Bots og andre apps giver dig mulighed for at øge din produktivitet ved at udvide Webex-appens funktionalitet. Webex App Hub indeholder et katalog af apps, der er udviklet af Cisco og tredjepartsudviklere, som er tilgængelige for alle, der bruger Webex App og Webex Meetings.

Mange af bots, der er udviklet af Cisco, følger et bestemt mønster: Disse robotter sender dig brugertilpassede underretninger i det tilsvarende Webex-apprum for at fortælle dig om noget, der foregår i en tredjepartswebstedsapplikation. Botten skriver for eksempel en meddelelse for at give dig besked, når en fil overføres til en Box-mappe, eller når en række er føjet til et Smartsheet.

Nogle bots giver yderligere funktionalitet. For eksempel med Jira og Trello kan du bruge kommandoer i Webex App-rummet til at udføre bot-handlinger for dig på tredjepartswebstedet.

Har du problemer med at opsætte disse arbejdsgange? Hvis du sidder fast eller kører ind i problemer med en bot, kontakt app developer support for hjælp.

Vi bruger Dropbox som et eksempel i denne opgave til at illustrere processen til oprettelse af en arbejdsgang. Appen angivet herunder bruger denne samme proces. For andre apps kan du finde flere oplysninger om Webex App Hub.

1

Gå til Webex-appen, og opret et rum med botten ved hjælp af bot-e-mail-id'et for denne bot.

2

Indtast administrer i rummet, og send. Hvis du er i et rum med mere end bare bot, skal du klikke @mention og vælge bot, indtast derefter Administrer og send.

Botten svarer med et link til webstedet, hvor du kan administrere dine arbejdsgange, så gå videre, og vælg linket.
3

Vælg Vælg en arbejdsgang for at tilføje den nye fil overførte arbejdsgang.

4

Hvis dette er din første arbejdsgang for appen, skal du autorisere tredjepartsapplikationen. Vælg Næste > Tilføj, og log derefter ind på tredjepartsapplikationen for at fuldføre godkendelsen.

Hvis du allerede er logget ind på appen, bliver du muligvis ikke bedt om at logge ind på tredjepartsapplikationen.

5

Start arbejdsgangen for overført ny fil. Denne proces kan variere fra app til app, men i alle tilfælde kan du navngive din arbejdsgang, vælge hvilken godkendelse (konto) du vil bruge, og derefter vælge meddelelsestekstens format. Andre felter er bot-specifikke.

6

(Valgfri) Deaktiver Modtag standardmeddelelse for at tilpasse formatet for dine underretninger. Du kan vælge de attributter, du foretrækker, så meddelelsesteksten opfylder dine behov.

7

Vælg Udført , når du er færdig med at ændre formatet, og gem , når du er færdig med at konfigurere din arbejdsgang.

Både webstedet og Webex-appen giver dig besked om den vellykkede oprettelse af din arbejdsgang, men nogle apps, såsom Dropbox, kan opleve en forsinkelse i afsendelsen af dine underretninger.

Her er en liste over nogle af de apps, der er oprettet af Cisco, og du kan gennemgå alle apps i Webex App Hub. Du skal bruge dette e-mail-ID for at opsætte en arbejdsgang. E-mail-id'et for Dropbox er f.eks. Dropbox.bot@webex.bot.

Bots

Bot e-mail-id

Aha!

Aha.bot@webex.bot

Asana

Asana.bot@webex.bot

Basecamp

Basecamp.bot@webex.bot

Bitbfilet

  • Bitbplatformsæt Cloud

  • Bitbfilet server

  • BitbucketCloud.bot@webex.bot

  • BitbucketServer.bot@webex.bot

Inderligt

Bonusly.bot@webex.bot

Boks

Box.bot@webex.bot

Kodeska ber

Codeship.bot@webex.bot

DocuSign

DocuSign.bot@webex.bot

Rulleliste

Dropbox.bot@webex.bot

Eventbrite

Eventbrite.bot@webex.bot

Excel Online

ExcelOnline.bot@webex.bot

Github

  • GitHub Cloud

  • GitHub-virksomhed

  • GitHubCloud.bot@webex.bot

  • GitHubEnterprise.bot@webex.bot

GitLab

GitLab.bot@webex.bot

Google

  • Kalender

  • Kørsel

  • Opgaver

  • GoogleCalendar.bot@webex.bot

  • GoogleDrive.bot@webex.bot

  • GoogleTasks.bot@webex.bot

Singku

Heroku.bot@webex.bot

Hubspot

HubSpotEFT@webex.bot

Jenkins

Jenkins.bot@webex.bot

Jira

  • Jira Cloud

  • Jira-server

  • JiraCloud.bot@webex.bot

  • JiraServer.bot@webex.bot

Mailchimp

Mailchimp.bot@webex.bot

Marketo

Marketo.bot@webex.bot

Nyt levn

NewRelic.bot@webex.bot

Begreb

Notion.bot@webex.bot

OneDrive

OneDrive.bot@webex.bot

OneDrive til Business

OneDriveforBusiness.bot@webex.bot

Onenote

OneNote.bot@webex.bot

Outlook-varsler til Microsoft Office 365

OutlookAlerts.bot@webex.bot

PagerDuty

PagerDuty.bot@webex.bot

Drive

Pipedrive.bot@webex.bot

Despisingal dessing

PivotalTracker.bot@webex.bot

RSS

RSS.bot@webex.bot

Salesforce-varsler

SalesforceAlerts.bot@webex.bot

TjenesteydelseNow

ServiceNow.bot@webex.bot

SharePoint Online

SharePointOnline.bot@webex.bot

Smartsheet

Smartsheet.bot@webex.bot

Stribe

Stripe.bot@webex.bot

UndersøgelseMonkey

SurveyMonkey.bot@webex.bot

Todoist

Todoist.bot@webex.bot

Trello

Trello.bot@webex.bot

Twitter

Twitter.bot@webex.bot

Brugervoice

UserVoice.bot@webex.bot

Azure DevOps

  • Azure DevOps-tjenester

  • Azure DevOps-server

  • AzureDevOpsServices.bot@webex.bot

  • AzureDevOpsServer.bot@webex.bot

Watercooler

Watercooler.bot@webex.bot

xMatters

xMatters.bot@webex.bot

Zendesk

Zendesk.bot@webex.bot

Crm i forbindelse med inddeling

ZohoCRM.bot@webex.bot

Telefonsvarer-mail

ZohoMail.bot@webex.bot