11.9 Sürümündeki Yenilikler

Document created by Cisco Localization Team on Sep 19, 2017
Version 1Show Document
  • View in full screen mode

Yönetici

Jabber için Hızlı Oturum Açma - Önceden kullanılan sıralı oturum açma işleminin yerini alan bu yeni özellik artık tüm hizmetlerde aynı anda oturum açmanızı sağlar. Her hizmet bağımsız olarak kendi sunucusuna bağlanır ve önbelleğe alınan verilere göre kimliğinizi doğrular. Bu sayede, oturum açma işlemi hızlı ve dinamik olur.

Hızlı Oturum Açma özelliğini STARTUP_AUTHENTICATION_REQUIRED parametresini kullanarak tüm istemciler için yapılandırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için bkz. Cisco Jabber 11.9 için Parametre Başvuru Kılavuzu.

Paylaşılan Hat, MRA üzerinden desteklenir - Mobil ve Uzaktan Erişim (MRA) ağı üzerinden paylaşılan hat kullanmak için aşağıdaki sürümlere yükseltin:
  • Cisco Expressway X8.9 veya üstü

  • Cisco Unified Communications Manager 11.5.1 SU(2) veya üstü

MRA üzerinden paylaşılan hat desteği hakkında daha fazla bilgi için bkz. Cisco Expressway X8.9.1 Sürüm Notları.

MRA üzerinden paylaşılan hat desteği ile ilgili bazı senaryolar:

  • IP Telefonununuz kurumsal ağda, ancak siz kurumsal ağ dışındasınız. Bir Jabber çağrısı aldığınızda çağrıyı hem IP telefonunuzdan hem de kendi cihazınızdan alıyorsunuz.

  • Birden fazla cihazı (iOS, Android, Windows ve Mac) aktif olarak kullanıyorsanız hangi ağda bulunursanız bulunun (kuruluş veya MRA) Jabber çağrısını bu cihazlardan herhangi birine aktarabilirsiniz. Durumunuz, paylaşılan hattaki tüm etkin cihazlar arasında senkronize edilir. Yani Jabber çağrısını bir Android cihazında beklemeye alırsanız bu durumu diğer cihazlarda görebilir ve söz konusu çağrıyı herhangi bir cihazdan sürdürebilirsiniz.

Yalnızca IM Paylaşımında Uzak Masaüstü Denetimini Devre Dışı Bırakma - Yönetici artık Yalnızca IM Paylaşımında, Uzak Masaüstü Denetimini devre dışı bırakabilir. Bu özellik, DisableRemoteDesktopControl parametresi tarafından yönetilir. Varsayılan değer false'tır (Uzak Masaüstü Denetimi etkindir). Daha fazla bilgi için bkz. Cisco Jabber 11.9 için Parametre Başvuru Kılavuzu.

Ses Alçalmasını Devre Dışı Bırak - Cisco Jabber'da ses alçalmasını devre dışı bırakabilirsiniz. Bu özellik, DisableAudioDucking parametresi tarafından yönetilir. Varsayılan değer false'tır (ses alçalması etkindir). Daha fazla bilgi için bkz. Cisco Jabber 11.9 için Parametre Başvuru Kılavuzu

Jabber kullanıcıları için OAuth Desteği - Cisco Jabber, kullanıcı erişim iznini yetkilendirmek için OAuth kullanabilir. Kullanıcı ortamda OAuth etkinken oturum açarsa her oturum açtığında kimlik bilgilerini girmesi gerekmez. Daha fazla bilgi için bkz. Cisco Jabber 11.9 için Planlama Kılavuzu.

Not


OAuth, tüm sunucularda aynı anda etkinleştirilmelidir. Sunucuların bazılarında OAuth etkinleştirilmezse Jabber düzgün çalışmayabilir


IBM Lotus Notes C Kitaplığı Desteği - IBM Lotus Notes, C++ kitaplığından C kitaplığına geçirildi. C kitaplığı, daha fazla özellik sunmaktadır. C kitaplığıyla sorun yaşamanız durumunda eski C++ kitaplığına geçiş yapabilirsiniz. Bu özelliği desteklemek üzere yeni EnableLotusNotesCLibrarySupport parametresi eklendi.

Daha fazla bilgi için bkz. Cisco Jabber 11.9 için Parametre Başvuru Kılavuzu.

Training ve Event Center Desteği - Jabber, artık mevcut Meeting Center toplantılarının yanı sıra Training Center ve Event Center Toplantılarını listelemeyi destekliyor. Ayrıca doğrudan Jabber'dan mevcut toplantıları Başlatabilir veya toplantılara Katılabilirsiniz.

Birden Fazla WebEx Toplantısı Desteği - Jabber ile artık Windows tarayıcınızdan birden fazla WebEx toplantısı başlatabilirsiniz. Bu özelliği yapılandırmanız için yeni meetingservice_supportmultimeeting parametresi eklendi.

Daha fazla bilgi için bkz. Cisco Jabber 11.9 için Parametre Başvuru Kılavuzu.

Kullanıcı Arabirimi Geliştirmeleri

Otomatik Oturum Açma - 11.9 sürümünde hızlı oturum açma özelliğinin sunulmasıyla Otomatik oturum açma seçeneği Jabber Oturum açma ekranından kaldırıldı. Hızlı oturum açma özelliğini etkinleştirirseniz kullanıcı parolası önbelleğe kaydedilir.

Animasyonlu Emojiler - Jabber'a 18 animasyonlu emoji eklendi. Animasyonlu emojileri göndermek ve almak için her iki kullanıcıda da Jabber 11.9 sürümü yüklü olmalıdır. Kullanıcılardan birinde 11.9 sürümü yüklü değilse animasyonlu emojiler sohbet penceresinde dize olarak görünür.

Animasyonlu bir emojiyi metinle birlikte gönderemezsiniz. Bir animasyonlu emoji gönderdiğinizde, bu emoji normal boyutunun üç katı büyüklüğünde görünür. Animasyonlu emojileri göndermek için metin kodu da kullanabilirsiniz. Örneğin, animasyonlu bir gülmekten yerlere yatma emojisi göndermek için (laughoutloud) yazın.

Animasyonlu emoji göndermek için:
  1. Sohbet penceresinde emoji simgesine tıklayın.

  2. Hareketsiz emoji sekmesinin yanındaki animasyonlu emoji sekmesine tıklayın.

  3. İstediğiniz emojiyi seçip kullanıcıya göndermek için üzerine tıklayın.


Not


Internet Explorer'da animasyonlu emoji görüntüleme sorunu yaşarsanız tarayıcı ayarlarınızdan Web sayfalarındaki animasyonları oynat seçeneğini etkinleştirin. Bunu yapmak için Araçlar>İnternet Seçenekleri yolunu izleyip Gelişmiş sekmesine tıklayın. Aşağı kaydırarak Web sayfalarındaki animasyonları oynat seçeneğini işaretleyin ve Jabber'ı yeniden başlatın.


Yeni Hareketsiz Emojiler - Mesajlaşma için kullanılabilen hareketsiz emojileri güncelledik ve artırdık. Artık 20 adede kadar yeni hareketsiz emoji kullanabilirsiniz.

IBM Lotus Notes Yapılandırma Dosyası Ayarları - Bu sürümde Jabber'a IBM Notes Yapılandırma Dosyasını yapılandırma seçeneği eklendi. IBM Notes Yapılandırma dosyasını bulmak için Ayarlar menüsü>Seçenekler>Takvim yolunu izleyerek IBM Lotus Notes'u seçin.

Jabber Oturumlarınızı yenileme - Jabber'ı OAuth'un etkinleştirildiği bir ortamda kullanıyorsanız ve oturumunuz sona ermek üzereyse oturumunuzu yenilemenizi belirten bir bildirim alırsınız.

Oturumu Yenile'ye tıkladığınızda kimliğinizi doğrulamak için Jabber parolanızı girmeniz gereken bir tarayıcı penceresi açılır. Parolanızı girdikten sonra Jabber'ı kullanmaya devam edebilirsiniz. Aynı prosedür, Jabber oturumunuzun süresi dolduğunda da uygulanır.

Sıralamada Daha Yukarıda Bulunan Seçenekler Menüsü - Seçenekler menüsüne artık Dosya açılır menüsüne gitmeden doğrudan Ana Menü'den erişebilirsiniz.

SSO Kullanmayan Kullanıcıların Hesap Bilgilerini Güncelleme - Telefon, IM, Sesli Posta, LDAP Dizin erişimi ve WebEx gibi Jabber hizmetlerindeki hesap bilgilerinde herhangi bir değişiklik yapıldığında, hesap bilgilerinin geçersiz olduğunu ve uygun işlemin gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten bir pencere açılır. Bu açılır pencere, kullanıcıların hesap bilgilerini güncellemelerini sağlar. Kullanıcılar ayrıntılarını güncelledikten sonra Jabber'ı kullanmaya devam edebilir. Jabber oturumunu kapatıp tekrar oturum açmaları gerekmez.

Cisco Jabber ve Spark için Birlikte Çalışma - Cisco Spark Birlikte Çalışma özelliğinin etkinleştirildiği WebEx Messenger kullanıcıları için geçerlidir.

Spark birlikte çalışma özelliğini etkinleştirirseniz Spark'daki kişilerinizle karşılıklı bire bir mesajlar gönderip alabilirsiniz. Birlikte çalışma özelliğini etkinleştiren kişilerin iletişim durumları Cisco Jabber'da "Cisco Spark'da" olarak görünür.
Attachments

    Outcomes