Cisco Jabber for Windows’ta Sohbet Odaları

Document created by Cisco Localization Team on Jan 26, 2017
Version 1Show Document
 • View in full screen mode

Yöneticiniz tarafından etkinleştirilmişse sohbet odalarını kullanabilirsiniz. Hub pencerenizde Sohbet Odaları simgesi varsa sohbet odaları etkin demektir.

Odanın temasıyla ilgili tartışmaları okumak ve sohbet odasındaki diğer üyelerle odanın teması hakkında tartışmak için sohbet odalarını kullanabilirsiniz. Örneğin yöneticiniz, döviz kurları hakkında tartışmak ve odanın oluşturulmasından bu yana gönderilen önceki tüm mesajları okumak için katılabileceğiniz bir “;Döviz Kurları”; temalı oda oluşturabilir.

Oda adlarının listesini görüntüleyerek tüm odalara göz atabilir, açık odalara katılabilir veya bir yönetici tarafından bir odaya eklenebilirsiniz. Birden çok odanın üyesi olabilirsiniz. Oda içeriklerini anahtar kelimelere veya gönderen kişilere göre filtreleyebilirsiniz.

Sohbet Odalarına Katılma

 

Sohbet odasına katılım, birden fazla sohbet odası üyesinin ortak sohbet penceresinde bilgi paylaştığı konuşmaya katılmanıza veya söylenenleri okumanıza imkan tanır. Üyesi olduğunuz tüm odalar Odalarım sekmesinde listelenir. Yönetici sizi sohbet odasına eklerse oda hemen Odalarım sekmenizde görüntülenir.


   
Adım 1  Hub penceresindeki Sohbet Odası’na tıklayın ve Tüm Odalar sekmesini seçin.
Adım 2  Alfabetik olarak listelenen bir odaya göz atın. Oda belirli üyelerle kısıtlıysa yönetici tarafından eklenmediğiniz sürece odaya katılamazsınız. Üyesi olmadığınız kısıtlı odalarda Katıl düğmesi yerine kilit simgesi görürsünüz.
Adım 3  Katılmak istediğiniz odanın yanındaki Katıl’a tıklayın. Üyesi olduğunuz odaların yanında onay işareti bulunur.

Sohbet Odalarına Katılım

Bir sohbet odasına katıldıktan sonra odadaki tartışmalarda katılım gösterebilir ve tartışma geçmişini görüntüleyebilirsiniz.


    
Adım 1  Üyesi olduğunuz odaları görüntülemek için hub penceresindeki Sohbet Odası simgesini ve ardından Odalarım’ı seçin.
Adım 2  Girmek istediğiniz odayı çift tıklayın.
Adım 3  Sohbet penceresinin sağ tarafında mevcut katılımcı listesini görüntüleyin. Katılımcı listesini gösterebilir veya gizleyebilirsiniz.
Adım 4  Tartışmayı okuyun ve kendi sohbet mesajlarınızı girin. Konuşma geçmişi kalıcıdır. Sohbet odasından çıktığınızda ve istemciyi kapattığınızda, bu odadaki konuşmaya dönebilirsiniz. Sohbet odasına döndüğünüzde, oturumunuz kapalıyken diğer üyeler tarafından gönderilen mesajları görüntüleyebilirsiniz. Sohbet odasından, daha eski mesajları göstermek için Daha Fazla Göster'i seçin.

Sohbet Odalarını Filtreleme

Sohbet odaları için bir anahtar kelime kullanıldığında, belirli bir kullanıcı bir yorum yaptığınızda veya kullanıcı adınızdan bahsedildiğinde size haber veren bildirimler oluşturabilirsiniz. Bu bildirimler filtreleri temel alır. Filtreler, arama için tanımladığınız kriterleri kullanarak sohbet odasında arama yapmanızı sağlar. Böylece bir filtre oluşturduktan sonra bir sohbet odasında gerçekleşen konuşmalar içinden filtre kriterlerinizle eşleşenler hakkında bildirim alabilirsiniz. Hub penceresinde, filtreniz için bulunan yeni eşleşmelerin sayısını gösteren kırmızı bir bildirim görürsünüz. Filtreler bir sohbet odasında kullanıcı adınızdan bahsedilmesini içerebilir ya da anahtar kelime veya gönderen adına göre arama yapan özel filtreler oluşturabilirsiniz.


   
Adım 1  İstemcide Sohbet Odaları > Filtreler’i ve ardından Filtre Oluştur’u seçin.
Adım 2  Filtreye bir etiket verin ve ardından filtre kriterini tanımlayın. Sohbet odalarını en fazla üç anahtar kelime veya kullanıcı adına göre filtreleyebilirsiniz. En az bir anahtar kelime veya gönderen kişinin kullanıcı adını belirtmelisiniz ancak gönderen kişi ile en fazla üç anahtar kelime belirtebilirsiniz.
Adım 3  Oluştur'u seçin. Sonuçlar, okumadığınız kaç sonuç olduğunu belirten bir sayı ile birlikte Filtre sekmesinde listelenir. Filtreniz için yeni bir eşleşme olduğunda sonuçlar otomatik olarak güncellenir. Filtreniz için yeni eşleşmeler olduğunda, eşleşmelerin bulunduğu odalardaki sohbet geçmişini açmak için filtreye tıklayın.

Sohbet Odalarında Kullanıcılardan Bahsetme

Birisi kullanıcı adınızdan bahsettiğinde sohbet odası filtrelerinizin Benden bahsedenler bölümünde bir bildirim oluşturulur. Diğer kullanıcılardan bahsedildiğinde bu kişiler bir sohbet odasında kendilerinden bahsedildiğini belirten bir bildirim alır.

Başlamadan Önce

Kullanıcılar sadece sohbet odasının genel olması ve kuruluştaki bir kullanıcı ya da sohbet odasının üyesi olmaları hâlinde bildirim alır.


Adım 1  Başka bir kullanıcıdan bahsetmek için bir sohbet odasında, sohbet penceresindeki metin kutusuna @ sembolünü girin ve dizinde kullanıcıyı aramak için kullanıcı adını sembolün sonuna ekleyin. İstemci, yazdığınız karakterlerle eşleşen kullanıcıların adlarını listeler.
Adım 2  Bahsetmek istediğiniz kullanıcı adını seçin. İlişkili Jabber kimliği olmayan kullanıcı adlarından da bahsedebilirsiniz. Esc tuşuna basıp bahsetme alanından çıkarak @ sembolünü girdiğiniz metnin bir parçası olarak kullanabilirsiniz.

Mesajı gönderdikten sonra bahsedilen kullanıcı Benden bahsedenler bölümünde bir bildirim ve kendisinden bahsedilmiş olan sohbetin yapıldığı odanın bağlantısını görür.

Sohbet Odalarında Arama Yapma

Sohbet odalarında anahtar kelimelerle arama yapabilirsiniz. Ayrıca katılımcılar, oda adı ve tarih aralığı gibi kriterleri kullanarak aramanızı daha da daraltabilirsiniz.

Başlamadan Önce

Aramanızın tamamlanabilmesi için sohbet odalarının üyesi olmanız gerekir.


   
Adım 1  İstemci penceresinde Sohbet Odaları simgesini ve ardından Filtreler sekmesini seçin.
Adım 2  Cisco Jabber hub penceresinde kişilerinizi ararken yaptığınız gibi arama kutusuna arama kriterlerinizi girin. Sohbet odası aramalarınız aşağıdaki kısıtlamalara tabidir:
 • Arama, sohbet odasına katıldığınız tarihten o günün tarihine kadar olan içeriklerde yapılır.

 • Arama dizesine harfleri eklemediğiniz sürece aramada özel karakterleri kullanamazsınız.

Adım 3  Aramanın eşleştiği kalıcı sohbet odasını açmak için sonuçlardan birine çift tıklayın.

Sonuçlar kronolojik olarak sıralanır ve odaya göre gruplandırılır. Gösterilen maksimum sonuç sayısı 200’dür ancak daha eski sonuç görüntüleyebilirsiniz.


Attachments

  Outcomes