Cisco Jabber for Windows 11.7’de Çağrılar

Document created by Cisco Localization Team on Jan 27, 2017
Version 1Show Document
 • View in full screen mode
 

Çağrılar

Jabber Çağrıları

 

Sistem yöneticinizin Jabber Çağrıları özelliğini etkinleştirmiş olması gerekir.

  

Jabber Çağrılarını kullanarak başka bir Cisco Jabber istemcisi arayabilirsiniz. Jabber kullanarak yaptığınız diğer tür telefon görüşmelerinin aksine, Jabber Çağrılarını kullanırken aşağıdaki gibi bazı farklılıklar vardır. Örneğin:

  
 •  

  Aynı anda yalnızca bir kişiyle Jabber Çağrısı yapabilirsiniz.

    

 •  

  Bir Jabber Çağrısındayken başka bir kişiye çağrı yaparsanız önce mevcut çağrınızın bağlantısı kesilir.

    

 •  

  Bir kişiyle Jabber Çağrısı başlattığınızda ve aynı anda bu kişi sizinle Jabber Çağrısı başlattığında, çağrınız bağlanır ve gelen çağrı bildirimi almazsınız.

    

  

Jabber Çağrısı yapmak için aktif konuşma penceresinden veya kişi listenizden Çağrı simgesini seçin ve Jabber Çağrısı seçeneğini belirleyin.

  

Aktif Konuşmalardan Numara Çevirme

   

Bir konuşma penceresine telefon numarası girdiğinizde, numara tıklanabilir bir bağlantı olarak görünür. Siz ve sohbet ettiğiniz kişi numaraya tıklayarak Jabber Çağrısı başlatabilir.

  

Telefon numaraları en az dört rakam uzunluğunda olmalıdır. Numara + ile başlıyorsa en az 11 rakam uzunluğunda olmalıdır.

  

Çağrıları Yönlendirme

Cisco Jabber’dan tüm çağrıları sesli postaya veya farklı bir telefona yönlendirebilirsiniz.


   
Adım 1    Ana pencerede telefon denetimi menüsünü seçin.
Adım 2    Çağrıları şuraya yönlendir’i seçip uygun bir seçenek belirleyin.

Konferans Çağrıları Başlatma

Konferans çağrıları iki veya daha fazla katılımcıdan oluşur. Konferans çağrılarını çeşitli şekillerde başlatabilirsiniz:
 • Çağrıdayken - Bir çağrıdayken, çağrı denetim şeridindeki Diğer düğmesine tıklayarak ve ardından Konferans Çağrısı seçeneğini belirleyerek çağrıyı konferans çağrısına dönüştürebilirsiniz.

   

 • Grup başlığından - Bir grup başlığının üzerine gelip çağrı düğmesine tıklayarak o gruptaki tüm uygun kişilerle bir konferans çağrısı başlatabilirsiniz.

   

 • Birden fazla kişiyi seçerek - Konferans çağrınıza dahil etmek istediğiniz kişileri seçerek ve seçilen kişilerden herhangi birinin üzerine geldiğinizde görüntülenen çağrı düğmesine tıklayarak bu kişilerle konferans çağrısı başlatabilirsiniz.

   

Kişileri konferans çağrısına aşağıdaki gibi ekleyebilirsiniz:
 • Katılımcı ekle alanında kişileri arayın.

   

 • Kişiler sekmenizden kişileri konferans çağrısı penceresine sürükleyip bırakın.

   

Sohbetle Yanıtlama

Kişilerinizden bir çağrı aldığınızda aşağıdaki seçeneklerden birini belirleyebilirsiniz:

 • Yanıtla

   

 • Reddet

   

 • Sohbetle yanıtla

   

Sohbetle yanıtla’yı seçerseniz çağrı otomatik olarak sesli postanıza yönlendirilir. Ayrıca hızlı bir yanıt gönderebilmeniz için arayan kişiyle bir sohbet penceresi de açılır.

Bu özelliği kullanmak için sesli postanın ayarlanmış olması gerekir.

SIP URI Kullanarak Bir Kişiyi Arama

 

Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcıları (URI) ile çağrı yapmak ve kişileri çözümlemek için URI aramasını kullanabilirsiniz. Örneğin, Anita Perez adlı bir kullanıcının dizin numarasıyla ilişkili SIP URI'si şöyle olur: aperez@ornek.com. URI araması, kullanıcıların Anita’yı dizin numarası yerine SIP URI’si ile arayabilmenize olanak tanır.

  

SIP URI ile ayrıca DTMF sesleri de gönderebilirsiniz.

  

Yöneticiniz URI aramasını etkinleştirmiş olmalıdır.

  
Bir kişiyi SIP URI’sini kullanarak aramak için:
 • SIP URI’yi girin ve çağrı düğmesine tıklayın.

  Siz yazarken eşleşen sonuçlar görüntülenir.

 • DTMF sesleri göndermek için tam SIP URI’yi girin ve DTMF seslerini ekleyin. Örneğin Anita Perez’i 1234 dahili numarasıyla aramak için aperez@ornek.com,1234 girin.

Ses Cihazını Değiştirme


      
Adım 1    Kulaklığınızı veya diğer ses cihazınızı uygun USB portuna takın.
Adım 2    Hub penceresinde telefon denetimi menüsünü seçin ve Çağrılar için bilgisayarımı kullan seçeneğini belirleyin. Alt menüde şu anda kullanımda olan ses cihazı listelenir. Hoparlör cihazları, mikrofon cihazları ve kulaklıklar arasında ayrım yapmak için farklı simgeler kullanılır. İki ses cihazı kullanılıyorsa (biri hoparlör, diğeri mikrofon için) bunların her ikisi de listelenir.
Adım 3    Ses cihazını değiştirmek için Ses Seçenekleri’ne tıklayın. Seçenekler iletişim kutusunun Ses sekmesi görüntülenir.
Adım 4    Hoparlör ve mikrofon için tercih ettiğiniz cihazı seçin.
Adım 5    Tamam düğmesini tıklayın.

Kişilere Çağrı Simgeleri Gönderme

Sohbet penceresinde başka bir kullanıcıya çağrı simgesi gönderebilirsiniz. Böylece kullanıcı sizi aramak için simgeye tıklayabilir. Bu çağrı simgeleri, kişilerden çağrı istemenin kolay bir yoludur. Bir kişi çağrı simgesi aldığında sizinle bir telefon görüşmesi başlatmak için simgeye tıklayabilir.

Sohbet pencerenizdeki kişi veya kişilere bir telefon simgesi göndermek için aşağıdaki komutlardan birini sohbet pencerenize girin. Kişileriniz telefon simgesine tıklayarak sizinle bir çağrı başlatabilirler. :callme veya :telephone

Uzak Uç Kameraları Kontrol Etme

Uzak uç kamera kumandalarını destekleyen çağrılarda, görüntülü çağrılar sırasında daha iyi görüntü elde etmek için uzak uç kamerayı ayarlayabilir veya kameraların konferans düzenini kontrol edebilirsiniz. Uzak uç kamera kumandası etkinse çağrınızda bir Uzak Uç Kamera Kumandasını Göster simgesi görüntülenir. Bu simgeyi seçtiğinizde çağrınızın bağlantı şekline göre uzak uç kamerayı hareket ettirebilir veya video ekranlarının konferans düzenini değiştirebilirsiniz.

Kontrol edilebilen bir cihaza sahip bir kişiyi veya birimi doğrudan aradığınızda, birden çok kişi aynı anda o cihaza bağlı olsa da uzak uç kamerayı kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte eğer Cisco köprüsüne çağrı yapıyorsanız sadece çeşitli kameraların konferans çağrınızda nasıl görüntülenmesini istediğinizi seçebileceğiniz şekilde konferans düzenini kontrol edebilirsiniz.

Başlamadan Önce

Bu özellik, çağrı yaptığınız sistem destekliyorsa ve yöneticiniz özelliği sizin için etkinleştirdiyse kullanılabilir. Ayrıca softphone modunda olmalı, yani hub penceresinde Çağrılar için bilgisayarımı kullan’ı seçmiş olmalısınız.


   
Adım 1    Görüntülü çağrı başlattıktan sonra Uzak Uç Kamera Kumandasını Göster simgesini seçin.
Adım 2    Çağrıyı kontrol etmek için kaydırma, eğme ve yakınlaştırma düğmesini kullanın.
 • Cihazlara yapılan doğrudan çağrılarda, denetimleri kullanarak kamerayı sola veya sağa kaydırın, kamerayı yukarı veya aşağı eğin ve kamerayı yakınlaştırıp uzaklaştırın.
 • Köprülere yapılan çağrılarda, denetimleri kullanarak istediğiniz konferans yerleşimini seçin.
 

Kamerayı manuel olarak kontrol etmek için aşağıdaki klavye kısayollarını da kullanabilirsiniz:

                      
SeçenekAçıklama
Yukarı eğ

Yukarı ok tuşu

Aşağı eğ

Aşağı ok tuşu

Sola kaydır

Sol ok tuşu

Sağa kaydır

Sağ ok tuşu

Yakınlaştır

Artı işareti (Shift + Eşittir tuşu)

Uzaklaştır

Eksi işareti tuşu


Özel Zil Sesleri Ekleme

Özel zil sesleri ekleyebilir ve bunları gelen çağrılarınızda zil sesi olarak ayarlayabilirsiniz. Tüm ses dosyaları .wav ses biçiminde olmalıdır. Desteklenen biçimler şunlardır:
 • WAV_FORMAT_PCM_8KHZ

   

 • WAV_FORMAT_PCM_16KHZ

   

 • WAV_FORMAT_PCM_24KHZ

   

 • WAV_FORMAT_PCM_24KHZ_STEREO

   

 • WAV_FORMAT_PCM_44KHZ

   

 • WAV_FORMAT_PCM_48KHZ

   

 • WAV_FORMAT_PCM_48KHZ_STEREO

   

 • WAV_FORMAT_MU_LAW_8KHZ

   

 • WAV_FORMAT_A_LAW_8KHZ

   

 • WAV_FORMAT_G729

   


   
Adım 1    Sisteminizdeki Ringtones klasörüne gidin. Tipik bir kurulumda bu yol şu şekildedir: C:\Program Files (x86)\Cisco Systems\Cisco Jabber\Sounds\Ringtones.
Adım 2    Özel zil sesi dosyasını Ringtones klasörüne kopyalayın. Artık yeni zil sesi seçeneğini Seçenekler penceresindeki Sesler ve Uyarılar sekmesinde görebilirsiniz.

 

Attachments

  Outcomes