Cisco Jabber for Windows 11.7’de Sohbetler

Document created by Cisco Localization Team on Jan 26, 2017
Version 1Show Document
 • View in full screen mode
 

Sohbet Pencerelerinde Arama Yapma

Sohbet pencerelerindeki arama çubuğundan kişileri bulabilir, ekleyebilir ve bu kişilere çağrı yapabilirsiniz.


   
Adım 1    Sohbet penceresindeki arama çubuğuna kişinin adını girin.

Doğrudan sohbet penceresinden çağrı yapmak için arama çubuğuna telefon numaraları da girebilirsiniz.

Adım 2    Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak kişinizle konuşma başlatın:
 • Kişiyi bir listeye eklemek veya aramak için imlecinizi kişinin üzerine getirin.
 • Sohbet oturumu başlatmak için kişiye çift tıklayın.

Grup Sohbetleri Başlatma

 

Aynı anda iki veya daha fazla kişiye anlık mesaj göndermek için grup sohbetlerini kullanabilirsiniz. Grup sohbetleri kalıcı değildir, yani bunları iki veya daha fazla kişiyle sohbet oluşturmak için kullanabilirsiniz ancak sohbetin geçmişi saklanmaz.

  
Grup sohbetine davet etmek istediğiniz bir veya birden çok kişi seçin. Bir grup sohbetinde en fazla 200 katılımcı bulunabilir.
 • Grup sohbetindeki bir kullanıcı ile sohbet penceresi açın. Sohbet penceresinin sağ alt köşesindeki Katılımcı ekle düğmesine tıklayın ve diğer katılımcıları seçin.
 • Kişiler listenizden grup sohbetine davet etmek istediğiniz herkesi seçin. Seçili adlara sağ tıklayıp Grup sohbeti başlat’ı seçin.

Yayın Mesajı Gönderme

 

Yayın Anlık Mesajları, birden çok kişiye tek bir anlık mesaj göndermenizi sağlar. Kişi listenizden birden çok kişiyi veya kişilerden oluşan bir grubu seçerek tümüne birden aynı anda bir yayın mesajı gönderebilirsiniz. Alıcılar, yayın mesajlarını bire bir sohbetle aynı şekilde alır.

  

     
Adım 1    Kişi listenizden, anlık mesaj göndermek istediğiniz tüm kişileri seçin.   

Grubun tamamına mesaj göndermek isterseniz, kişi grubu için başlığı seçin.

  
Adım 2    Seçilen kişilere sağ tıklayıp Yayın mesajı gönder’e tıklayın. Yayın Mesajı Gönder iletişim kutusu görüntülenir.
Adım 3    Metin kutusuna mesajınızı girin.   

Yayın mesajına daha fazla kişi eklemek isterseniz bunları Kime alanında arayabilir ve ekleyebilirsiniz.

  
Adım 4    Gönder’e tıklayın.

Dosya Aktarma

Sohbet penceresindeki Dosya gönder simgesini kullanarak Cisco Jabber istemcileri arasında dosya aktarımı yapabilirsiniz. Ayrıca dosyaları sohbet penceresine sürükleyip bırakabilirsiniz.


    
Adım 1    Sohbet penceresinin sağ alt köşesindeki Dosya gönder’i seçin.
Adım 2    Bilgisayarınızdan aktarmak istediğiniz dosyayı seçin.
Adım 3    ’ı seçin.

Sohbet Odaları

Yöneticiniz tarafından etkinleştirilmişse sohbet odalarını kullanabilirsiniz. Hub pencerenizde Sohbet Odaları simgesi varsa sohbet odaları etkin demektir.  

Odanın temasıyla ilgili tartışmaları okumak ve sohbet odasındaki diğer üyelerle odanın teması hakkında tartışmak için sohbet odalarını kullanabilirsiniz. Örneğin yöneticiniz, döviz kurları hakkında tartışmak ve odanın oluşturulmasından bu yana gönderilen önceki tüm mesajları okumak için katılabileceğiniz bir “;Döviz Kurları”; temalı oda oluşturabilir.   

Oda adlarının listesini görüntüleyerek tüm odalara göz atabilir, açık odalara katılabilir veya bir yönetici tarafından bir odaya eklenebilirsiniz. Birden çok odanın üyesi olabilirsiniz. Oda içeriklerini anahtar kelimelere veya gönderen kişilere göre filtreleyebilirsiniz.   

Sohbet Odalarına Katılma

 

   

Sohbet odasına katılım, birden fazla sohbet odası üyesinin ortak sohbet penceresinde bilgi paylaştığı konuşmaya katılmanıza veya söylenenleri okumanıza imkan tanır. Üyesi olduğunuz tüm odalar Odalarım sekmesinde listelenir. Yönetici sizi sohbet odasına eklerse oda hemen Odalarım sekmenizde görüntülenir.   

    

    
Adım 1    Hub penceresindeki Sohbet Odası’na tıklayın ve Tüm Odalar sekmesini seçin.    
Adım 2    Alfabetik olarak listelenen bir odaya göz atın.     Oda belirli üyelerle kısıtlıysa yönetici tarafından eklenmediğiniz sürece odaya katılamazsınız. Üyesi olmadığınız kısıtlı odalarda Katıl düğmesi yerine kilit simgesi görürsünüz.   
Adım 3    Katılmak istediğiniz odanın yanındaki Katıl’a tıklayın. Üyesi olduğunuz odaların yanında onay işareti bulunur.    

Bir Odada Katılım Gösterme

   

Bir odaya katıldıktan sonra odadaki tartışmalarda katılım gösterebilir ve tartışma geçmişini görüntüleyebilirsiniz.    Bazı sohbet odaları belirli üyelerin bilgileri yayınlayabileceği, diğer üyelerin ise salt okunur erişime sahip olduğu, bilgi paylaşma amaçlı odalardır.

    

Üyesi olduğunuz odaları görüntülemek için hub penceresindeki Sohbet Odası simgesini seçip Odalarım’a tıklayın. Girmek istediğiniz odayı çift tıklayın.   

    

Bir sohbet odasına girdiğinizde konuşma geçmişi kalıcı nitelikte olur. Sohbet odasından çıktığınızda ve istemciyi kapattığınızda bile o odadaki konuşmaya dönebilirsiniz. Sohbet odasına döndüğünüzde, oturumunuz kapalıyken diğer üyeler tarafından gönderilen mesajları görüntüleyebilirsiniz. Bir odadaki daha eski mesajları görmek için Daha Fazla Göster’i seçin.   

    

Sohbet penceresinin sağ tarafında mevcut katılımcı listesini görüntüleyin. Katılımcı listesini gösterebilir veya gizleyebilirsiniz.   

    

Odaları Filtreleme

Filtreler

       

Filtreler, arama için tanımladığınız kriterleri kullanarak sohbet odasında arama yapmanızı sağlar. Filtreniz için bulunan yeni eşleşmelerin sayısını gösteren kırmızı bir rozet görürsünüz. Filtreler bir sohbet odasında kullanıcı adınızdan bahsedilmesini içerebilir ya da anahtar kelime veya gönderen adına göre arama yapan özel filtreler oluşturabilirsiniz.   

Filtreler sekmesinde Filtre Oluştur’u seçin. Sohbet odalarını en fazla üç anahtar kelime veya kullanıcı adına göre filtreleyebilirsiniz. Filtreye bir etiket verin ve ardından filtre kriterini tanımlayın. En az bir anahtar kelime veya gönderen kişinin kullanıcı adını belirtmelisiniz ancak gönderen kişi ile en fazla üç anahtar kelime belirtebilirsiniz. Bitirdiğinizde Oluştur’u seçin.   

    

Sonuçlar, okumadığınız kaç sonuç olduğunu belirten bir sayı ile birlikte Filtre sekmesinde listelenir. Filtreniz için yeni bir eşleşme olduğunda sonuçlar otomatik olarak güncellenir. Filtreniz için yeni eşleşmeler olduğunda, eşleşmelerin bulunduğu odalardaki sohbet geçmişini açmak için filtreye tıklayın.   

    

Benden bahsedenler

           

Birisi kullanıcı adınızdan bahsettiğinde sohbet odası filtrelerinizin Benden bahsedenler bölümünde bir bildirim oluşturulur. Kullanıcılardan bahsetmek, kullanıcılara bir sohbet odasında onlardan bahsedildiğine dair bir bildirim gösterir.   

    

Başka bir kullanıcıdan bahsetmek için sohbet penceresindeki metin kutusuna @ sembolünü girin ve dizinde kullanıcıyı aramak için kullanıcı adını sembolün sonuna ekleyin. İstemci, yazdığınız karakterlerle eşleşen kullanıcı adlarını listeler. Bahsetmek istediğiniz kullanıcı adını seçin. İlişkili Jabber kimliği olmayan kullanıcı adlarından da bahsedebilirsiniz. Mesajı gönderdikten sonra bahsedilen kullanıcı Benden bahsedenler bölümünde bir bildirim ve kendisinden bahsedilen sohbetin yapıldığı odanın bağlantısını görür. Esc tuşu ile bahsetme alanından çıkarak @ sembolünü girdiğiniz metnin bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Kullanıcılar sadece sohbet odasının genel olması ve kuruluştaki bir kullanıcı ya da sohbet odasının üyesi olmaları hâlinde bildirim alır.   

    

Sohbet Odalarında Kullanıcılardan Bahsetme

  

Birisi kullanıcı adınızdan bahsettiğinde sohbet odası filtrelerinizin Benden bahsedenler bölümünde bir bildirim oluşturulur.    Diğer kullanıcılardan bahsedildiğinde bu kişiler bir sohbet odasında kendilerinden bahsedildiğini belirten bir bildirim alır.   

   
Başlamadan Önce  

Kullanıcılar sadece sohbet odasının genel olması ve kuruluştaki bir kullanıcı ya da sohbet odasının üyesi olmaları hâlinde bildirim alır.  

   

Bahsetme özelliği sistem yöneticiniz tarafından etkinleştirilmiş olmalıdır.


    
Adım 1    Başka bir kullanıcıdan bahsetmek için bir sohbet odasında, sohbet penceresindeki metin kutusuna @ sembolünü girin ve dizinde kullanıcıyı aramak için kullanıcı adını sembolün sonuna ekleyin.     İstemci, yazdığınız karakterlerle eşleşen kullanıcıların adlarını listeler.    
Adım 2    Bahsetmek istediğiniz kullanıcı adını seçin. İlişkili Jabber kimliği olmayan kullanıcı adlarından da bahsedebilirsiniz. @ sembolünü girdiğiniz metnin bir parçası olarak da kullanabilirsiniz.    
Adım 3    Bahsetme alanından çıkmak için Esc tuşunu kullanın.

 

Mesajı gönderdikten sonra bahsedilen kullanıcı Benden bahsedenler bölümünde bir bildirim ve kendisinden bahsedilmiş olan sohbetin yapıldığı odanın bağlantısını görür.   

Sohbet Odalarında Arama Yapma

  

Sohbet odalarında anahtar kelimelerle arama yapabilirsiniz. Ayrıca katılımcılar, oda adı ve tarih aralığı gibi kriterleri kullanarak aramanızı daha da daraltabilirsiniz.   

    
Başlamadan Önce  

Aramanızın tamamlanabilmesi için sohbet odalarının üyesi olmanız gerekir.  

   

    
Adım 1    İstemci penceresinde Sohbet Odaları simgesini ve ardından Filtreler sekmesini seçin.   
Adım 2    Cisco Jabber hub penceresinde kişilerinizi ararken yaptığınız gibi arama kutusuna arama kriterlerinizi girin.     Sohbet odası aramalarınız aşağıdaki kısıtlamalara tabidir:         
    
 •      

  Arama, sohbet odasına katıldığınız tarihten o günün tarihine kadar olan içeriklerde yapılır.     

       

 •      

  Arama dizesine harfleri eklemediğiniz sürece aramada özel karakterleri kullanamazsınız.     

       

     
    
Adım 3    Aramanın eşleştiği kalıcı sohbet odasını açmak için sonuçlardan birine çift tıklayın.    

 

Sonuçlar kronolojik olarak sıralanır ve odaya göre gruplandırılır. Gösterilen maksimum sonuç sayısı 200’dür ancak daha eski sonuç görüntüleyebilirsiniz.  

Özel Sohbet Uyarı Sesleri Ekleme

Özel sohbet uyarı sesleri ekleyebilirsiniz. Tüm ses dosyaları .wav ses biçiminde olmalıdır. Desteklenen biçimler şunlardır:
 • WAV_FORMAT_PCM_8KHZ

   

 • WAV_FORMAT_PCM_16KHZ

   

 • WAV_FORMAT_PCM_24KHZ

   

 • WAV_FORMAT_PCM_24KHZ_STEREO

   

 • WAV_FORMAT_PCM_44KHZ

   

 • WAV_FORMAT_PCM_48KHZ

   

 • WAV_FORMAT_PCM_48KHZ_STEREO

   

 • WAV_FORMAT_MU_LAW_8KHZ

   

 • WAV_FORMAT_A_LAW_8KHZ

   

 • WAV_FORMAT_G729

   


   
Adım 1    Sisteminizdeki Jabber Chat Alerts klasörüne gidin. Tipik bir kurulumda bu yol şu şekildedir: C:\Program Files (x86)\Cisco Systems\Cisco Jabber\Sounds\Jabber Chat Alerts.
Adım 2    Özel sohbet uyarı ses dosyanızı Jabber Chat Alerts klasörüne kopyalayın. Artık yeni sohbet uyarı sesi seçeneğini Seçenekler penceresindeki Sesler ve Uyarılar sekmesinde görebilirsiniz.

 

Attachments

  Outcomes