantı planlar ve ardından WebEx hizmet sitenizde toplantıyı değiştirirseniz, değişiklikleriniz Lotus Notes'ta görünmeyecektir.

   

 • Lotus Notes'ta birden fazla toplantı seçer ve bunları aynı anda siler veya taşırsanız, bu değişiklikler WebEx hizmet sitenizde görünmeyecektir.

   

 • Lotus Notes'ta mevcut bir toplantıyı kopyalayarak yeni bir toplantı planlarsanız, WebEx sitesinde yeni toplantı oluşturulmaz. Bunun yerine, orijinalde aynı WebEx toplantı bağlantısı gösterilir toplantıyla birlikte kopyalanır.

   

 • Katılımcı erişim kodu (Yalnızca dinleme), Outlook entegrasyonu kullanılarak planlanan Yalnızca sesli toplantılar için görüntülenmez.

   

 • Toplantı sahibi, daha önce planlanmış bir Lotus Notes entegrasyonu toplantısını düzenlerse ve katılımcı eklerse katılımcı bilgileri WebEx hizmet sitesinde yayınlanmaz. Sonuç olarak bu toplantı, böyle katılımcılar için davet edildiğiniz toplantıların My WebEx Toplantılarım listesinde görünmeyecektir.

   

Kişisel Toplantı Odası sorunları

Toplantı sahibi Windows için WebEx Üretkenlik Araçları'nı kullanarak bir toplantı planlar ve konu girerse ve ardından imleç konu alanındayken Kişisel Toplantı Odası Ekle'yi seçerse, Kişisel Toplantı Odası URL'si konunun üzerine yazılacaktır. Ancak toplantı sahibi Kişisel Toplantı Odası Ekle'yi seçmeden önce imleci toplantı alanından uzağa taşırsa, Kişisel Toplantı Odası URL'si konunun üzerine yazılmaz.

CMR Karma (WebEx'in etkin olduğu TelePresence) entegrasyonu sorunları

Aşağıdaki sorunlar, CMR Karma çözümünde TelePresence ile WebEx entegrasyonunda görülmektedir:

CMR Karma toplantıları için e-posta şablonları hem Windows hem de Mac'te yalnızca İngilizce dilinde desteklenmektedir.

 • CMR Karma toplantıları planlama

   

  Yöneticiniz WebEx siteniz için TelePresence entegrasyonunu açtıysa Windows için Microsoft Outlook ile WebEx'in etkin olduğu CMR Hybrid toplantıları planlayabilirsiniz. Bu seçenek, yalnızca TelePresence entegrasyonunun açık olduğu sitelerde kullanılabilir. Bu seçenek açıldıktan sonra yeni arayüzü görmek için Üretkenlik Araçlarınızı yükseltmeniz, Outlook'tan çıkmanız ve tekrar Outlook'a girmeniz gerekebilir. WBS29'dan itibaren, CMR Karma toplantısı için Toplantı Seçenekleri iletişim kutusundaki Kişilerin WebEx kullanarak katılmasına izin ver seçeneği artık "yapışkan" değildir; yani, önceki bir toplantı için işaretlenmişse işaretli olarak kalmaz. Kullanıcıların WebEx'i kullanarak katılmasına izin vermek istiyorsanız, her CMR Karma toplantısı için bu onay kutusunu tekrar işaretlemeniz gerekir.

   

  CMR Karma için etkinleştirilen, ancak Cisco TelePresence Management Suite'te (Cisco TMS) WebEx ayarı olmayan kullanıcılar, WebEx Üretkenlik Araçları'nı kullanarak yalnızca TelePresence toplantılarını planlayamayacaktır.

   

 • Kaynak ekleme

   

  Outlook ile bir WebEx toplantısı planlarken TelePresence odaları ekler veya ek görüntülü çağrı katılımcıları eklerseniz, otomatik olarak WebEx'in etkin olduğu bir TelePresence toplantısı eklenecektir. Bu kaynakları dahil etmezseniz, toplantı yalnızca WebEx toplantısı olacaktır. Durum göstergeleri (yeşil onay işareti), bu kaynakları başarıyla eklediyseniz bir TelePresence toplantısı ayırdığınızı gösterir.

   

 • CMR Karma toplantıları için e-posta daveti şablonları

   

  CMR Karma toplantıları, hala yalnızca bir e-posta daveti şablonunu desteklemektedir. Bu şablon, katılımcı sürümüdür ve toplantı sahibi anahtarını ve toplantı sahibi erişim kodunu içermez. Toplantı sahibi anahtarını ve toplantı sahibi erişim kodunu görüntülemek için CMR Karma toplantı sahiplerinin WebEx sitesinde oturum açarak toplantı bilgileri sayfasına bakması veya WebEx Üretkenlik Araçları ile WebEx sitelerinde oturum açarak bilgileri Gelişmiş WebEx Ayarları iletişim kutusunda görüntülemeleri gerekir. Üretkenlik Araçları'nda e-şablonu daveti hakkında ek bilgi için bu bölümde daha önce ele alınan E-posta daveti şablonları kısmına bakın.

   

  CMR Karma toplantıları için Üretkenlik Araçları'nın Windows sürümü, HTML e-posta davetlerinin gönderilmesini desteklememektedir. E-posta davetleri yalnızca düz metin biçiminde kullanılabilir.

   

  CMR Karma toplantıları için Hızlı Erişim Araçları e-posta şablonları, yalnızca ses arayanının mobil cihazdan ilgili seçeneği belirleyerek toplantının yalnızca ses bölümüne katılmasını sağlamak amacıyla "%ConfCallParticipant%" değişkenini içermez. Bunun yerine, mobil cihaz kullanıcıları (aynı anda veri ve ses bağlantısına sahip oldukları varsayılarak) davetlerinde WebEx'e katıl toplantı bağlantısını veya URL'sini seçebilir ve CMR Karma toplantısına, ses için Cisco WebEx Meetings mobil uygulamasını ve iki yönlü video ve veri ve de içerik paylaşımı tüketimini kullanarak katılabilir. Veya mobil cihazlarından davetteki çağrı numarasını ve toplantı kimliği numarasını veya erişim kodunu alabilir ya da manuel olarak çevirebilir.

   

 • Saat Dilimi ve Yaz Saati

   

  WebEx sitesi için saat dilimi, Cisco TelePresence Management Suite'in saat dilimiyle aynı olmalıdır; aksi halde, toplantı saati senkronize edilmeyecektir. WebEx siteniz ve Cisco TelePresence Management Suite arasında Yaz Saati değişiklikleri yaptığınızda, toplantınız plandan bir saat sapabilir; böyle bir durumda, yeniden planlama gereklidir. Bazı örneklerin Yaz Saati başlamadan önce, bazılarının başladıktan sonra gerçekleştiği bir toplantı serisinde bu sorun oluşursa, iki toplantı serisi oluşturmanız önerilir: Yaz Saati başlamadan önce sona eren bir toplantı serisi ve Yaz Saati başladıktan sonra başlayan ikinci bir toplantı serisi.

   

 • Tekrarlanan toplantı serisinde yapılan istisnalar

  • CMR Karma toplantıları için tekrarlanan toplantı istisnaları artık WebEx Üretkenlik Araçları'nda desteklense de, Tek kalan toplantılar henüz desteklenmemektedir. Örneğin sadece Outlook üzerinde olan bir toplantı serisinin tek bir örneğine WebEx toplantısı ve TelePresence odaları ekleyemezsiniz. Bu özellikleri tek bir örnek için kullanılabilir hale getirmek istiyorsanız, tüm seriyi WebEx ve TelePresence toplantısı haline getirmeniz gerekir.

    

  • WBS30 sürümünden önce değiştirilen istisnalarla toplantı serisinde yapılan düzenlemeler, mümkünse Microsoft Outlook'un istisna özelliklerini işlemeyle ilgili kurallarına göre yapılacaktır.

    

  • Toplantı sahibi doğrudan Microsoft Outlook takviminde düzenleme yaparak konuyu düzenler veya tekrarlanan CMR Karma toplantı serisinin tek bir örneğinin toplantı saatini değiştirirse ve ardından WebEx'i serinin tamamından kaldırırsa, WebEx toplantı bilgileri istisna toplantıda görünmeye devam edecektir.

    

  • Toplantı sahibi tekrarlanan bir CMR Karma toplantı serisi planlamışsa ve ilk örneğin tarihi toplantı başlatılmadan geçmişse, toplantı sahibi bu örneğin tarihini güncelleyemez. Ancak, toplantı sahibi tüm toplantı serisinin tarihini değiştirebilir.

    

  • WebEx toplantısını CMR Karma toplantı serisinin tek bir örneğinden kaldırırsanız, bu toplantıyı yalnızca TelePresence toplantısı olarak değiştirirsiniz. Ancak, Cisco TelePresence Management Suite (Cisco TMS) bu istisna toplantısı için WebEx bilgilerini göstermeye devam edecektir.

    

  • Toplantı serisindeki tüm toplantı örneklerini istisnalara dönüştürür ve tüm seriye TelePresence toplantısı eklemeye çalışırsanız, Cisco TelePresence Management Suite for Microsoft Exchange (Cisco TMSXE) geçmişteki seriyi dikkate alır ve toplantı planlayıcısına veya toplantı sahibine gerekli uyarı iletilerini göndermez. Kullanıcılar, geçerli seriyi silip TelePresence'ın ekli olduğu yeni bir seri oluşturarak ve ardından bu serideki istisnaları tek tek düzenleyerek veya tüm istisnaları silip tek tek toplantılar oluşturarak bu sorunu çözebilir.

    

  • Cisco TMS, mobil uygulamalar veya Microsoft Exchange'i temel alan yalnızca TelePresence toplantılarına yönelik istisnalar, WBS30 sürümü Cisco TMS sürümü 15'te desteklenmektedir. Cisco TMS kullanarak WebEx istisnalarını veya WebEx ve TelePresence istisnalarını planlama özelliğinin, gelecekteki sürümlerde desteklenmesi beklenmektedir.

    

   Cisco TMS bu istisnaları işleyecek, ancak WebEx'e yalnızca tek bir tekrarlanan toplantı serisi gönderecektir. Düzenleyicinin WebEx toplantı listesi hatalı olacak, ancak "ana bilgisayar" (Çok Noktalı Kontrol Birimi veya TelePresence Sunucusu) toplantıyı toplantı sahibi olarak başlatabilecektir.

    

  • İstisnaları olan bir seri için TelePresence odalarının eklenmesi, değiştirilmesi veya kaldırılması desteklenmemektedir. Bu sorunu çözmek için seriyi silip yeni bir seri oluşturabilirsiniz.

    

  • İstisnaları olan bir seriden tüm TelePresence özniteliklerini veya bağlantı noktalarını veya tüm WebEx özniteliklerini kaldırırsanız, artık bırakmamak için tüm bu öznitelikler ve TelePresence odaları da hem seriden hem de istisnalardan kaldırılacaktır. Bu sorunu çözmek için seriyi silip yeni bir seri oluşturabilirsiniz.

    

  • WebEx, Cisco TMS'nin desteklediği tam tekrarlama şablonunu desteklemez.

    

  • Cisco TMSXE'de yer almayan TelePresence odalarının Outlook toplantısının "Alıcı" adres satırına eklenmesi, bir WebEx serisinde veya yalnızca Outlook serisinde tek örnekli TelePresence toplantısı, TelePresence istisna toplantısı ya da artık oluşturmaz.

    

  • İstisnaları olan bir toplantı serisinin WebEx özniteliklerini, TelePresence özniteliklerini veya bağlantı noktalarını ekler veya değiştirirseniz, bu öznitelikler istisna toplantılarında değiştirilmeyecektir.

    

 • Cisco Unified Toplantı Yeri Sesi

   

  WebEx Üretkenlik Araçları'nın WebEx Cisco TelePresence entegrasyonunu destekleyen sürümü, Cisco Unified MeetingPlace Sesi'ni desteklemez. Cisco Unified MeetingPlace Üretkenlik Araçları sürümünü yüklediyseniz ve ara sıra WebEx veya TSP sesi kullanarak birleştirilmiş bir WebEx ve TelePresence toplantısı planlamak isterseniz, planlamak için Cisco TelePresence Management Suite'teki (TMS) Smart Scheduler'ı kullanmanız gerekir. Kullanıcı, WebEx Üretkenlik Araçları'nın aynı anda iki sürümünü yükleyemez.

   

 • Telefon hizmeti sağlayıcısı (TSP) sesi

   

  Bazı telefon hizmeti sağlayıcısı (TSP) ses hesaplarında TSP hesabı planları olan bir toplantı sahibi ikinci toplantı birinci bittikten hemen sonra başlayacak şekilde iki arka arkaya CMR Karma veya WebEx video konferans toplantısı planlarsa ve TelePresence planlama sistemi ilk toplantıyı planlanan bitiş zamanını geçecek şekilde uzatırsa, aynı anda iki toplantı için de aynı TSP sesi hesabı kullanılamayacağından ikinci toplantı otomatik olarak sona erecektir. Toplantı sahipleri, bu sorunu çözmek için farklı toplantı sahibi erişim kodlarına sahip iki farklı TSP ses hesabı ayarlayabilir ve bir hesabı ilk toplantı, diğerini ise ikinci toplantı için kullanabilir. Yöneticinin kullanabileceği diğer bir seçenek de TelePresence sistemleri için toplantıyı otomatik olarak uzatma seçeneğini kapatmaktır.

   

 • Microsoft Office 365, Microsoft Outlook 2010, Windows 8 ve 8.1 desteği

   

  CMR Karma entegrasyonunun etkin olduğu WebEx siteleri; Microsoft Office 365, Microsoft Outlook 2010 veya Windows 8 ve 8.1.sitelerini desteklemek için Cisco TelePresence Management Suite (Cisco TMS) ve Cisco TelePresence Management Suite Extension for Microsoft Exchange'in (Cisco TMSXE) en son sürümlerini gerektirebilir. Daha fazla bilgi için Cisco TelePresence Management Suite (TMS) Yapılandırma Kılavuzları sayfasında Cisco İşbirliği Toplantı Odaları (CMR) Karma Yapılandırma Kılavuzu'nun Cisco WebEx Özellikleri ve Önemli Notlar bölümünde yer alan Önkoşullar'a bakın.

   

 • Anlık Toplantılar ve Kişisel Toplantı Odası toplantıları

   

  Anlık CMR Karma toplantısı başlatamazsınız; CMR Karma toplantıları planlayabilirsiniz. CMR Karma kullanıcıları anlık toplantılar başlattığında, bunlar yalnızca WebEx toplantıları olur ve TelePresence entegrasyonunu içermez.

   

  WBS29.11'den itibaren Toplantıyı Şimdi Başlat komutu (daha önce Tek Tıkla Toplantı olarak biliniyordu) ile başlattığınız anlık toplantılar, varsayılan olarak Kişisel Toplantı Odanızda düzenlenmektedir. Bu seçeneği Tercihler'de değiştirebilirsiniz. CMR Karma kullanıcılarının Kişisel Toplantı Odaları da vardır, ancak yalnızca WebEx toplantı uygulamasından katılan kullanıcılar bu Kişisel Toplantı Odalarına katılabilir. Kullanıcıların video konferans sisteminden veya uygulamasından katılabileceği Kişisel Toplantı Odası toplantısı düzenlemek için WebEx sitesinde ve toplantı sahibi hesabında bu özelliğin etkinleştirilmesi gerekir.

   

  Hem WebEx hem de TelePresence kullanan anlık toplantıya yönelik çözüm, TelePresence sisteminden bir toplantı başlatılması ve ardından adlandırılan toplantı sahibinin, harici katılımcıların WebEx uygulaması veya mobil uygulamadan TelePresence toplantısına katılmasını sağlayan bir URL oluşturmak için toplantı ayrıntısı sayfasında Anlık WebEx Toplantısı'nı seçmesidir.

   

 • Yalnızca WebEx veya yalnızca TelePresence toplantıları planlama

   

  CMR Karma entegrasyonunun etkin olduğu WebEx siteleri, CMR Karma kullanıcılarının Üretkenlik Araçları ile yalnızca WebEx toplantıları veya yalnızca TelePresence toplantıları oluşturabilmesi için Cisco TelePresence Management Suite Extension for Microsoft Exchange (Cisco TMSXE) gerektirir.

   

 • Toplantı sahibi başına en fazla iki eşzamanlı toplantı

   

  CMR Karma entegrasyonunun etkin olduğu WebEx siteleri, bir toplantı sahibinin aynı anda ikiden fazla CMR Karma toplantısını başlatmasına izin vermez.

   

 • Kişisel Konferans ve Yalnızca Sesli toplantılar

   

  Bir CMR Karma kullanıcısı WebEx Ses'e sahip siteler için Kişisel Konferans toplantısı veya telefon hizmeti sağlayıcısı (TSP) sesine sahip siteler için Yalnızca Sesli toplantı planlayabiliyorsa, bu yalnızca WebEx toplantısı türünde olur ve CMR Karma entegrasyonunu içermez.

   

 • CMR Karma özellikleri için markalama veya özelleştirme yapılamaması

   

  Site yöneticileri; CMR Karma Toplantı Seçenekleri paneli için markalamayı değiştiremez, Toplantı Seçenekleri paneli, TelePresence veya WebEx Gelişmiş Ayarları iletişim kutularında bulunan bilgileri gizleyemez ve kullanıcının girebileceği görüntülü çağrıların sayısını sınırlayamaz.

   

WebEx One-Click/Anlık ileti entegrasyonları/Microsoft Office entegrasyonları

 • Toplantıya Katıl sayfasında katılımcı adlarını ve e-posta adreslerini otomatik olarak doldurmak için katılma bağlantılarını kişiselleştirdiyseniz bazı e-posta ağ geçitleri bağlantıları kesebilir. Katılımcılar bağlantıları tıklatmaya devam edebilir, ancak bağlantılar toplantıya otomatik olarak katılmalarına izin vermez; toplantıya katılmadan önce adlarını ve e-posta adreslerini girmeleri gerekecektir. Şu anda bilinen bir çözüm yoktur.

   

 • Sessiz yükleyici kullanılarak anlık ileti entegrasyonu yüklenmişse, kullanıcının WebEx Üretkenlik Araçları entegrasyonunun özelliklerini görmek için anlık ileti oturumunu kapatıp yeniden açması gerekir.

   

XenApp Desteği

 

WebEx Hızlı Erişim Araçları, WBS31.8'den önceki sürümlerde XenApp desteği sunmaz.

Mac Hızlı Erişim Araçlarında Bilinen Sorunlar ve Kısıtlamalar

 

Burada belirtilen sorunlar, aksi özel olarak bildirilmedikçe tüm WebEx hizmetlerini etkiler.

TelePresence Yönetim Süiti oturum açma penceresi

   

Mac için WBS31 Hızlı Erişim Araçları'nın son sürümüne güncelleme yapıldıktan sonra TelePresence Yönetim Süiti (TMS) oturum açma penceresinin açılmaması durumunda, önbelleği temizlemek için Mac OS sisteminde oturumu kapatıp tekrar açın.

  

Firefox 43 veya daha üstü

   

Firefox için WebEx Hızlı Erişim Araçları eklentisi Firefox 43 veya sonraki sürümlerde desteklenmemektedir. Bunun yerine Internet Explorer kullanmanızı öneririz.

  

Microsoft Outlook 2016

   

Mac için Hızlı Erişim Araçları'nın yalnızca WBS31.5.1 sürümü veya sonraki sürümleri Mac için Outlook 2016 64 bit sürümünü destekler.

  

Mac için Hızlı Erişim Araçları yalnızca resmi sürümleri destekler. Microsoft Insider önizleme sürümleri desteklenmemektedir.

  

Bir toplantı sahibinin Mac için Outlook 2016 üzerinde bir WebEx seri toplantısı oluşturup örneklerden birini istisna olarak değiştirmesi ve ardından istisna için WebEx'i iptal etmesi durumunda, toplantı sahibi, toplantı dizisini, takvim zaman diliminin Mac için Outlook'un zaman diliminden farklı olduğu Windows için Outlook 2016 üzerinden düzenlediğinde, e-posta gövdesi güncellense dahi, randevu kapatılamaz.

  

Mac için Outlook 2016'da bir toplantı sahibinin Windows için Outlook üzerinden bir seri toplantısı adına planlamaya izin vermesi ve ardından toplantı sahibinin bir örneği istisna haline getirmesi (örneğin, parolayı, saati, konu başlığını vs. düzenlemesi) durumunda, Windows için Outlook yalnızca seri toplantısını güncellese dahi, bu istisna güncellenir.

  

Hızlı Erişim Araçları sürümü

   

Bu ürünün bu sürümüyle çalışabilmeniz için Hızlı Erişim Araçları sürümünüzün 2.40 veya üstü olması gerekir. 

  

Kurulum ayrıcalığı hatası

   

Hızlı Erişim Araçları’nı bir DMG paketi kullanarak yükleyen kullanıcıların iOS yönetici ayrıcalıklarına sahip olması gerekir.

  

Hızlı Erişim Araçları’nın otomatik olarak yükseltilmesi için iOS yönetici ayrıcalıkları zorunludur.

  

Hızlı Erişim Araçları’nın toplu dağıtımı Mac’te desteklenmemektedir.

  

Sürüm Kilitleme

   

Hızlı Erişim Araçları, otomatik yükseltme özelliği etkinleştirildiğinde belirli bir sürümde kalma özelliğini desteklemez.

  

Bazı müşteriler, otomatik yükseltme seçeneğini devre dışı bırakarak Hızlı Erişim Araçları’nın belirli bir sürümünde kalabilirler. Bununla birlikte Cisco, güvenlikle ilgili uyulması gereken bir standart olduğunda tüm Hızlı Erişim Araçları kullanıcılarından belirli bir sürüme yükseltmelerini isteyebilir. Bu, Cisco yöneticileri tarafından etkinleştirilebilen bir seçenektir.

  

Varsayılan toplantı şablonları

Katılan ilk katılımcı sunum yapan kişi olur seçeneği Site Yönetimi'nde etkinleştirilmişse, bu seçenek WebEx sitenizdeki toplantı planlayıcısında varsayılan olarak etkin olacaktır. WebEx toplantılarını Microsoft Outlook ile planlamak için WebEx Üretkenlik Araçları'nda kullandığınız varsayılan toplantı şablonunda da etkin olacaktır. Kullanıcılar tarafından oluşturulan özel toplantı şablonları etkilenmeyecektir. Toplantı sahibi özel şablonlar kullanarak toplantılar planlarsa ve toplantılara katılan ilk katılımcının otomatik olarak sunum yapan kişi olmasını istiyorsa, toplantı sahibinin özel şablonlarda ayarı manuel olarak etkinleştirmesi gerekecektir.

E-posta daveti şablonları

 

1 – Yalnızca katılımcı sürümü (Toplantı sahibi bilgileri yok)

  

2 - Toplantı Sahibi ve Katılımcı e-posta sürümleri gönderilir

   
                            

PT Sürümü

Site Sürümü WBS29 ile 30.4 arası

Site Sürümü WBS 30.5+

Site Sürümü WBS 31

WBS 29 ile WBS 30.1-4 arası

2

2

1

WBS 30.5 ile WBS 30 son sürümü

2

1/2

Site Yönetimi ayarı

1

WBS 31.1 ile WBS 31 son sürümü

1 Şablon

Tüm PT sürümleriyle Mac için Outlook

1 Şablon

Tüm PT sürümleriyle Windows için Outlook 2016

1 Şablon

Tüm PT sürümleriyle CMR Karma*

1 Şablon

  

Sitede CMR Karma etkinleştirilmişse CMR Karma toplantıları, yalnızca WebEx, Kişisel Konferans ve Yalnızca sesli toplantılar için yalnızca bir e-posta daveti şablonu kullanılabilir ve toplantı sahibi anahtarını ve toplantı sahibi erişim kodunu içermeyen, katılımcı sürümüdür.

WebEx Üretkenlik Araçları'nın Mac sürümünde, CMR Karma toplantıları, yalnızca WebEx, Kişisel Konferans, Yalnızca sesli toplantılar ve toplantı sahibi anahtarını ve toplantı sahibi erişim kodunu içermeyen katılımcı sürümü için yalnızca bir e-posta daveti şablonu kullanılabilir. Ancak, toplantı sahibi hesabında oturum açtıktan sonra toplantı bilgileri sayfasında toplantı sahibi bilgilerini görüntülemek için e-posta davetindeki bağlantıyı seçebilir. Toplantı sahipleri, gerekirse ses bilgilerini görüntülemek için WebEx Üretkenlik Araçları menüsünde Tercihler'i de seçebilir. Bu bilgiler, Tercihler sayfasının Ses bölümündeki WebEx sitesinde de kullanılabilir.

WBS29.13'te WebEx Üretkenlik Araçları'nın Windows sürümüne iki ayrı e-posta şablonuna sahip olma imkanı eklenmiştir, ancak WebEx Üretkenlik Araçları'nın Mac sürümü hala tek bir e-posta şablonu kullanmaktadır; bu nedenle bir toplantı sahibi sürüm WBS29.13 veya üstü ile oluşturulan eski toplantıları WebEx Üretkenlik Araçları'nın Mac sürümü ile düzenlerse, Mac sürümünün tek e-posta şablonu sınırlaması nedeniyle hem toplantı sahibi hem de katılımcılar için birleştirilmiş tek e-posta şablonuna göre yeni içerikle yeni bir e-posta şablonu oluşturulacaktır. Ayrıca, toplantı sahibi WebEx toplantısını Microsoft Outlook'taki Yönlendir komutuyla yönlendirirse, Windows Üretkenlik Araçları toplantı sahibinin yönlendirme işlemini algılayamayacak ve toplantı sahibinin kendi e-posta daveti yerine katılımcının görünümü ile bir e-posta daveti gönderecektir.

  

WebEx Hızlı Erişim Araçları, davet e-postası gövdesindeki %Meeting Date% parametresini desteklemiyor. Toplantı tarihi ve saati, takvim sistemi tarafından yönetilmelidir.

Kayıt gerektiren e-posta davetleri

   

Toplantı sahibi kayıt gerektiren bir toplantıyı güncellerse daha önce kaydolmuş katılımcılar dahil tüm katılımcılar toplantı için kaydolma bağlantısını içeren güncellenmiş bir davet alır.

  

Tekrarlanan toplantı desteği

     

Kullanıcılar, tekrarlanan toplantı serisine WebEx toplantısı eklenmemişse tekrarlanan toplantı serisinin tek bir örneğine WebEx toplantısı ekleyemez. Ayrıca, tekrarlanan CMR Karma (WebEx'in etkin olduğu TelePresence) toplantı serisinin tek bir örneğinde değişiklik yapılması desteklenmez. CMR Karma toplantılarına yönelik tekrar eden toplantı sınırlamaları hakkında ek bilgi için aşağıdaki CMR Karma (WebEx’in etkin olduğu TelePresence) entegrasyon sorunları bölümüne ve Windows için Bilinen Sorunlar/Sınırlamalar bölümüne bakın.

  

Toplantı bağlantıları yok

   

Toplantı Mac için WebEx Hızlı Erişim Araçları kullanılarak planlandığında, ICS daveti bir Windows metin düzenleyicide açılırken toplantı bağlantısı görünmüyor. Bu, Microsoft tarafından doğrulanmış, bilinen bir sorundur.

  

WebEx sitesi URL değişikliği

Kullanıcı, WebEx sitesi yeniden adlandırıldıktan sonra WebEx Üretkenlik Araçlarında yeni WebEx site URL'si ile oturum açarsa daha önceki WebEx sitesi URL'si ile planlanmış toplantıları düzenleyemez.

CMR Hybrid toplantı değişikliği

   

Hızlı Erişim Araçlarının Mac sürümünü kullanan bir toplantı sahibi, CMR Karma toplantısı ve TelePresence odası planlarsa ve sonra da toplantı sahibi toplantıyı takvimdeki yeni bir başlangıç saatine sürüklerse veya yeni bir TelePresence odası eklerse ve TelePresence odası o saat için zaten doluysa sorun oluşabilir. Sonuç olarak Cisco TelePresence Yönetim Süiti (Cisco TMS) sunucusu, çakışmadan dolayı toplantıyı güncelleştiremez. Ek olarak WebEx toplantısı, orijinal başlangıç saatine geri taşınamaz.

  

WebEx video sorunları

   

WebEx video konferans toplantıları için etkinleştirilmiş toplantılarda bir kullanıcı, toplantı dizisine oda kaynağı olarak bir veya daha fazla istisnası olan TelePresence odası eklediğinde, istisna toplantıların toplantı saatleri, dizideki diğer toplantıların toplantı saatleriyle aynı olur.

  

Üretkenlik Araçları için site yönetimi seçenekleri

Site Yönetimi aracında, Hızlı Erişim Araçları sayfasında, "Yükleme Seçenekleri" ve "Entegrasyonlar"ın altındaki seçenekler yalnızca WebEx Hızlı Erişim Araçları'nın Windows sürümü için geçerlidir. Üretkenlik Araçları'nın Mac sürümünü etkilemezler. Ayrıca, Üretkenlik Araçları'nın Mac sürümü için kullanılabilen tek entegrasyon seçeneği Microsoft Outlook entegrasyonudur.

Microsoft Outlook desteği

WebEx Üretkenlik Araçları'nın Mac sürümünde, Microsoft Outlook desteği için aşağıdaki bilinen sorunlar ve sınırlamalar mevcuttur:

  
 •  

  WebEx Üretkenlik Araçları, aynı bilgisayarda Microsoft Outlook'un birden fazla sürümünün kurulu olmasını desteklemez.

    

 •  

  Yalnızca WBS29.8 veya üst sürümlerden planlanan toplantılar desteklenmektedir. WebEx merkezlerinin önceki sürümlerinden planlanan toplantılar desteklenmemektedir.

    

 •  

  Cisco WebEx Meetings Server'daki toplantılar desteklenmemektedir.

    

 •  

  Microsoft Exchange Server2007 ve Mac için Microsoft Outlook kullanan WebEx Üretkenlik Araçları'nda bazı bilinen sorunlar oluşabilir.

    

 •  

  Bir kullanıcı WebEx toplantısını örneğin penceresini düzenlemek yerine Outlook takvimi görünümünde güncelliyorsa, bazı Outlook davranışları Takvim görünümünde WebEx Üretkenlik Araçları'nın kontrolünde olmayacağı için bazı sorunlar oluşacaktır.

    

 •  

  Bir kullanıcı Microsoft Outlook 2016'da bir toplantı planlayıp sonra bu kullanıcı veya ilk kullanıcı adına toplantı planlayan bir kullanıcı bu toplantıyı Microsoft Outlook 2013 kullanarak düzenlerse, toplantı e-posta davetinde hem orijinal toplantı hem de düzenlenen toplantı için WebEx bilgileri gösterilir.

    

 •  

  Bir kullanıcı Microsoft Outlook 2016'da bir toplantı planlayıp sonra bu kullanıcı veya ilk kullanıcı adına toplantı planlayan bir kullanıcı bu toplantıyı Microsoft Outlook 2013 kullanarak düzenleyip toplantı konu başlığını, tarihini veya saatini değiştirirse, kullanıcı toplantı bilgileri düzenlendiği için Outlook'a Microsoft Entegrasyonunun WebEx toplantı bilgilerinin yerini tespit edemediğini bildiren bir mesaj alır ve Tamam veya İptal'i seçmek, toplantıyı yanlış bilgilerle günceller.

    

 •  

  Bir kullanıcı Microsoft Outlook 2016'da bir toplantı planlayıp sonra bu kullanıcı veya ilk kullanıcı adına toplantı planlayan bir kullanıcı bu toplantıyı Microsoft Outlook 2007 kullanarak düzenlerse, kullanıcı toplantıyı düzenlemek için gerekli izinlere sahip olmadığını bildiren bir mesaj alır ve değişikliği kaydedemez.

    

 •  

  Toplantı dizisi için e-posta davetlerinde toplantı saatleri doğru gösterilmez. Bunun nedeni, %MeetingDate% parametresinin desteklenmemesidir. E-posta şablonlarını özelleştirirken toplantı tarihini görüntülemek için bu parametreyi eklememenizi öneririz.

    

 •  

  Microsoft Outlook 2016'da, kullanıcı istisnaya tıklayıp Aç > Seriyi Aç seçeneğini seçtiğinde, bir istisna toplantı açılır.

    

Oturum açma ve kapatma işlemi

 
 •  

  Bazı durumlarda, Mac için Üretkenlik Araçları kullanıcıyı tekrar oturum açması ve parolasını değiştirmesi için WebEx sitenize yönlendirir.

    

 •  

  Mac için Üretkenlik Araçları, kurumsal tek oturum açma kullanıcılarını destekler; ancak, kurumsal taraftan tek oturum kapatma hizmeti olmadığı için kullanıcı hesabını yalnızca tek oturum açma belirtecinin süresi dolduğunda değiştirebilir.

    

 •  

  Tek oturum açma kullanıcıları Mac için WebEx Üretkenlik Araçları'nda ilk kez oturum açmadan önce, Safari ile manuel olarak site sertifikasını kabul etmek için WebEx sitesine gitmelidir.

    

CMR Karma (WebEx'in etkin olduğu TelePresence) entegrasyonu sorunları

CMR Karma toplantıları için e-posta şablonları hem Windows hem de Mac'te yalnızca İngilizce dilinde desteklenmektedir.

WebEx Üretkenlik Araçları'nın Windows sürümünde WebEx'in etkin olduğu TelePresence entegrasyonu (CMR Karma) bulunan tüm sorunlar, Mac sürümünde de geçerlidir. Bu sorunlar hakkında daha fazla bilgi için Windows için Bilinen Sorunlar/Sınırlamalar sayfasında CMR Karma (WebEx'in etkin olduğu TelePresence) entegrasyon sorunları bölümüne bakın.

CMR Karma için etkinleştirilen, ancak Cisco TelePresence Management Suite'te (Cisco TMS) WebEx ayarı olmayan toplantı sahipleri, WebEx Hızlı Erişim Araçları'nı kullanarak yalnızca TelePresence toplantılarını planlayamayacaktır.

CMR Karma toplantıları için tekrar eden toplantı istisnaları artık WebEx Hızlı Erişim Araçları'nda desteklense de, Tek kalan toplantılar henüz desteklenmemektedir. Örneğin sadece Outlook üzerinde olan bir toplantı serisinin tek bir örneğine WebEx toplantısı ve TelePresence odaları ekleyemezsiniz. Bu özellikleri tek bir örnek için kullanılabilir hale getirmek istiyorsanız, tüm seriyi WebEx ve TelePresence toplantısı haline getirmeniz gerekir.

  

WebEx Hızlı Erişim Araçları'nın Mac sürümünde, toplantı sahibi CMR Karma toplantısı planlamış, bunu kaydetmiş, tüm katılımcılara davet göndermişse ve daha sonra e-posta adresi alanından bir TelePresence odası eklemek veya silmek için bu toplantıda düzenlemeler yaparsa tüm orijinal katılımcılar otomatik olarak bir güncelleme alacaktır. Bu beklenmedik bir davranıştır çünkü Microsoft Outlook genellikle yalnızca değiştirilen katılımcılara mı, yoksa tüm katılımcılara mı güncelleme göndermek istediğinizi sorar.

Toplantı sahibi bir davetliyi veya TelePresence odasını tekrar eden toplantı serisinin tek bir örneğinden kaldırırsa bu davetli veya oda tüm toplantı serisinden kaldırılacaktır. Bu sorun, Mac için standart Microsoft Outlook davranışı nedeniyle gerçekleşir.

Safari için Active Directory Federation Services (ADFS) Tek Oturum Açma 2.0 Desteği

   

Apple ile ilgili bilinen bir sorun nedeniyle, Mac Hızlı Erişim Araçları kullanıcıları, Safari tarayıcısından veya Mac için WebEx Hızlı Erişim Araçları'ndan Mac OS 10.10 ile Mac OS 10.10.3 arasındaki sürümler için Active Directory Federasyon Hizmetleri (ADFS) 2.0'ı temel alan tek oturum açmayı kullanarak oturum açamaz; ancak, bu sorun Mac OS 10.10.4 ve sonraki sürümlerinde giderilmiştir.

  

Masaüstü simgeleri

WebEx Üretkenlik Araçları'nın Danca ve Türkçe sürümlerinde, masaüstü kısayol simgesi ve bu simgenin araç ipucu İngilizce olarak görünür.

Windows ve Mac arasında bilinen birlikte çalışma sorunları

WebEx Üretkenlik Araçları'nın Windows ve Mac sürümlerinin birlikte çalışmasına ilişkin olarak aşağıdaki sorunlar oluşur:

  
 •  

  Bir toplantı serisinde WebEx Üretkenlik Araçları'nın Windows sürümü ile planlanmış istisnalar varsa veya toplantı serisi ve istisnaları WebEx Üretkenlik Araçları'nın Windows sürümüyle güncellenmişse, Mac Üretkenlik Araçları Kullanıcıları toplantı serisini güncellemeyecektir.

    

 •  

  Üretkenlik Araçları'nın Windows sürümü ile planlanan veya güncellenen tüm toplantılar (ister istisnası olmayan bir toplantı serisi, ister istisnası olan bir toplantı serisi, ister bir toplantının tek bir istisnası, ister toplantı serisinin tek bir örneği, ister tek bir toplantı olsun), Üretkenlik Araçları'nın Mac sürümü ile iptal edilemez.

    

Lotus Notes

Lotus Notes, WebEx Hızlı Erişim Araçları'nın Mac sürümünde desteklenmemektedir.

XenApp Desteği

   

WebEx Hızlı Erişim Araçları, WBS31.8'den önceki sürümlerde XenApp desteği sunmaz.

  
 

Attachments

  Outcomes