Bilinen WebEx Meeting Center Video Konferansı Sorunları ve Kısıtlamaları (WBS32)

Document created by Cisco Localization Team on Mar 28, 2017Last modified by Cisco Localization Team on Jul 21, 2017
Version 3Show Document
 • View in full screen mode
 

Bilinen WebEx Video Konferansı Sorunları ve Kısıtlamaları (WBS32)

WebEx Meeting Center Video konferans ve CMR Karma ortak bilinen sorunlar

Bu bölümde, önceden CMR Bulut toplantıları olarak bilinen WebEx Meeting Center Video Konferans toplantılarını ve CMR Karma toplantılarını etkileyen bilinen sorunlar ve kısıtlamalar bulunmaktadır.

  
 •  

  WebEx uygulamalarında görüntülü konferans sistemlerine veya uygulamalarına video gönderimi  

    

  WebEx Meeting Center video veya CMR Karma toplantı her zaman video sistemleri ile WebEx arasındaki iyi video çözünürlüğünde başlar. Yüksek çözünürlüklü videoya erişilebiliyorsa tüm katılımcılar erişebilir. WebEx tarafında herhangi bir katılımcı kötü ağ koşullarıyla karşılaşırsa, video sistemleri ve WebEx uygulaması arasındaki çözünürlük bu katılımcının katılmasını sağlamak için düşürülür. Sonuç olarak, video çözünürlüğü diğer tüm katılımcılar için de kötü olacaktır. Bir WebEx uygulamasının hem video ve uygulama hem de ekran paylaşımı (daha önce "masaüstü paylaşımı" olarak biliniyordu) içeriği alabilmesi için WebEx Bulut'tan işlemesi gereken minimum bit hızı 1,2 Mbps'dir. Bundan azı, WebEx uygulamasının yalnızca paylaşılan uygulamayı veya ekranı göstermesine neden olur.

    

  Hakkında bilgi önerilen bant genişliği yapılandırma ayarları için WebEx Meeting Center video konferans toplantıları için bkz. Cisco WebEx ağ bant genişliği teknik incelemesi.

    

  CMR Karma toplantılarına yönelik önerilen bant genişliği yapılandırma ayarları için Cisco TelePresence Management Suite (TMS) Yapılandırma Kılavuzları sayfasındaki Cisco İş Birliği Toplantı Odaları (CMR) Karma Yapılandırma Kılavuzu'nun "Cisco WebEx Özellikleri ve Önemli Notlar" bölümündeki "Önkoşullar" kısmına ve "Sorun Giderme" bölümündeki "Windows veya Mac'te WebEx Meeting Center İstemcisinin Düşük Bant Genişliği Sorunlarını Gidermek için İpuçları" kısmına bakın. Ayrıntılı bilgi için Cisco WebEx Ağ Bant Genişliği Beyaz Kağıt'a başvurun.

    

 •  

  Sunum ve veri paylaşım kalitesi 

    

  Yeterli bant genişliğiniz yoksa WebEx görüntülü konferans ve CMR Karma toplantılarında sunum ve veri paylaşımınızın kalitesi XGA’ye (1024 x 768 çözünürlük) ve saniyede 5 kareye (FPS) düşebilir. TelePresence sistemlerinde, kullanıcılar "sinemaskop" biçimini görür.

    

  Tüm WebEx istemcilerinin varsayılarak sahip en az 2Mbps bant genişliği, kullanıcıların toplantı 720p en fazla 5 FPS paylaşımı içerik yararlanabilirsiniz.

    

  WebEx istemcilerinin en az 3 Mbps bant genişliği varsa, içerik Paylaş 1080 p'de 3 FPS kalitedir.

    

 •  

  Toplantı içi video deneyimi  

    

  WebEx kullanıcıları, WebEx uygulamasında yalnızca aktif konuşmacıyı veya en son aktif olan konuşmacının video sistemini görebilir. Video sistemlerindeki konuşmayan kullanıcılar WebEx uygulamasında görünmez.

    

  Video sistemindeki kullanıcılar, ekranlarında yalnızca WebEx'teki aktif konuşmacıyı veya en son aktif olan konuşmacıyı görebilir. Konuşmayan WebEx kullanıcıları ekranlarında görünmez.

    

 •  

  Tam ekran video görünümü 

    

  Sunum yapan kişiler ekranını, bir uygulamayı veya belgeyi paylaşırken tam ekran videoya geçtiğinde yalnızca bir monitör kullanıyorsa, paylaşım katılımcı tarafından durdurulur (son paylaşılan ekran donar). Sunum yapan kişi tam ekran video görünümünden çıktığında, paylaşım otomatik olarak devam eder.

    

  Katılımcılar, sunum yapan kişi paylaşımı durdurduğunda tam ekran videoda kalır ve sunum yapan kişi paylaşıma tekrar başladığında otomatik olarak tam ekran videodan çıkar.

    

  Mac veya PC WebEx uygulamasında iki monitör varsa kullanıcılar video penceresini diğer monitöre sürükleyerek ve "Tüm katılımcıları tam ekran görünümde görüntüle" simgesini seçerek bir monitörde tam ekran görünümü ve diğerinde tam ekran veya uygulama paylaşımını görüntüleyebilir.

    

 •  

    Sunum yapan kişi, videoyu istemeden tüm katılımcılar için devre dışı bırakabilir. 

    

  Toplantıda sunum yapan kişi olan WebEx kullanıcısı, Toplantı Seçenekleri iletişim kutusundaki Video seçeneğinden onay işaretini kaldırırsa video, WebEx toplantı uygulamasından veya görüntülü konferans sisteminden katılmış olduğuna bakılmaksızın tüm toplantı katılımcıları için devre dışı bırakılır. Videoyu tüm katılımcılarda geri yüklemek için toplantı sahibi veya mevcut sunum yapan kişi, Toplantı Seçenekleri iletişim kutusundan Video seçeneğine onay işareti koymalıdır.

    

 •  

  İndirilen MP4 kayıtları Video yok

    

  İndirilen kayıtları MP4 biçiminde bir aktif konuşmacı hem video içermelidir ve paylaşılan içerik video kısmını gösterme. Kaydı oynatmak için geçici bir çözüm için bu olduğunu çevrimiçi.

    

 •  

  Diğer telekonferans sesi

    

  Sesli bağlantı seçeneği Diğer Telekonferans sesi CMR Karma ve WebEx video konferans toplantılarında desteklenmez.

    

 •  

  Telefon hizmeti sağlayıcısı (TSP) ses hesapları  

    

  Bazı telefon hizmeti sağlayıcısı (TSP) ses hesaplarında TSP hesabı planları olan bir toplantı sahibi, ikinci toplantı birinci bittikten hemen sonra başlayacak şekilde iki adet arka arkaya CMR Karma ve WebEx Meeting Center video konferans toplantısı planlarsa ve TelePresence planlama sistemi ilk toplantıyı planlanan bitiş zamanını geçecek şekilde uzatırsa aynı anda iki toplantı için de aynı TSP ses hesabı ve toplantı sahibi erişim kodu kullanılamayacağından ikinci toplantı otomatik olarak sona erecektir.

    

  Toplantı sahipleri, bu sorunu çözmek için farklı toplantı sahibi erişim kodlarına sahip iki farklı TSP ses hesabı ayarlayabilir ve bir hesabı ilk toplantı, diğerini ise ikinci toplantı için kullanabilir. Yöneticinin kullanabileceği diğer bir seçenek de TelePresence sistemi için toplantıyı otomatik olarak uzatan seçeneği kapatmaktır.

    

 •  

    WebEx toplantı özellikleri 

    

  Video sistemlerini içeren bir toplantıya sahiplik yapıyorsanız aşağıdaki toplantı içi özellikler kullanılamaz:

    

  •  

   Beyaz tahta

     

  •  

   Belge paylaşımı

     

  •  

   Anket uygulama

     

  •  

   Dosya Aktarımı

     

  •  

   Sohbet (TelePresence oda katılımcıları ile)

     

    
  

Uyumlu video sistemleri ve uygulamaların listesi için bkz. WebEx Meeting Center Video Uyumluluğu ve Desteği

 

WebEx Meeting Center Video Konferansında Bilinen Sorunlar

 
 •  

  Video Sistemimi Ara

    

  Katılımcıların '1'e basmaları gerekiyorsa ve müşterinin Expressway-C ile Expressway-E çiftinde RMS veya Geçiş Lisansları yüklü değilse Video Sistemimi Ara seçeneği hata verebilir.

    

 •  

    Görünen adlar 

    

  Görüntülü konferans sistemi kullanıcıları için görüntülenen adlar, WebEx toplantı videosu penceresinde görünmez.  Bu sorun gelecekteki sürümlerde çözülecektir.

    

 •  

  Kişisel Toplantı Odasından ayrılma ve odaya tekrar girme 

    

  Bazı durumlarda, toplantı sahipleri Kişisel Toplantı Odasından ayrılarak ve birkaç saniye sonra odaya tekrar girerek WebEx Meeting Center video konferansını sonlandırdıklarında geçersiz bir toplantıya ilişkin ses komutu duyabilir. Böyle bir durumda toplantı sahibi telefonu kapatmalı ve Kişisel Toplantı Odasını yeniden aramadan önce birkaç saniye beklemelidir.

    

 •  

  12 saat sınırı 

    

  Planlanmış bir WebEx Meeting Center video konferans toplantısı 12 saatten fazla süremez. Toplantı sahipleri ve katılımcılar toplantıya yeniden girebilir veya yeni bir toplantı planlayabilir.

    

 •  

  Telefon hizmeti sağlayıcısı (TSP) sesi 

    

  Video sistemleri kullanıcılar toplantı sahibi kendi sağlayıcısının ücretli numarasını yapılandırmış kadar TSP sesli konferans Köprüsü kullanan WebEx siteleri toplantılara katılmaya mümkün olmayacaktır. Bir toplantıda böyle bir sorundan kaçınmak için toplantı sahiplerinin, hesap tercihlerinde TSP ses hizmetinin ücretli numarasını belirtmesini öneriyoruz.

    

  Bazı dışarı arama dizilerinde birden fazla adım ve uzun komut süreleri sahip durdurulamayan, ses bağlantısı telefon katılan WebEx kullanıcıların video sistemleri tarafından duydum ve video sistemleri telefon tarafından duydum önce biraz zaman alabilir. Bu süre boyunca, video sistemlerinden katılan kullanıcılar, WebEx kullanarak katılan kullanıcılar tarafından seslerinin duyulmadığına dair hiçbir bildirim almaz. Bu sorundan kaçınmak için tüm katılımcıların TSP ses dışarı arama dizisi tamamlanana dek beklemesi gerekir. Dizinin tamamlandığı, katılımcı listesinde katılımcı adlarının yanında telefon ahizesi simgesinin görünmesiyle gösterilir.

    

 •  

  Ağ sorunları 

    

  Bir kullanıcının video sisteminde ağ güçlükleri nedeniyle, katılımcıların görüntülenen adlar video uç noktası aktif iletişim durumu görünümünde kesilmiş görünebilir.

    

 •  

  Video sistemleri şifrelemeden katılma 

    

  Katılımcıların katılırsanız şifreli sinyali kurulum değil video sistemlerini kullanarak bir toplantı bağlantıları veya toplantı bağlantıları güvenli hale getirilemeyen başka cihazlar, tamamen güvenli kabul edilemez şifreli medya bağlantıları kullanın.

    

 •  

  Çağrı ayağı güvenliği

    

  Şifrelenmiş durum simgesi video sistemlerinde Telepresence birlikte çalışabilirlik Protokolü (ipucu) veya Call-Info güvenlik özellikleri kullanarak toplantı güvenilir göstermez toplantılarda şifreleme durumu. Tüm çağrı ayakları şifreli olsa bile bu simge şifrelenmemiş toplantı olduğunu göstermeye devam edebilir.

    

 •  

  Microsoft Lync veya Microsoft Skype kurumsal uygulamaları desteği

    

  •  

   WebEx Meeting Center video konferans toplantısında paylaşılan içerik, Lync ve Skype for Business istemcilerindeki kullanıcılar için video kanalına dönüştürülür

     

  •  

   İstemcileri kullanarak RTV video codec bileşeni desteklenmiyor, Mac OS Lync 2011'de dahil olmak üzere.

     

  •  

   Toplantıda (mevcut durum) 2-yönlü videoyu garanti etmek için kullanıcıların Video'yu seçin ve ardından videoyu Başlat toplantıya katılmadan önce uygulama seçin.

     

  •  

   Toplantıya katıldıktan sonra kullanıcıların Videoyu Başlat'ı bir kez daha seçmeleri gerekir.

     

    
  

Spark ile WebEx Meeting Center Video Konferans Kullanımıyla İlgili Bilinen Sorunlar

  
 •  

  Spark ve Mozilla Firefox

    

  Mozilla Firefox’taki Spark kullanıcıları ekranlarını paylaştıklarında, WebEx kullanıcıları paylaşılan içerik yerine siyah bir ekran görür. WebEx kullanıcıları ekranlarını paylaştıklarında, Firefox’taki Spark kullanıcıları paylaşılan içeriği görebilir.

    

 •  

  Spark Çağrı Hizmetine Kayıtlı Cisco IP Telefonu 8800 Serisi Görüntülü Telefonlarına Görüntülü Geri Arama

    

  Toplantıdan, sitenin toplantıya bağlanmak için DTMF anahtarı 1’i gerektirecek şekilde yapılandırıldığı Spark Çağrı hizmetine kayıtlı Cisco IP Telefonu 8800 Serisi Görüntülü Telefonlarına görüntülü geri arama başlattığınızda bu bağlantı başarısız olur. Bu cihazlara yönelik çözüm, toplantılara bağlanmak için DTMF anahtarı 1’i girme gereksinimini devre dışı bırakmaktır.

    

 

Bilinen CMR Karma Entegrasyonu Sorunları

Aşağıdaki sorunlar, CMR Karma çözümünde WebEx ve TelePresence ile düzenlenen ortak toplantılarda görülmektedir:

  
 •  

  Katılımcı listesi 

    

  •  

   WebEx ve TelePresence ile düzenlenen ortak CMR Karma toplantısında WebEx toplantı sahibi, tüm WebEx ve TelePresence katılımcılarının tam listesini göremez.

     

  •  

   TelePresence katılımcıları, CMR Karma toplantısının WebEx Katılımcıları listesinde "TelePresence Sistemleri" olarak listelenir.

     

    
 •    

  WebEx Üretkenlik Araçları kullanılarak tekrarlanan toplantı serisinde yapılan istisnalar  

    

  CMR Karma toplantıları için tekrarlanan toplantı istisnaları artık WebEx Üretkenlik Araçları'nda desteklense de, "Tek kalan” toplantılar henüz desteklenmemektedir. Örneğin sadece Outlook üzerinde olan bir toplantı serisinin tek bir örneğine WebEx toplantısı ve TelePresence odaları ekleyemezsiniz. Bu özellikleri tek bir örnek için kullanılabilir hale getirmek istiyorsanız, tüm seriyi WebEx ve TelePresence toplantısı hâline getirin.

    

  WBS30 sürümünden önce değiştirilen istisnalarla toplantı serisinde yapılan düzenlemeler, mümkünse Microsoft Outlook istisnalarının özelliklerini işlemeyle ilgili kurallarına göre yapılacaktır.

    

  Toplantı sahibi doğrudan Microsoft Outlook takviminde düzenleme yaparak konuyu düzenler veya tekrarlanan CMR Karma toplantı serisinin tek bir örneğinin toplantı saatini değiştirirse ve ardından WebEx'i serinin tamamından kaldırırsa WebEx toplantı bilgileri istisna toplantıda görünmeye devam eder.

    

  Toplantı sahibi tekrarlanan bir CMR Karma toplantı serisi planlamışsa ve ilk örneğin tarihi toplantı başlatılmadan geçmişse, toplantı sahibi bu örneğin tarihini güncelleyemez. Ancak, toplantı sahibi tüm toplantı serisinin tarihini değiştirebilir.

    

  WebEx toplantısını CMR Karma toplantı serisinin tek bir örneğinden kaldırırsanız bu toplantıyı yalnızca TelePresence toplantısı olarak değiştirirsiniz. Ancak Cisco TelePresence Management Suite (Cisco TMS) bu istisna toplantısı için WebEx bilgilerini göstermeye devam eder.

    

  Toplantı serisindeki tüm toplantı örneklerini istisnalara dönüştürür ve tüm seriye TelePresence toplantısı eklemeye çalışırsanız, Cisco TelePresence Management Suite for Microsoft Exchange (Cisco TMSXE) geçmişteki seriyi dikkate alır ve toplantı planlayıcısına veya toplantı sahibine gerekli uyarı iletilerini göndermez. Kullanıcılar, geçerli seriyi silip TelePresence'ın ekli olduğu yeni bir seri oluşturarak ve ardından bu serideki istisnaları tek tek düzenleyerek veya tüm istisnaları silip tek tek toplantılar oluşturarak bu sorunu çözebilir.

    

 •    

  WebEx Üretkenlik Araçları kullanılarak tekrarlanan toplantı serisinde yapılan istisnalar  

    

  Tekrar eden toplantı dizisinde yapılan istisnalar WBS29.11'de CMR Karma sitelerindeki yalnızca WebEx toplantıları için desteklense de, tekrar eden dizide yapılan istisnalar WBS29.11'de CMR Karma toplantıları için desteklenmez. Cisco TelePresence Management Suite (TMS) tabanlı planlama yöntemleri (Cisco TelePresence Management Suite Administrator, Cisco Smart Scheduler, vb.) veya TMS'ye bağlanan Microsoft Exchange ile senkronize mobil takvimler kullanılarak bir toplantı serisinde istisna toplantı oluşturulması, istisnanın toplantı serisindeki son normal toplantı örneğinin dışında kalması durumunda kullanıcıların WebEx uygulamalarıyla toplantının WebEx kısmına katılamadığı toplantılara neden olabilir.

    

  CMR Karma toplantıları ve Üretkenlik Araçları kullanılarak tekrarlanan toplantı serisinde yapılan istisnalar için aşağıdaki sorunlar mevcuttur:

    

  •  

   CMR Karma toplantıları için tekrarlanan toplantı serisinde yapılan istisnalar WBS29.13'te hala DESTEKLENMEMEKTEDİR ve kullanıcılar Üretkenlik Araçları'nı kullanarak istisnalar planlamaya çalıştığında uygun şekilde uyarılır (örneğin, desteklenen düzenleme seçenekleri devre dışı bırakılır ve e-posta davetlerine hata iletileri eklenir).

     

  •  

   WebEx toplantı uygulamaları ve TelePresence cihazları, toplantı serisi için normal bir istisna oluşturulsa bile aynı CMR Karma toplantısına katılabilir. WebEx, WebEx'in toplantı serisinin tek bir örneğine eklenmesi gibi tek kalan toplantı istisnalarının oluşturulmasını desteklemez.

     

  •  

   Toplantı sahipleri, istisnası olmayan CMR toplantı serisi için aşağıdaki öğeleri düzenlemeye devam edebilir: Alternatif toplantı sahipleri, ses seçenekleri ve WebEx toplantı parolası gibi WebEx'e özgü özellikler; konu ve katılımcılar gibi Microsoft Outlook ortak özellikleri; TelePresence özellikleri.

     

  •  

   CMR Karma tekrarlanan toplantı serisinde bir istisna yapıldığında, aşağıdaki koşullar geçerli olur:

     

   •  

    Outlook ortak özellikleri, hem istisna hem de toplantı serisi için düzenlenmeye devam edilebilir.

      

   •  

    TelePresence özellikleri, istisna veya toplantı serisi için düzenlenemez (TelePresence ayarlarını düzenleme paneli devre dışı bırakılır).

      

   •  

    WebEx'e özgü özellikler, istisna veya toplantı serisi için düzenlenemez.

      

     
  •  

   Yalnızca WebEx toplantı serisinde istisnalar varsa, TelePresence buna eklenemez.

     

  •  

   Önceki sürümlerin tersine, WBS 29.11.3 ve sonraki sürümlerinde aşağıdaki özellikler CMR Karma kullanıcıları tarafından kullanılamaz:

     

   •  

    CMR Karma kullanıcıları, CMR Karma serisinde istisnaları olan TelePresence özelliklerini veya WebEx'e özgü özellikleri düzenleyemez.

      

   •  

    CMR Karma kullanıcıları, TelePresence veya WebEx'i istisnaları olan bir seriye ekleyemez veya bu seriden tamamen kaldıramaz

      

     
  •  

   WBS29.13'te yeni olan Üretkenlik Araçları'nın Mac sürümünün, toplantı serisindeki istisnalar için benzer sınırlamalara sahip olması beklenmektedir.

     

    
 •  

  Birini sunum yapan kişi yapma 

    

  Dizüstü bilgisayarına VGA kablosu bağlandığında, TelePresence sistemi sunum yapan kişi olur. Standart bir WebEx toplantısında, bir kullanıcının sunum yapan kişi olmak için bunu toplantı sahibinden istemesi gerekir. Toplantıdaki bir kişinin "kontrolü ele alması" veya sunum yapan kişi olmak için istekte bulunabilmesi, CMR Karma kullanıcıları için varsayılan olarak etkindir. WBS29.11'den itibaren, Herkes Paylaşabilir özelliği sunum yapan kişi olmayı istemeden herkesin paylaşım yapmasına izin vermektedir. Bu seçenek, CMR Karma kullanıcıları için de varsayılan olarak etkindir. Aynı bilgisayarda Hem Cisco Jabber hem de WebEx'e bağlıysanız ve Jabber'dan içerik paylaşmaya çalışırsanız tekrar tekrar paylaş pencerelerini görürsünüz. Bilgisayarınızda hem Jabber hem de WebEx varsa her zaman WebEx'ten paylaşım yapmanızı öneririz.

    

 •  

  Saat dilimi 

    

  WebEx sitesi için saat dilimi, Cisco TelePresence Management Suite'in saat dilimiyle aynı olmalıdır; aksi halde, toplantı saati senkronize edilmez.

    

 •  

  Toplantıdan ayrılma 

    

  Yalnızca ses arayanları katıldığı takdirde otomatik olarak uzatma seçeneği sunulan yalnızca WebEx toplantılarının aksine, tüm TelePresence uç noktaları CMR Karma toplantısından ayrıldığında toplantı sahibi rolünün geçirilebileceği WebEx uygulaması kullanıcısı yoksa (veya yalnızca ses uç noktaları CMR Karma toplantısının diğer katılımcılarıysa) ve TelePresence Management Suite'teki kapasite kısıtlamaları toplantının TelePresence tarafının planlanan bitiş saatinin ötesine otomatik olarak uzatılmasına izin vermiyorsa, toplantı sona erer.

    

 •  

  Dosya paylaşımı ve beyaz tahta paylaşımı 

    

  Dosya paylaşımı ve beyaz tahta paylaşımı henüz CMR Karma toplantılarında desteklenmemektedir. Bunun yerine ekran paylaşımını veya uygulama paylaşımını kullanmanızı öneririz.

    

 •  

  Ses codec'i 

    

  Cisco, en iyi kullanıcı deneyimi için CMR Karma bağlantısında G.722 ses codec'i önerir. G.711 codec de alternatif olarak desteklenir. CMR Karma bağlantısında G.729 codec kullanılmasını tavsiye etmiyoruz veya desteklemiyoruz.

    

 
 

Attachments

  Outcomes