Event Center: Event Center'ı Kullanmaya Başlama - Windows (WBS29.13, WBS30)

Document created by Cisco Localization Team on Jan 20, 2017Last modified by Cisco Localization Team on Jan 20, 2017
Version 3Show Document
 • View in full screen mode

Giriş

Bu kılavuz, Windows bilgisayarınızdan bir Etkinlik Merkezi oturumu planlamak veya buna katılmak için temel fonksiyonları kapsar. Ayrıca, etkinlikleriniz için en sık kullanılan mevcut araçları kullanma yönergelerini de içerir.

 

Başa dön


Etkinlik Rolleri

Bir Etkinlik Merkezi çevrimiçi etkinliğinin katılımcıları, toplantı sahipliği, sunucu, oylama koordinatörü veya katılımcı dahil olmak üzere beş rolden birine veya birden fazlasına sahip olabilir. Başarılı bir etkinlik için bu rollerin anlaşılması ve yönetilmesi önemlidir.

 • Toplantı sahibi çevrimiçi etkinliğin planlanması, koordinasyon ve yönetilmesinden sorumludur. Toplantı sahibi etkinliği başlatır, diğer etkinlik rollerini atar ve ayrıcalıkları belirler. Bir etkinlik sırasında ev sahibi erişimi kontrol edebilir, ek katılımcılar davet edebilir ve içeriklerin paylaşılmasını sağlayabilir. Etkinliğin sonunda ev sahibi dosyaların kaydedilmesinden ve oturumun sonlandırılmasından sorumludur.
 • Panelist birincil olarak, etkinliğin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için ev sahibine ve sunucuya yardımcı olmakla görevlidir. İstenilen sayıda katılımcı panelist olabilir. Toplantı sahibi panelistlerden konu olarak görev yapmalarını, soru-cevap oturumlarında katılımcı sorularına göz atmalarını ve yanıtlamalarını, açık ve özel sohbet mesajlarına cevap vermelerini, paylaşılan içerikleri açıklamalarını veya oylama koordinatörü olarak oylamaları yönetmelerini isteyebilir.
 • Sunucu, etkinlik sırasında bilgiler paylaşmak ve sunmaktan sorumludur. Davet edilen panelistler etkinliğe katıldıktan sonra, toplantı sahibi bunlardan herhangi birini sunucu yapabilir. Sunucu, özellikle bilgi paylaşmak ve sunmak yeteneğine sahiptir. Toplantı sahibi sunucu rolünü istediği zaman başka birine atayabilir.
 • Oylama koordinatörü etkinlikten önce veya sonra oylama hazırlamak, oylama oturumlarını yürütmek ve etkinlik sırasında oylama sonuçlarını paylaşmaktan sorumludur. Toplantı sahibinin ve sunucunun etkinlik sırasında oylama yürütebilmesine rağmen, bu görevi yürütecek bir oylama koordinatörü atamak faydalı olabilir.
 • Bir çevrimiçi etkinlikteki katılımcılar, birincil olarak sunucuların ve panelistlerin yaptığı oluşturduğu sunumları dinleyen ve izleyen katılımcılardır. İzin verildiğinde katılımcılar sohbet mesajları gönderip alabilir, soru cevap oturumlarına sorular gönderebilir, paylaşımlı beyaz tahtaya çizim yapabilir ve konuşmak için izin isteyebilir. Toplantı sahibi veya sunucu tarafından panelist olarak atanmadıkları sürece, katılımcılar paylaşımda ve sunumda bulunamazlar

 

Başa dön


Etkinlik Planlama

Bir etkinlik planlamak için, etkinlik planlayıcısında en azından temel bilgiler, tarih, saat ve de sesli konferans ayarları bölümlerini doldurmanız gerekir.

 

Bir etkinlik planlamak için:

 1. WebEx Etkinlik Merkezi sitesinin sol gezinme çubuğunda Bir Etkinlik Düzenle > Bir Etkinlik Planla’yı tıklayın.
 2. Temel Bilgiler bölümünü doldurun.
 3. Katılımcı için herhangi bir farklı zaman dilimi dahil olmak üzere bir Tarih ve Saat belirleyin.
 4. Sesli Konferans Ayarlarını seçin.
 5. Bu Etkinliği Planla’yı tıklayın.

Ayrıca kayıt talep etme, sunucu ve panelist atama, materyal yükleme ve de etkinlik bildirimleri ve takip e-postaları planlama gibi ilave ayrıntılar da ekleyebilirsiniz.

 

Başa dön


Etkinlik Başlatma

Bir etkinlik başlatmak için:

1. Şirketinizin Etkinlik Merkezisitesinde oturum açın ve üst gezinme çubuğundaki WebEx'im tuşunu tıklatın. Bir etkinlik listesi gösterilir.

2. Listede etkinliği bulun ve Başlat ‘ı tıklayın. Etkinlik penceresi açılır.

 

Başa dön


Bir Etkinliğe Katıl

Toplantı sahipleri etkinlik planlarken davet edilen katılımcılara, katılımla ilgili bilgi içeren bir e-posta gönderirler. Etkinliğe WebEx sitemizden de katılabilir.

 

Bir etkinliğe katılmak için:

 

Bir etkinliğe katılmak için...Şu adımları izleyin...
...e-postadan

1. Davetiyenizi veya kayıt mesajınızı açın, ardından etkinliğe katılmak için bağlantıyı tıklayın. Etkinlik Bilgileri sayfası görünür.

2. Şimdi Etkinliğe Katıl’ın altında adınızı, e-posta adresinizi ve etkinlik parolanızı girin.

3. Şimdi Katıl seçeneğine tıklayın. Toplantıya bağlandınız.

...bir WebEx sitesinden

1. Bir Web tarayıcı açın ve WebEx sitesine gidin.

2. Sol gezinme çubuğunda Bir Etkinliğe Katıl’ın altındaki Etkinlik Listesine tıklayın. Bir etkinlik listesi gösterilir.

Not: Listede bulunmayan bir etkinliğe katılmak için sol gezinme çubuğunda Listelenmemiş Etkinlikler’e tıklayın. Etkinliğin numarasını girin, ardından Şimdi Katıl’a tıklayın.

3. Etkinliğin adına tıklayın. Etkinlik Bilgileri sayfası görünür.

4. Adınızı, e-posta adresinizi ve etkinlik parolanızı girin.

5. Şimdi Katıl seçeneğine tıklayın.

 

Başa dön


Sesli Konferansa Bağlan

Katılımcılar sesli konferans ya bir telefon ya da VoIP (Voice over Internet Protocol -  İnternet Protokolü Üzerinden Ses) üzerinden bir bilgisayar ile bağlanmak arasından seçim yapabilirler.

 

Telefonla bağlanmak için:

 

Şunu seçin...Sonra...
Beni yeni bir numaradan arayın
 1. Bu numarayı gelecekteki etkinlikler için kaydetmek istiyorsanız, Telefon Numarasını Bu Bilgisayarda Hatırla kutusunu işaretleyin.
 2. Beni Ara'ya tıklayın. Bir çağrı alırsınız, bağlanmak için 1'e basmanız istenir.
Beni Ara <kaydedilmiş numara>Beni Ara’ya tıklayın. Bir çağrı alırsınız, bağlanmak için 1'e basmanız istenir.
Arayacağım
 1. Listedeki telefon numarasını tuşlayın etkinlik erişim kodunuzu ve katılımcı kimlik numaranızı girin. Bağlanacaksınız.
 2. Pencereyi kapatın.

 

Bilgisayarınızı kullanarak katılmak için:

 1. Ses için Bilgisayarı Kullanın’ın altında Bilgisayarı Kullanarak Ara’yı tıklayın. Sesli konferansa bağlanırsınız.
 2. Hoparlör ve mikrofonunuzu istediğiniz gibi ayarlayın.

 

Başa dön

 


Etkinlik Penceresinde Gezin

Etkinlik penceresi, insanların fiziksel olarak bir araya geldiği bir konferans salonu gibidir. Burası aynı zamanda etkinliğin yönetildiği ve materyallerin paylaşıldığı yerdir. Sayfanın üstündeki menü çubuğundaki öğeler, ilave Etkinlik Merkezi fonksiyonlarına erişmenizi sağlar.

Event_Center_window_with_callouts.png

Menü Araç Çubuğu: Etkinlik Merkezi araçlarına ve fonksiyonlarına erişim sağlar.

Zoom ve tam ekran kontrolleri: İçerikleri yaklaştırma, uzaklaştırma veya tam ekran modunda görüntüleme.

Not Ekleme Araç Çubuğu: Katılımcıların bir etkinlik sırasında paylaşılan dosyalar ve beyaz tahtaların açıklamasını sağlar.

İçeri Görüntüleyicisi: Sunum, doküman, video dosyası, beyaz tahta ve web içeriklerini görüntüler.

Paneller: Sohbet, oylama, soru ve cevaplar, katılımcıların adı ve kayıt cihazı için alanlar sağlar.

 

Başa dön


Katılımcılar Panelini Kullan

Varsayılan olarak, Katılımcılar paneli ev sahibi ve panelistlerin adlarını sadece etkinlikteki diğer kişilere gösterir. Katılımcılar kendi adlarını ve de panelist ve ev sahiplerinin adlarını görürler.

Katılımcı Görünümü:

EC_Participants_Panel_participant_view.png

Ev Sahibi Görünümü:

EC_Participants_Panel_host_view.png

Katılımcıların bir listesini görmek için ev sahibi Tüm Katılımcıları Göster tuşunu tıklatabilir.

EC_Attendee_List.png

Burada bir katılımcının sessizliği iptal edilebilir, katılımcı bir panelist yapılabilir veya etkinlikten ihraç edilebilir.

 

Başa dön


İçerik Paylaşımı

Paylaş menüsünde, etkinlik sırasında içerik paylaşma seçeneklerine erişebilirsiniz.

 

Şunu seçin...Paylaşmak için...
Ekranım
Bilgisayar ekranınızdaki her şey.
Dosya (Video dahil)…Bilgisayarınızdaki bir dosya.
UygulamaBilgisayarınızdaki bir uygulama.
Beyaz tahtaBeyaz tahta ve not ekleme araçları.
Web İçeriğiKatılımcıların gezinebileceği bir web sitesi.
Web TarayıcıKatılımcıların göz atabileceği bir web sitesi.
MultimedyaBir web adresinde (URL) bulunan ses ve video dosyaları.
Etkinliklerim PenceresiEtkinliklerinizin tamamını içeren pencere.

 

Başa dön


Not Ekleme Araçları

Bir etkinlik sırasında Paylaştığınız dosyalara ve beyaz tahtalara not ekleyebilirsiniz. İzin verdiğiniz takdirde, katılımcılar vurgulamak, not eklemek ve temel görüntüler oluşturmak üzere hem metin hem de grafik araçlarını kullanabilirler. Ardından, tüm dökümanlar kaydedilebilir ve dağıtılabilir.

 • Not ekleme araçlarını göstermek veya gizlemek için Göster-Gizle’yi tıklayın.
 • Not ekleme ayrıcalıklarını etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Not Eklemeye İzin Ver’e tıklayın ve ardından bir katılımcı adı seçin.

 

AraçAçıklama
Annotate_Pointer_Tool_Icon.pngEkrandaki belirli noktalara dikkat çekmek için işaretçiyi kullanın. Bir oturuma katılırken renk atanır. Tıklayın, ardından Ad İşaretçisi veya Lazer İşaretçisi’ni seçin.
Annotate_Text_Tool_Icon.pngMetin eklemek için metin aracını kullanın. Yazdıktan sonra metni katılımcılara göstermek için tıklayın. Renk paletinden seçim yaparak rengi değiştirin.
Annotate_Line_Tool.pngDüz çizgi çekmek için çizgi aracını kullanın. Renk paletinden seçim yaparak rengi değiştirin. Tıklayın, sonra çizgi türünü seçin. Çizmek için farenizi sürükleyin.
Annotate_Shape_Tool.pngKare, dikdörtgen, oval veya çember çizmek ve de onay veya çarpı işaretleri eklemek için şekil aracını kullanın Renk paletinden seçim yaparak rengi değiştirin. Tıklayın, sonra şekil veya işaret türü seçin.
Annotate_Pen_Tool.pngSerbest çizgi çekmek için kalem aracını kullanın. Renk paletinden seçim yaparak rengi değiştirin. Tıklayın, sonra Tükenmez Kalem veya Kurşun Kalem seçeneğini işaretleyin.
Annotate_Color_Palette.pngRenk paletini açmak için tıklayın, ardından metin, çizgi, şekil veya kalem araçları için bir renk seçin. Seçili renk, aracı bir dahaki seçişinizde kullanılır.
Annotate_Eraser_Tool.pngAracı seçmek için tıklayın, sonra da silmek istediğiniz not eklemeye tıklayın. Bunun yerine işaretçileri veya notları temizlemek için bir seçeneğe tıklayabilir veya seçebilirsiniz.

 

Başa dön


Video Kullanma

Mevcut sunucu, bir etkinlik sırasında her zaman Video gönderebilir. Bir etkinlik sırasında 5 adede kadar panelist videolarını paylaşabilir. Videosunu paylaşmak istiyorsanız, bir katılımcının rolünü panelist olarak değiştirebilirsiniz.

 

Videonuzu başlatmak ve durdurmak için:

Katılımcılar panelindeki kamera simgesine tıklayın. Simge yeşile döner ve video akışınız, Katılımcılar panelinin üstünde görünür hâle gelir. Videonuzu durdurmak için yeniden kamera simgesine tıklayın.

 

Video Seçenekleri:

Katılımcılar panelinin üst kısmından Video Seçeneklerini Ayarla simgesine tıklayarak Video ayarlarınızı kontrol edebilmenin yanı sıra bilgisayarınıza bağlanan kameralar arasında geçiş yapabilirsiniz.

 

Küçük resim görünümü:

Diğer panelistlerin videosunun küçük resim görüntülerini görmek için farenizi videonuzun üzerine getirin, sonra da Videonun küçük resimlerini gösteri seçin.

 

Tam Ekran Modu:

Video görüntüsünü tam ekran moduna genişletebilmek için farenizi videonun üzerine getirin, sonra da Tüm katılımcıları tam ekran görüntüsünde gösteri seçin. Tam ekran modundan çıkmak için Tam Ekran Modundan Çık seçeneğini işaretleyin. Tam ekrandayken videoyu sonlandırmak için Videomu Bitir seçeneğine tıklayın.

 

Panelist Videosu:

Beş adede kadar panelistin videolarını paylaşmasına izin vermek için, tam ekran modundayken Panelist Videosu Seçenekleri’ne tıklayın. Ardından, bir panelistin video paylaşmasına izin vermek için adının yanındaki kutuya tıklayın.

Tek bir paneliste odaklanmak için, Büyük Videoyu Kilitle’ye tıklayın, ardından ya aktif konuşmacıyı ya da belirli bir panelisti seçin.

 

Başa dön


Kayıt Cihazını Kullan

WebEx Ağ Bazlı Kayıt Cihazı,  ekran aktivitesini ve sesi yakalayıp bir web kayıt sunucusuna kaydeder. Sunucu, kaydedilmiş verilerinizi işler ve sonra da kaydetme dosyasını WebEx hizmet sitenizdeki kişisel kayıtlar klasörünüze gönderir. Kaydedilen dosyalar, WebEx’e özel bir biçimi olan Advanced Recording Format'ta (.arf) kaydedilir.

 

Kaydediciyi kullanmak için:

1. Etkinliğinizi başlatın.

2. Hızlı Başlat sayfası görüntüleniyorsa Kaydet seçeneğine tıklayın. Veya Etkinlik menüsünde Kaydı Başlat’ı seçin.

EC_Event_menu.png

   Not: Kayıt cihazı paneli, Katılımcılar panelinin altında bulunan Kayıt Cihazı simgesi tıklatılarak da açılabilir.

 

3. Bağlantı kurulduğunda Kaydedici paneli açılır ve kaydetme başlar.

Recorder_panel.png

4. Kaydı geçici olarak durdurmak istiyorsanız Duraklat’a tıklayın. Kayda devam etmek için bu tuşa tekrar tıklayın.

5. Kaydı tamamen durdurmak için Durdur’a tıklayın. Kaydetmeyi durdurma isteğinizi onaylamanız istenir.

Not: Kaydı her durdurduğunuzda ve yeniden başlattığınızda yeni bir kayıt oluşturulur. Duraklat tuşunu kullanarak kaydı duraklatıp yeniden devam ettirirseniz yalnızca bir kayıt oluşturulur.

6. Toplantı bittikten sonra kayıtlarınıza erişmek My WebEx > Dosyalarım > Kayıtlarım ‘a tıklayın.

 

Başa dön


Etkinliği Sonlandır veya Etkinlikten Çık

Sadece toplantı sahibi bir etkinliği sonlandırabilir; katılımcılar ise etkinlik bitmeden istedikleri zaman etkinliği terk edebilirler.

 

1. Dosya menüsünde Etkinliği Sonlandır veya Etkinliği Terk Et seçeneğini seçin.

 

Ev Sahibi Görünümü:

EC_File_menu_Host_view.png

 

2. Onaylamak için Etkinliği Sonlandır veya Etkinliği Terk Et seçeneğine tıklayın.

EC_End_Event_dialog.png

 

Başa dön

Attachments

  Outcomes