Küresel Site Yedeklemesi

Document created by Cisco Localization Team on Apr 28, 2017
Version 1Show Document
  • View in full screen mode

Küresel Site Yedeklemesine Genel Bakış

WebEx'in Küresel Site Yedeklemesi (GSB) sistemi bir doğal afette bile işlerinizin devam etmesini sağlar. Diğer faydaları arasında, bakım pencereleri veya diğer sistem kesintisi için tam yedeklilik yer alır. GSB her müşteriye yedek bir WebEx sitesi sunar. GSB sistemi, ana site ve yedek site arasında gerçek zamanlı ve iki yönlü veritabanı veri senkronizasyonu sunar. Tüm müşterilere GSB desteği sunulur.

WebEx yedek sitesi ana siteden ayrı bir sitedir. WebEx, yedek siteyi ana siteden farklı bir coğrafi konumda farklı bir sistem üzerinde barındırır.

Otomatik Yeniden Yönlendirme

Tüm toplantı sisteminde arıza olması halinde, GSB sistemi otomatik olarak sizi yedek siteye yönlendirir. Ana sitenizde bir toplantı başlatırsanız ve ana siteniz tüm sistemdeki arıza nedeniyle hata verirse, bu durumda yedek sitenizde aynı toplantıya otomatik olarak yönlendirilirsiniz. Belli kısmi sistem arızalarında, WebEx hizmetinizi manuel olarak GSB sitesine geçirir.

Planlanmış bir toplantı başlamadan önce ana siteniz hata verirse. Toplantı verileri ana site ve yedek site arasında gerçek zamanlı olarak senkronize edildiğinden, planlanmış toplantı yedek sitede kullanılabilir. Yedek sitede planladığınız toplantı, ana site tekrar çevrimiçi duruma geldiğinde kullanılabilir hale gelir.

Bir toplantı sırasında tüm sistemdeki arıza nedeniyle ana site hata verirse toplantı sahibi ve katılımcılar dahil herkesin toplantı ile bağlantısı kesilir. Tüm toplantı katılımcıları ana site URL'sini kullanarak toplantıya tekrar katılabilir ve bunlar otomatik olarak yedek siteye yönlendirilirler. Toplantı işbirliği sunucuları yine çalışmaya devam ederse, ana sitede toplantıya devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, ana sitenizde yeni bir toplantıya başlayamazsınız. Ana sitenizdeki hizmetler tekrar çalışmaya devam edene kadar, sadece yedek sitenizde yeni bir toplantıya başlayabilirsiniz.

Yedek sitenizde ana sitenizle aynı telekonferans numarasını kullanırsınız.

Ana siteden kopyalanmış bir toplantıyı yedek sitede başlattığınızda, toplantı durumu (Sürüyor/Şimdi Katıl) ayrıca ana sitedeki ilk toplantı için de gösterilir. Katılımcılar, yedek sitede başlatılan bir toplantıya ana siteden katılabilirler.

Sadece bir siteye, yani çalışır durumda ise ana siteye veya ana siteye erişilemiyorsa yedek siteye erişebilirsiniz. WebEx ağı, ana toplantı sistemi arızalandığında toplantı isteklerini otomatik olarak yedek siteye yönlendirir.

Yedek siteniz, ana sitenizle tamamen aynı şekilde görünür. Şunu arayarak şu anda hangi sitenin bağlı olduğunu belirleyebilirsiniz: http: //<şirketim>.webex.com/<şirketim>/detectbackup.php. URL'nin ana siteye bağlanması halinde, "Ana" mesajını getirir. GSB sitesine bağlanması halinde, "Yedek" mesajını getirir.

Site Yedekleme

GSB sistemiyle, kullanıcı hesabı ve toplantı bilgileri gerçek zamanlı olarak ve ana site ile yedek site arasında iki yönlü olarak senkronize edilir. Sadece ana siteniz kullanılabilir olmadığında, yedek sitenizdeki toplantılara erişebilirsiniz.

Kullanıcı hesabı ve toplantı bilgileri gerçek zamanlı olarak ve ana site ile yedek site arasında iki yönlü olarak senkronize edilir. Site markalama bilgileri, günde bir kez sadece ana siteden yedek siteye kopyalanır. Yedek sitede yapılmış markalama güncellemeleri ana sitede kullanılmaz.

GSB kopyalama sistemi, günde bir kez ana siteden yedek siteye doğru tüm özelleştirilmiş sayfaları ve istemci sürümlerini kopyalar. Özelleştirilmiş sayfalar ve istemciler, genellikle 24 saat sonra yedek sitede kullanılabilir.

Yeni veriler, oluşturuldukları siteye bakılmaksızın korunur:

  • Yedek sitede oluşturulan bir kullanıcı hesabının, gerçek zamanlı olarak ana sitede kopyası oluşturulur.

  • Yedek sitenizde bir toplantı planladığınızda, bu toplantı ana sitenize hemen kopyalanır. Yedek sitenizde planladığınız toplantılar ana sitenizde de görünür.

  • WebEx, yedek site kullanımını ilgili ana sitelerle birleştirir. Ana siteniz ile ilgili yapılan raporlar, hem ana site hem de yedek site kullanımını içerir.

Bakım

Herhangi bir bakımdan önce bildirim gönderilir ve çalışmalar standart bakım pencerelerimizde yapılır (07:00 PST - 12:00 PST). Bu süre boyunca, yedek site üzerine sistemi devrederiz ve ardından bakım işlemi tamamlandıktan sonra sistemi eski haline getiririz ve böylece hizmetin kullanılabilirliği üzerinde herhangi bir olumsuz etki olmaz.

GSB sistemiyle, site verileriniz ana site ve yedek site arasında gerçek zamanlı olarak ve iki yönlü bir şekilde senkronize edilir. Ana sitenizin güncellenmesi gerekiyorsa WebEx normal bakım aralığında güncellemeleri gerçekleştirir (07:00 PST - 12:00 PST). Ana site üzerindeki bu bakım güncellemeleri, anında yedek sitede güncellenir.

Geliştirici Desteği

XML API, GSB ile birlikte yedek sitenizde desteklenmektedir. Ana site ve yedek site aynı URL'ye sahip olduğundan, GSB ile entegrasyon kodlarını değiştirmeye gerek yoktur.

API müşterileri için mevcut RUN Sitesinin desteği ile karşılaştırıldığında, ortaklar için GSB API Desteği pek çok özellik sunar. RUN sitelerinin sadece kullanıcı hesapları ve markalama bilgileri varken, GSB Sitelerinin yukarıda listelendiği gibi desteklenen pek çok özelliği vardır. GSB ayrıca http://mycompany.webex.com/mycompany/detectbackup.php sitesine giderek yedek siteye erişip erişmediklerini tespit etmek için API kullanıcıları için bir yol sunar. URL'nin ana siteye bağlanması halinde, "Ana" mesajını getirir. GSB sitesine bağlanması halinde, "Yedek" mesajını getirir. RUN Sitelerinde ise Yedek sitelerin herhangi bir göstergesi olmaz.
Attachments

    Outcomes