Support Center SSS

Document created by klacey@sajan.com on Mar 13, 2016Last modified by Cisco Localization Team on Oct 20, 2016
Version 2Show Document
  • View in full screen mode

 

Kullanıcı adımı ve parolamı nereden geri alabilirim?         

Kullanıcı adınızı hatırlayamıyorsanız aşağıdakilerden birini deneyin:

  • Tam e-posta adresiniz
  • E-posta adresinizin etki alanından önceki ilk kısım (isim@mycompany.com)
  • Kuruluşunuz Çoklu Oturum Açma kullanıyorsa kullanıcı adınız, ağ oturumu açarken kullandığınız kullanıcı adıyla aynıdır.

 

Parolanızı hatırlayamıyorsanız ‘Parolanızı mı unuttunuz?’ bağlantısına tıklayın ve ardından komutları takip edin. Parolanızı sıfırlayabileceğiniz bir e-posta alacaksınız.

 

WebEx Teknik Destek, parolanızı sıfırlayamıyor. Yukarıdaki adımları takip ettikten sonra oturum açamadıysanız WebEx sitesi yöneticinizle irtibata geçin. Kuruluşunuzun bilgisayar desteği veya BT departmanı üzerinden site yöneticinize erişebiliyor olmasınız. WebEx site yöneticiniz için irtibat bilgileri, parola hatırlatma e-postasında da yer alabilir.

 

PC veya Mac'ten nasıl oturuma katılırım?        

Oturum desteğine katılmak için e-posta aldıysanız davetiyedeki bağlantıya tıklayın. Bunun yerine tarayıcıda, verilen web adresini girebilirsiniz. Oturum Öncesi Formunu doldurun ve Gönder seçeneğine tıklayın.

 

Nasıl oturum başlatırım?          

Destek Oturumuna giriş yaptıktan sonra menüyü genişletmek için Destek Ver seçeneğine, sonra da Oturumu Başlat seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bundan sonra müşterileri oturuma davet edebilirsiniz.

 

Oturum sırasında nasıl uygulama, dosya, masaüstüm veya video başlatırım?       

Destek Oturumundayken katılımcının masaüstünüzü, bir uygulamayı, dosyayı, web tarayıcıyı ya da web içeriğini görmesi için Uzaktan Kontrol seçeneğine tıklayın, sonra da Görüntüyü Paylaş öğesini seçin.

 

Oturum sırasında uzaktan PC veya Mac bilgisayarı kontrol edebilir miyim?    

Destek Oturumundayken Uzaktan Kontrol'e tıklayın, sonra da Kontrol İste'yi seçin. Oturum katılımcısı isteği kabul ettiğinde klavyenizi veya farenizi kullanarak masaüstlerini, uygulamalarını veya web tarayıcılarını kontrol edebilirsiniz.

 

Bir seferde kaç tane destek oturumu yapılabilir?

Aynı anda maksimum 4 destek oturumu yapılabilir.  Bu sayı, Uzaktan Destek bölümündeki Site Yönetimi sayfası içinden bir ayarla kontrol edilir.

 

Bir seferde birden fazla destek oturumu kaydedebilir miyim? 

Evet, aynı anda açık olan tüm destek oturumlarını kaydedebilirsiniz.

 

Support Center oturumunda nasıl canlı video gösteririm?  

Destek oturumundayken Dolaştırılabilir Simge Tepsisindeki kamera simgesine tıklayın. Sonra da Videomu Başlat seçeneğine tıklayın ve müşterilerden de aynısını yapmalarını isteyin.

Video paylaşımını sonlandırmak için Videomu Durdur seçeneğine tıklayın.

Attachments

    Outcomes