Parteneri

Dacă sunteți partener, accesați aici pentru acces direct la Biroul nostru de asistență pentru parteneri. Puteți căuta în baza noastră de cunoștințe pentru a găsi articolul de ajutor care vă răspunde la întrebare sau puteți utiliza fereastra Chat pentru a discuta cu un reprezentant de asistență.

Administratori clienți

În calitate de administrator de client, accesați Centrul de ajutorWebex, faceți clic pe Contactați-ne,apoi alegeți subiectul și activitatea cu care aveți nevoie de ajutor. De aici, vi se prezintă o listă de articole de ajutor care credem că se potrivesc nevoilor dumneavoastră sau puteți utiliza opțiunile din dreapta pentru a discuta pe chat cu un reprezentant de asistență, pentru a apela echipa noastră de asistență globală sau pentru a deschide un caz.

Dacă ai în continuare probleme, contactează-ți partenerul. Găsiți informațiile lor de contact utilizând Cisco Webex ControlHub: Din vizualizarea client în https://admin.webex.com, accesați Utilizatori și filtrați lista de administratori externi .

Utilizatori

Dacă sunteți utilizator și aveți nevoie de ajutor pentru apelare, accesați https://settings.webex.com, selectați Apelare Webex pentru a deschide Portalul pentru utilizatori apelați. De acolo, selectați săgeata solidă, neagră de lângă numele dvs., în colțul din dreapta sus și alegeți Suport.

Dacă nu găsiți informațiile pe care le căutați, puteți defila în partea de jos a paginii și selectați Contactați-ne. Alegeți subiectul și activitatea cu care aveți nevoie de ajutor. De aici, vi se prezintă o listă de articole de ajutor care credem că se potrivesc nevoilor dumneavoastră sau puteți utiliza opțiunile din dreapta pentru a discuta pe chat cu un reprezentant de asistență, pentru a apela echipa noastră de asistență globală sau pentru a deschide un caz.