Cisco Meeting Center'ı Yapılandırma

Document created by Cisco Localization Team on Feb 3, 2017Last modified by Cisco Localization Team on Apr 5, 2017
Version 2Show Document
 • View in full screen mode
 

Meeting Center için Oturum Sonu Sayfasını Değiştirme

Bu prosedür yalnızca Meeting Center içindir.

 

Bir WebEx oturumu sonlandığında açılan giriş sayfasını değiştirebilirsiniz. WebEx, toplantı sahipleri için bir sayfa ve katılımcılar için başka bir sayfa görüntüler; her iki sayfayı da değiştirmek için bu prosedürü kullanabilirsiniz.

 
       
1    Sol navigasyon çubuğunda Yapılandırma > Meeting Center öğesini seçin ve Site Seçenekleri bölümünü bulun.
2              Varsayılan toplantı sahibi giriş sayfası: bölümünde, Özelleştirilmiş sayfa kullan'ı seçin.
3              URL alanında, oturumun sonlanmasının ardından toplantı sahipleri için görüntülenmesini istediğiniz sayfanın URL'sini girin.
4              Varsayılan katılımcı sayfası: bölümünde, Özelleştirilmiş sayfa kullan'ı seçin.
5              URL alanında, oturumun sonlanmasının ardından katılımcılar için görüntülenmesini istediğiniz sayfanın URL'sini girin.
6              Site Ayarlarını Güncelle'yi seçin.

Site Seçenekleri

 
                                  

Seçenek

 

Açıklama

 

Varsayılan toplantı sahibi giriş sayfası

 

Toplantılar sona erdiğinde toplantı sahiplerine görüntülenecek sayfayı belirtir. Aşağıdaki seçenekler arasından seçim yapın:

 
 • WebEx etiketli varsayılan sayfayı kullan: Varsayılan WebEx sayfasını görüntülemek için. Ücretsiz WebEx deneme sürümlerine yönelik promosyon içeriğini de görüntülemek için Promosyon içeriğini göster'i seçin.

   

 • Özelleştirilmiş sayfa kullan: Toplantılar sona erdiğinde toplantı sahiplerine görüntülenecek başka bir sayfanın URL'sini girin.

   

  Not      

  URL'ye "http://" girmenize gerek yoktur.

   
   
 

Varsayılan Katılımcı giriş sayfası

 

Toplantılar sona erdiğinde katılımcılara görüntülenecek sayfayı belirtir. Aşağıdaki seçenekler arasından seçim yapın:

 
 • WebEx etiketli varsayılan sayfayı kullan: Varsayılan WebEx sayfasını görüntülemek için. Ücretsiz WebEx deneme sürümlerine yönelik promosyon içeriğini de görüntülemek için Promosyon içeriğini göster'i seçin.

   

 • Özelleştirilmiş sayfa kullan: Toplantılar sona erdiğinde katılımcılara görüntülenecek başka bir sayfanın URL'sini girin.

   

  Not      

  URL'ye "http://" girmenize gerek yoktur.

   
   
 

Sayfaya katıl

 

Toplantı sahiplerinin ve katılımcıların toplantılara katılmak için kullandığı ücretsiz WebEx deneme sürümlerine yönelik promosyon içeriğini görüntülemek için Promosyon içeriğini göster'i seçin.

 

Davet e-postası

 

Davet e-postalarında ücretsiz WebEx deneme sürümlerine yönelik promosyon içeriğini görüntülemek için Promosyon içeriğini göster'i seçin.

 

Toplantı İçi Bilgi sekmesi

 

"Çevrimiçi toplantı yaparak çevreye duyarlı bir şekilde çalıştığınız için teşekkürler" diyen "çevre dostu” iletisini göstermek isteyip istemediğinizi belirtir.

 

Otomatik olarak kaydet...

 

Ağ Tabanlı Kayıt (NBR) seçeneğini kullanarak tüm oturumları otomatik olarak kaydetmek isteyip istemediğinizi belirtir.

 
Not      

Bu özellik, yalnızca sitenizde kayıt seçeneği sağlanıyorsa kullanılabilir.

 
 

Bildirim e-postası gönder...

 

Toplantı kaydı hazır olduğunda toplantı sahibine bildirim e-postası göndermek isteyip istemediğinizi belirtir. Bu, tüm oturumları Otomatik olarak kaydetme seçeneği açıldığında önerilmez.

 

Telekonferansı Canlı Tutmayı Etkinleştir

 

Telekonferansın toplantı sahibi toplantıyı sonlandırdıktan sonra devam etmesine izin vermek isteyip istemediğinizi belirtir.

 

Varsayılan Ayar

 

Telekonferansı Canlı Tut ayarı için varsayılan değeri etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

 

Toplantı sahibinin toplantıyı bitirmeden ayrılmasına izin ver

 

Toplantı sahibi ayrıldığında toplantıların otomatik olarak sonlandırılıp sonlandırılmayacağını belirtir.

 
 

Mobil Cihazlarda WebEx Toplantılarını Kullanma Hakkında

Toplantıları görüntülemek, sonlandırmak ve toplantılara katılmak için Mobil cihazlarda bir bilgisayarda olduğu gibi WebEx Toplantılarını kullanabilirsiniz. Web tarayıcısına ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine, birçok toplantı işlevini sağlamak için cihazınıza WebEx Toplantı uygulaması yüklenir.

 

WebEx Toplantıları iPhone, Android, Windows Phone ve BlackBerry cihazlarında çalışır. Cihazınızın Meeting Center, Event Center ve Training Center uygulaması için desteklenip desteklenmediği hakkında bilgi için bkz. http://www.webex.com/products/web-conferencing/mobile.html.

 

Mobil Cihazlar için WebEx Toplantılarını Etkinleştirme

Mobil cihazlarda WebEx Toplantılarının entegrasyonu için desteği etkinleştirebilirsiniz. Entegrasyon tamamlandığında, bir davetlinin aldığı her toplantı daveti e-postası aşağıdaki bilgileri içerir:

 
 • Toplantıya katılma talimatları

   

 • Toplantıya katılma bağlantısı

   

 • Davetli henüz yüklememişse WebEx uygulamasını indirme bağlantısı.

   

 
   
1    Yapılandırma > Ortak Site Ayarları > Seçenekler öğesini seçin.
2              Site Seçenekleri bölümüne kaydırın.            Şunun için Mobil Destek altında etkinleştirilecek cihazları işaretleyin.

CMR Karma Kurulumu

Sadece Meeting Center için

 

Daha önceden WebEx Etkin TelePresence veya Cisco WebEx OneTouch adlarıyla bilinen İş Birliği Toplantı Odaları (CMR) Karma özelliği siteniz için sağlandığında, kullanıcılar WebEx ve TelePresence ile toplantı planlayarak toplantılara katılabilirler. Dahili TelePresence ekipmanları en son sürüme yükseltilmişse birleştirilmiş toplantıda WebEx kullanıcıları TelePresence kullanıcılarıyla etkileşim kurabilir. WebEx kullanıcıları, TelePresence katılımcılarına içerik görüntüleyebilir ve bu katılımcılarla içerik paylaşabilir.

 

CMR Karma seçeneklerine ek olarak şunları da yapmanız gerekir:

 
 • WebEx Hızlı Erişim Araçları’nın Microsoft Outlook’a entegre edildiğinden emin olun. CMR Karma için bu iki adımlı bir süreçtir:

   

  • Site ayarlarını Hızlı Erişim Araçları için yapılandırın.

    

  • CMR Karma kullanıcılarının WebEx Hızlı Erişim Araçları’nı kullanarak Microsoft Outlook ile sadece WebEx toplantıları planlamalarına izin vermek için sitenizde Microsoft Exchange için TelePresence Yönetim Paketi Eklentisi (TMXSE) kurulu olmalıdır. TMSXE yapılandırma konusunda bilgi için Cisco İşbirliği Toplantı Odaları (CMR) Karma Yapılandırma Kılavuzu'na bakın.

    

   

  Not


  • CMR Karma özelliği yalnızca Windows için Microsoft Outlook entegrasyonunda desteklenir. Şu anda başka hiçbir Hızlı Erişim Araçları entegrasyonu CMR Karma'yı desteklememektedir.

    

  • CMR Karma etkinleştirildiğinde, Microsoft Outlook entegrasyonunun işlevselliği ve görünümü değişir. Daha fazla bilgi için Meeting Center Kullanıcı Kılavuzları sayfasından edinilebilen WebEx ve TelePresence’in Outlook’a Entegrasyonu Kullanıcı Kılavuzu'na bakın.

    

   
   
 • Meeting Center TelePresence oturum türünün şunlar için etkinleştirilmiş olduğundan emin olun:

   

  • Siteniz

    

  • Sitenizdeki yeni kullanıcılar

    

   Bu seçenek tüm yeni kullanıcı hesapları için varsayılan olarak etkindir ancak istenirse kapatılabilir.

    

  • CMR Karma toplantılarını düzenleyen her bir kullanıcı

    

   
 • Sitenizdeki toplantılar sırasında düşük bant genişliği sorunlarını azaltmak için önlemler alın:

   

  • UDP/TCP SSL üzerinden VoIP ve video bağlantısı seçin.

    

  • Meeting Center siteniz için video bant genişliği ayarını varsayılan olarak maksimum 15 kare/sn'de tutun.

    

  • CMR Karma toplantılarınızın karşılanabilmesi için gereken toplam bant genişliğini sağlayın. CMR Karma toplantılarına yönelik önerilen bant genişliği yapılandırması ayarları hakkında daha fazla bilgi için Cisco WebEx Ağ Bant Genişliği Belgesi’ne ve Cisco İş Birliği Toplantı Odaları (CMR) Karma Yapılandırma Kılavuzu’ndaki "Önkoşullar" bölümüne bakın.

    

   Video gereksinimleri ve sınırlamalar hakkında bilgi için Meeting Center Kullanıcı Kılavuzu sayfası > Sürüm Notları bölümünden edinebileceğiniz Video Sürüm Notları’na bakın.

    

   
 • Toplantılarınızda kullanılmak üzere Telefon Hizmeti Sağlayıcısı (TSP) sesine izin verin (yapılandırılırsa).

   

 • CMR Karma için hangi toplantı şablonunun kullanıldığını öğrenin.

   

 •           Meeting Center Kullanıcı Kılavuzları sayfası > Sürüm Notları bölümünden edinebileceğiniz Site Yönetimi Sürüm Notları içindeki CMR Karma ile ilgili bilinen en son sorun ve sınırlama bilgilerine başvurun.

   

 

CMR Karma Seçeneklerini Belirleme

Başlamadan Önce

Sitenizde hem CMR Karma kullanıcılar hem de CMR Karma olmayan kullanıcılar varsa ve CMR Karma kullanıcılarının WebEx Hızlı Erişim Araçları’nı kullanarak Microsoft Outlook ile sadece WebEx toplantıları planlamalarına izin vermek için sitenizde Microsoft Exchange için TelePresence Yönetim Paketi Eklentisi (TMXSE) kurulu olmalıdır. TMSXE yapılandırma konusunda bilgi için Cisco İşbirliği Toplantı Odaları (CMR) Karma Yapılandırma Kılavuzu'na bakın.

 

Sitenizde kullanılabilir olması için CMR Karma özelliğinin yöneticiniz tarafından açılmış olması gerekir.

 
           
1    Sol navigasyon çubuğunda, Yapılandırma > Ortak Site Ayarları > OneTouch öğesini seçin.
2              TelePresence Seçenekleri bölümünde, Cisco WebEx OneTouch toplantılarına izin ver (Sadece MC) seçeneğini kontrol edin.

Bu seçeneği belirlemezseniz, geriye kalan CMR Karma (OneTouch TelePresence) seçenekleri griye döner.

3              Cisco TMS yer ayırtma servisi URL'si alanına, Cisco TelePresence Yönetim Paketi (TMS) ile Cisco WebEx veri merkezi arasındaki bağlantıyı yetkilendiren toplantı sahibi adresini girin.

Bu TMS seçeneği, CMR Karma’nın (OneTouch 2.0 olarak da bilinir) siteniz için sağlandığının göstergesidir. Bu seçenek CTSMAN’ye işaret ediyorsa siteniz hâlâ OneTouch 1.0 için sağlanmaktadır. OneTouch 1.0 ile OneTouch 2.0 arasındaki farklılıklar için Meeting Center sitesinde bulabileceğiniz Site Yönetimi sürüm notlarına bakın. TMS yapılandırma konusunda bilgi için İş Birliği Toplantı Odaları (CMR) Karma Yapılandırma Kılavuzu’na başvurun.

 

Cisco TMS, Cisco TelePresence toplantılarını planlamakla sorumludur. TelePresence sistemine başarılı bir şekilde bağlamak için doğru toplantı sahibi adresini girmeniz gerekir.

 
4    Davet e-postasının bir kopyasını toplantı sahibine göndermek isteyip istemediğinizi seçin.

Bu seçenek işaretlendiğinde, toplantı sahibi iki adet e-posta alır. Bunlardan biri toplantı sahibi erişim kodunu içerir ve toplantı sahibine gönderilir; diğeri ise toplantı katılımcılarına iletilir. Bu seçenek varsayılan olarak işaretli değildir.

 
5    Katılımcılarınıza ücretsiz telefon numaralarını gösterip göstermeyeceğinizi seçin.
6    Paylaşım sırasında ya da video CMR Karma toplantısında görüntülendiğinde, tüm kullanıcılar için en iyi deneyimi sağlamak amacıyla TelePresence bant genişliği kontrolünü etkinleştir öğesini işaretleyin. WebEx Müşteri Desteği tarafından tavsiye edilmediği sürece bu seçeneğin işaretini kaldırmayın.
7              TelePresence karşılama ekranını görüntüle seçeneğinin işaretinin kaldırıldığından emin olun. Karşılama ekranı, bu seçenek işaretlendiğinde TelePresence cihazlarında canlı video (ekran paylaşımına karşı) görüntülemek için kullanılan ekran alanı miktarını en aza indirebilir. Bu seçeneği yalnızca toplantı bilgileri, gelen çağrı numaraları ve Toplantı Sahibi anahtarı gibi belirli ayrıntıların görüntülenmesinin önem taşıdığı durumlarda etkinleştirin.
8              WebEx VoIP ve video bağlantısı altında Otomatik olarak şifreli UDP/TCP SSL’yi seçin.

Bu, TelePresence Ağ Geçidine UDP üzerinden bağlanması için Cisco TMS’e izin verir. UDP bağlantısına izin verilmiyorsa Cisco TMS, TCP/SSL’ye geri dönüş yapar. WebEx Müşteri Desteği tarafından tavsiye edilmediği sürece TCP SSL öğesini seçmeyin.

 
9    Kullanıcıların, bilgisayarları yoluyla sese bağlanmalarına izin vermek istemiyorsanız Karma VoIP’i devre dışı bırak seçeneğini işaretleyin.
10              Güncelle'yi seçin.

İşbirliği Toplantı Odaları Seçeneklerini Belirleme

Başlamadan Önce

İşbirliği Toplantı Odaları (CMR), yalnızca Meeting Center için kullanılabilen isteğe bağlı bir özelliktir. Siteniz için sağlanması durumunda, öncelikle site yöneticisi tarafından etkinleştirilmesi gerekir. CMR etkinleştirildiğinde kullanıcılar için tek tek açılabilir veya kapatılabilir.

 

Not


CMR toplantısı ayarlarsanız ve katılımcılar şifrelenmemiş iletişim durumu cihazlarıyla katılırsa, ilişkili WebEx toplantısı şifrelenmiş olarak kabul edilmez.

 
 
       
1    Sol navigasyon çubuğunda, Yapılandırma > Ortak Site Ayarları > Seçenekler öğesini seçin.
2              Bulut İşbirliği Toplantı Odası Seçenekleri bölümünde, Video cihazının bant genişliği kontrolünü etkinleştir onay kutusunu işaretleyin.
3              WebEx VoIP ve video bağlantısı altında, WebEx toplantı uygulaması ve multimedya sunucusu (VoIP ve video) arasında bir bağlantı yöntemi seçin.
 • Otomatik şifrelemeli UDP/TCP SSL (Önerilir): WebEx toplantı uygulamasının, şifrelenmiş bir UDP kullanarak multimedya sunucusuna bağlanmasını sağlar. UDP bağlantısına izin verilmiyorsa uygulama SSL'e geri döner. Bu seçenek, özellikle trafiği en aza indirmeniz gerekiyorsa en esnek olanıdır.
 • TCP SSL: WebEx toplantı uygulamasının, SSL kullanarak multimedya sunucusuna bağlanmasını sağlar.
4    Toplantı davet e-postalarında görünen basit ve sayısal bir çağrı dizisi yapılandırmak için Bir pilot numara kullan seçeneğini işaretleyin (örneğin, [kullanıcıadı]@[siteadı].webex.com veya 1234). İşaretlenmezse kullanıcılar, e-posta davetinde görünen, sistem tarafından oluşturulmuş, siteye özgü pilot URI'yi çevirerek toplantılara katılırlar.
5    İşbirliği Toplantı Odaları özelliği varsayılan olarak açıktır. Siteniz için bu özelliği kapatmak istiyorsanız Kişisel Toplantı Odasını Etkinleştirme işaretini kaldırın.
6    Açılır listeden bir sayı seçerek gereken Toplantı Sahibi PIN uzunluğunu ayarlayın.

Yeni veya güncellenmiş Toplantı Sahibi PIN uzunluğu, burada seçilen sayıyla eşleşmelidir. Ancak, uzunluğu daha kısa bir PIN olacak şekilde güncellerseniz kullanıcı değiştirmediği takdirde daha uzun olan orijinal PIN çalışmaya devam eder.

 

Video Geri Aramayı Etkinleştirme

Kullanıcıların, daha hızlı bir şekilde video uç noktalarından toplantılara katılmasını kolaylaştırmak için Video Geri Arama'yı etkinleştirin.
 • WebEx Toplantıları mobil uygulaması kullanıcıları, akıllı telefon veya tabletlerinde (iOS ve Android) bir düğmeye dokunarak toplantıya katılabilirler.

   

 • Masaüstü kullanıcıları, sesli aramaya benzer bir şekilde video uç noktalarında bir video çağrısı alabilirler.

   

Başlamadan Önce

WebEx sitesi, WebEx Karma Ses veya Bulut Bağlantılı Ses ile yapılandırılmalıdır.

     
1    Sol navigasyon çubuğunda, Yapılandırma > Ortak Site Ayarları > Seçenekler öğesini seçin.
2              Bulut İş Birliği Toplantı Odaları Seçenekleri bölümünde Video Geri Aramayı Etkinleştir onay kutusunu işaretleyin.
3    Aşağıdaki seçeneklerden birini belirleyerek kullanıcıların toplantılara katılırken 1 öğesine basmalarının gerekip gerekmediğini belirtin.
 • "1" rakamına basmadan
 • "1" rakamına basılması gerekir
4              Güncelle'yi seçin.

Maksimum Video Bant Genişliğini Ayarlama

Toplantı içi video için maksimum video kare hızını değiştirebilirsiniz; varsayılan 15 fps'dir. Bu seçenek, yalnızca Meeting Center siteleri için kullanılabilir.

    
1    Sol navigasyon çubuğunda, Yapılandırma > Ortak Site Ayarları > Seçenekler öğesini seçin.
2              Site Seçenekleri bölümünde, Maksimum video bant genişliğini şuna ayarla: listesinde aşağıdaki ayarlardan birini seçin:
 • Düşük (5 fps, orta çözünürlük)

 • Orta (15 fps, yüksek çözünürlük)

 • Yüksek (30 fps, yüksek çözünürlük)

3              Güncelle'yi seçin.
 

Attachments

  Outcomes