Bots og andre apps tillader dig at øge din produktivitet ved at udvide funktionaliteten af Webex. Denne Cisco Webex App Hub indeholder et katalog af apps, der er udviklet af Cisco og tredjepartsudviklere, som er tilgængelige for alle, der bruger Webex og Webex Meetings.

Mange af bots, der er udviklet af Cisco, følger et bestemt mønster: disse bots sender dig brugertilpassede underretninger i det tilsvarende Webex-rum for at fortælle dig om noget, der foregår i en tredjepartswebstedsapplikation. Botten skriver for eksempel en meddelelse for at give dig besked, når en fil overføres til en Box-mappe, eller når en række er føjet til et Smartsheet.

Nogle bots giver yderligere funktionalitet. For eksempel kan du sammen med Jira og Trello bruge kommandoer i Webex-rummet til at få bot til at udføre handlinger for dig på tredjepartswebstedet.

Har du problemer med at opsætte disse arbejdsgange? Hvis du sidder fast eller kører ind i problemer med en bot, kontakt app developer support for hjælp.

Vi bruger Dropbox som et eksempel i denne opgave til at illustrere processen til oprettelse af en arbejdsgang. Appen angivet herunder bruger denne samme proces. For andre apps kan du finde flere oplysninger om Cisco Webex App Hub.

1

Gå til Webex, og opret et rum med botten ved hjælp af bot-e-mail-id'et for denne bot.

2

Indtast administrer i rummet, og send. Hvis du er i et rum med mere end bare bot, skal du klikke på @mention bot, indtaste administrerog derefter sende.

Botten svarer med et link til webstedet, hvor du kan administrere dine arbejdsgange, så klik på linket.
3

Klik på Vælg en arbejdsgang for at tilføje den nye filoverførte arbejdsgang.

4

Hvis dette er din første arbejdsgang for appen, skal du autorisere tredjepartsapplikationen. Klik på Næste , klik på Tilføj , og log derefter ind påtredjepartsapplikationen for at fuldføre godkendelsen.

Hvis du allerede er logget ind på appen, bliver du muligvis ikke bedt om at logge ind på tredjepartsapplikationen.

5

Start arbejdsgangen for overført ny fil. Denne proces kan variere fra app til app, men i alle tilfælde kan du navngive din arbejdsgang, vælge hvilken godkendelse (konto) du vil bruge, og derefter vælge formatet for underretningsteksten. Andre felter er bot-specifikke.

6

(Valgfri) Deaktiver Modtag standardmeddelelse for at tilpasse formatet for dine underretninger. Du kan vælge de attributter, du foretrækker, så meddelelsesteksten opfylder dine behov.

7

Klik Udført, når du er færdig med at ændre formatet, og klik derefter Gem, når du er færdig med at konfigurere din arbejdsgang.

Både webstedet og Webex underretter dig om den vellykkede oprettelse af din arbejdsgang, men nogle apps, såsom Dropbox, kan opleve en forsinkelse i afsendelsen af dine underretninger.

Her er en liste over nogle af de apps, der er oprettet af Cisco, og du kan gennemgå alle apps på Cisco Webex App Hub. Du skal bruge dette e-mail-ID for at opsætte en arbejdsgang. E-mail-id'et for Dropbox er f.eks. Dropbox.bot@webex.bot.

Bots

Bot e-mail-id

Asana

Asana.bot@webex.bot

Basecamp

Basecamp.bot@webex.bot

Bitbfilet

  • BitbucketCloud.bot@webex.bot

  • BitbucketServer.bot@webex.bot

Kasse

Box.bot@webex.bot

Kodeska ber

Codeship.bot@webex.bot

DocuSign

DocuSign.bot@webex.bot

Rulleliste

Dropbox.bot@webex.bot

Eventbrite

Eventbrite.bot@webex.bot

Excel Online

ExcelOnline.bot@webex.bot

Github

  • GitHubCloud.bot@webex.bot

  • GitHubEnterprise.bot@webex.bot

Google Kalender

GoogleCalendar.bot@webex.bot

Google Drive

GoogleDrive.bot@webex.bot

Google-opgaver

GoogleTasks.bot@webex.bot

Juku

Heroku.bot@webex.bot

Jenkins

Jenkins.bot@webex.bot

Jira

  • JiraCloud.bot@webex.bot

  • JiraServer.bot@webex.bot

Mailchimp

Mailchimp.bot@webex.bot

Marketo

Marketo.bot@webex.bot

Nyt levn

NewRelic.bot@webex.bot

OneDrive

OneDrive.bot@webex.bot

OneDrive til Business

OneDriveforBusiness.bot@webex.bot

Onenote

OneNote.bot@webex.bot

Outlook-varsler til Microsoft Office 365

OutlookAlerts.bot@webex.bot

PagerDuty

PagerDuty.bot@webex.bot

Despisingal dessing

PivotalTracker.bot@webex.bot

RSS

RSS.bot@webex.bot

Salesforce-varsler

SalesforceAlerts.bot@webex.bot

TjenesteNow

ServiceNow.bot@webex.bot

SharePoint Online

SharePointOnline.bot@webex.bot

Smartsheet

Smartsheet.bot@webex.bot

Stribe

Stripe.bot@webex.bot

UndersøgelseMonkey

SurveyMonkey.bot@webex.bot

Todoist

Todoist.bot@webex.bot

Trello

Trello.bot@webex.bot

Twitter

Twitter.bot@webex.bot

Brugervoice

UserVoice.bot@webex.bot

Azure DevOps

  • AzureDevOpsServices.bot@webex.bot

  • AzureDevOpsServer.bot@webex.bot

xMatters

xMatters.bot@webex.bot

Zendesk

Zendesk.bot@webex.bot

Crm i forbindelse med inddeling

ZohoCRM.bot@webex.bot

Telefonsvarer-mail

ZohoMail.bot@webex.bot